Veselības pratība

img

Pavasara ārstniecības augi – tējās, sīrupos un kosmētikā

Pavasarī ar nepacietību mēdzam gaidīt pirmās plaukstošās lapas un pumpurus, ziedēšanas laiku un zaļojošu dabu. Jau pavisam drīz parādīsies arī pirmie pavasara ārstniecības augi. Kādas ir to ārstnieciskās īpašības un pielietojums farmācija, stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Lasīt vairāk
img

Kā risināt izplatītākās galvas ādas problēmas? Konsultē klīniskā farmaceite

Jutīga un kairināta galvas āda, blaugznas, nieze un citas galvas ādas problēmas var ievērojami ietekmēt vispārējo pašsajūtu. Ko darīt, ar tām saskaroties, un kā izvēlēties galvas ādai piemērotākos kopšanas līdzekļus, stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Lasīt vairāk
img

Romualds Ražuks par veselības apmācību, veselības pratību un zinībām – kā sniegt palīdzību

LU docents, medicīnas zinātņu doktors Romualds Ražuks šobrīd pēta un docē civilo aizsardzību. Jautājums speciālistam – kā iemācīt Latvijas iedzīvotājiem pirmās palīdzības zināšanas – pārsiešanu, imobilizāciju, atsāpināšanu, šķidruma restitūciju, siltuma nodrošināšanu, barošanu uc. Kijevā, savulaik, NMPD mediķi uz ielām, paklājuši tepiķīti, apmācīja kijeviešus atdzīvināšanas pasākumu īstenošanā. Mācīja masāžu un elpināšanu uz manekena.

Lasīt vairāk
img

Pazudušās enerģijas noslēpums: dzelzs kā organisma spēka avots

Pavasaris, it kā jājūt spēku pieplūdums, bet enerģija izsīkusi, rīti kļuvuši smagnēji, darbi rit kā mūžība un kāpiens uz otro stāvu šķiet kā Everesta pievarēšana. Kas noticis? Enerģijas zuduma noslēpums var būt meklējams dzelzs deficītā! Dzelzs deficīts ir visizplatītākais mikroelementu trūkums, un ar to saskaras apmēram trešdaļa iedzīvotāju visā pasaulē.

Lasīt vairāk
img

Proteīna kults ar pulveru un batoniņu dieviem. Maldi un patiesības par olbaltumvielām

Līdz ko sper kāju sporta zālē, bez proteīna pulveriem un batoniņiem neiztikt? Uztura speciāliste atklāj, kas ir tie maldīgie priekšstati, kuriem svēti ticam.

Lasīt vairāk
img

Ārste un farmaceite par pieciem mītiem, lietojot vitamīnus un minerālvielas

Ar vitamīnu un minerālvielu lietošanu saistāmi arī vairāki jau ieskaņojušies mīti. Cik tajos ir patiesības, ko vajadzētu zināt par uztura bagātinātājiem un kad patiešām ir lietderīgi papildus uzņemt vitamīnus un minerālvielas? Piecus mītus par vitamīnu lietošanu šķetina ģimenes ārste “Veselības centru apvienības” poliklīnikā Aura Jevgeņija Soboļevska, un “Mēness aptiekas” sertificētā farmaceite Jeļena Bebre.

Lasīt vairāk
img

Infektoloģe Ludmila Vīksna par gripu, kovidu un citām infekcijām: kā rīkoties šajā sezonā

Šosezon mēs vairāk slimojam ar akūtām elpceļu infekcijām. “Tas gan atkārtojas katru gadu, taču tieši šīs sezonas īpatnība ir tāda, ka vairāk nekā iepriekš cilvēki vienlaikus slimo gan ar vīrusu, gan bakteriālām infekcijām,” saka infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ludmila Vīksna. Sarunu ar ārsti lasi žurnāla "100 Labi Padomi Par Veselību" jaunākajā numurā.

Lasīt vairāk
img

10 mīti par detoksikāciju, fastingu un kaloriju deficītu

Mūsdienās arvien biežāk dzirdam par detoksikāciju, īslaicīgu badošanos (fastingu) un kaloriju deficīta ievērošanu kā iedarbīgiem veidiem, kas palīdz uzlabot veselību un zaudēt svaru. Tomēr ap šīm tēmām ir izveidojušies daudzi mīti, kas var maldināt un radīt nepareizus priekšstatus. Kopā ar "Apotheka" farmaceiti Lailu Zālīti aplūkosim 10 izplatītus mītus un noskaidrosim patiesību.

Lasīt vairāk
img

No dzemdes kakla vēža varētu izvairīties pilnībā. Stāsta ginekoloģe Lāsma Līdaka

Par vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu valda vairāki mīti un aizspriedumi. Kā ikviena vakcīna, arī šī nedod absolūtu garantiju, ka sieviete nesaslims, tāpēc ar laiku jāveic arī dzemdes kakla vēža skrīnings. Taču vakcīnas atlikšana palielina inficēšanās risku, brīdina ginekologi.

Lasīt vairāk
img

Visu dienu sajūta, ka nāk miegs… Tas var liecināt par veselības problēmām!

Zvana modinātājs, bet tik grūti pamosties un izrauties no miega skavām. Arī pēc brokastīm un tases kafijas nekas vēl nav beidzies, un velk uz snaudu visas dienas garumā. Kas vainīgs – aukstums un tumsa aiz loga, caurs miegs naktī, nogurums, bet varbūt kaut kas tomēr nav kārtībā ar veselību?

Lasīt vairāk
img

Kāpēc ar gadiem paģiras kļūst grūtāk izturamas?

Ikviens, kurš ar gadiem pieredzējis smagākas paģiras pēc alkohola lietošanas, droši vien jautājis sev – kāpēc tas notiek? Tā ir nejaušība vai arī organismam ar laiku ir grūtāk izturēt paģiras? Zinātnieki skaidro, ka paģiru smagums patiešām palielinās dzīves gaitā, jo mūsu vielmaiņa, aknu darbība un miega kvalitāte ar gadiem kļūst mazāk efektīvas.

Lasīt vairāk