Psihiskā veselība

img

Raksts veltīts Saeimas deputātiem, kas sāks skatīt Alkoholisko dzērienu aprites likumu

Pēteris Apinis: CILVĒKA SMADZENES UN ALKOHOLS

Cilvēka smadzenes ir vissarežģītākā, aizraujošākā un mazāk izprastā bioloģiskā vienība mums zināmajā visumā vai vismaz uz zemeslodes. Smadzenes ir ķermeņa vadības centrs, kas ietekmē visus cilvēka eksistences aspektus, sākot no elpošanas līdz politikai. Smadzeņu pētniecība pēdējos divdesmit gados izkliedējusies medicīnas, bioloģijas, radioloģijas specialitātēs un apakšspecialitātēs, bet pateicoties datorzinībām un mākslīgajam intelektam šobrīd atgriežas integrētā kopībā, veidojot starpdisciplināru un starpnozaru skatījumu par smadzeņu darbību un veselību.

Lasīt vairāk
img

Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus

Pēdējā pusgadā 10% Latvijas iedzīvotāju bieži bijuši atmiņas traucējumi, noskaidrots “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā. 32% aptaujāto sacījuši, ka atmiņas traucējumi viņiem ir dažreiz, 35% norādījuši, ka reti, 3% – ka visu laiku. Tikai  20% aptaujāto ir atzinuši, ka atmiņas traucējumu viņiem nav. “Lai arī tikai 3% aptaujā  norādījuši, ka viņiem atmiņas […]

Lasīt vairāk
img

DIĀNA ZANDE: Depresija nav slikts garastāvoklis! Sarkanie karogi, kas norāda uz to, ka patiesībā ciet no smagas slimības

“Mēdz teikt, ka bērns, kura mammai ir depresija, ir bērns bez mammas!” - reiz kādā intervijā par pēcdzemdību depresiju izteikusies psiholoģe un psihoterapeite, kognitīvi biheiviorālās terapijas virziena pārstāve Diāna Zande. Pēdējās dienās, kad Latviju pāršalkusi traģiskā vēsts par mirušo zīdainīti un viņa pazudušo māmiņu, kas cīnījusies ar pēcdzemdību depresiju, šis termins, šķiet, ir ticis pieminēts ja ne katrās mājās, tad tajās, kurās aug bērni, pavisam noteikti. Cik patiesībā liela problēma ir pēcdzemdību depresija Latvijā? Un vispār depresija? Kā lēš eksperti, Eiropu pārņēmusi depresijas pandēmija, un tas ir pietiekami nopietns signāls tam, ka par šo slimību ir jārunā, nevis kā strausam jāiebāž galva smiltīs, izliekoties, ka tā neeksistē.

Lasīt vairāk
img

Pērn 35 pacientēm noteikti psihiski un uzvedības traucējumi pēcdzemdību periodā

Pagājušajā gadā 35 pacientēm Latvijā ārsti noteikuši psihiskus un uzvedības traucējumus pēcdzemdību periodā, liecina Slimības profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

Lasīt vairāk
img

Psihiatrs skaidro, kādai jābūt pēcdzemdību depresijas aprūpei un vērtē pazudušās Annas Jansones gadījumu

Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents Māris Taube cer, ka situācija par pazudušo Annu Jansoni, kuras četrus mēnešus vecā meitiņa bez dzīvības pazīmēm tika atrasta mežā novietotā automašīnā, liks pievērst lielāku uzmanību pēcdzemdību aprūpei.

Lasīt vairāk
img

Pēteris Apinis: Latvija kā valsts, kas slimo ar alkoholismu un depresiju

"Ja kokteilis ir nepieciešams katru reizi, kad rodas kāda problēma, tas liecina par alkohola lietošanas traucējumiem".

Lasīt vairāk
img

Artūrs Miksons: Atļautā ātruma pārsniegšana – negatīvo emociju izlāde un respekta trūkums pret likumu

Daudz runājam par sekām, bet maz par iemesliem – kas daļai autovadītāju liek kļūt par ātruma pārkāpējiem?

Lasīt vairāk
img

Lēna pašnāvība, no kuras grūti izsprukt - kas jāzina, ja vēlies beidzot atmest smēķēšanu

Ierasti 25. oktobris ir pasaules plaušu veselības diena. Smēķēšana ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis Eiropas Savienībā (ES) turklāt Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktie pētījumi liecina, ka Latvija nebūt nav tuvu bez-dūmu valsts statusam. Drīzāk pretēji - šī kaitīgā ieraduma izplatība mūsu valstī ir skaudra problēma ar kuras apkarošanu iet grūti.

Lasīt vairāk