img

Uzturs

Studijas sācis Rīgas Medicīnas institūtā pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās, beidzis – jau Latvijas Medicīnas akdēmijā deviņdesmito gadu sākumā. Studiju laiks, kas vienlaikus bija Latvijas valstiskuma atjaunošanas un ekonomiskas dziļkrīzes laiks. Dzīvas un interesantas atmiņas par studiju gadiem, piemēram, fizikas lekciju, kur docents Aukums, vēloties pierādīt varbūtības teoriju, lekcijā pajautājis – kāda ir varbūtība, ka tagad auditorijā ienāks zilonis. Tajā pašā brīdī durvis atvērušās, un pa durvīm ienācis rektors Korzāns. Stāsts par fantastiskiem pedagogiem, vairāk gan pediatrijas fakultātē, bet vēlāk – nodaļā. Īpašs stāsts par profesori Dzidru Branti, kas ilgus gadus vadīja dermatoloģijas un veneroloģijas katedru, par citiem dermatologiem, kuru ietekmē vēlāk izvēlēta specialitāte Atmiņas par klīnicistiem, par docētājiem, par kursabiedriem Saruna par to – kurp attīstās modernā dermatoloģija
img

Ko par sliktu elpu saka vēdera ārste Ilze Kikuste?

Kuņģa kaites, izrādās, nav biežākais sliktas elpas iemesls.

Lasīt vairāk
img

Uzturs un zarnu mikrobioms: kā stiprināt gremošanas sistēmu aukstajos mēnešos

Ziemas sezona bieži vien rada izaicinājumus mūsu gremošanas sistēmai. Aukstais laiks, samazināta fiziskā aktivitāte un izmaiņas uzturā var ietekmēt zarnu mikrobiomu – mikroorganismu kopumu, kas dzīvo mūsu zarnās un spēlē nozīmīgu lomu veselības uzturēšanā. Lai stiprinātu gremošanas sistēmu ziemas mēnešos, ir svarīgi pievērst uzmanību uzturam un dzīvesveidam, kas veicina veselīgu zarnu mikrobiomu.

Lasīt vairāk
img

Aknu aptaukošanās: 6 pazīmes, kas var liecināt par bīstamo saslimšanu

Vai zināji, ka aknu aptaukošanās jeb taukainā hepatoze var attīstīties nemanāmi, sākotnēji neradot nekādus simptomus? Šis stāvoklis var novest pie nopietnām veselības problēmām, piemēram, aknu iekaisuma, cirozes un pat aknu mazspējas. Lai gan sākotnējās stadijās slimība bieži norit bez izteiktiem simptomiem, ir vairākas pazīmes, kas var liecināt par aknu aptaukošanos. Savlaicīga šo pazīmju atpazīšana un atbilstoša rīcība var palīdzēt novērst slimības progresēšanu un uzlabot aknu veselību.

Lasīt vairāk
img

Ziemassvētku mielasts un ciemiņi ar produktu nepanesībām – ko iesākt un kā sagatavoties?

Bagātīgs Ziemassvētku mielasts ir neatņemama svinību sastāvdaļa, un nereti pie kopīga svētku galda pulcējas raibu raibais viesu loks. Kamēr kāds iecerējis baudīt visu, ko svētki piedāvā, tikmēr citiem dažādu iemeslu dēļ ēdienkarte jāpielāgo.

Lasīt vairāk
img

Izrādās, Ziemassvētku eglīti iespējams izmantot kā ārstniecības līdzekli

Egle, kas ik gadu priecē mūs ar savu skaistumu Ziemassvētku laikā, var būt ne tikai svētku dekors, bet arī vērtīgs sabiedrotais veselības uzturēšanā. Latvijas skuju kokiem, piemēram, eglei un priedei, piemīt antibakteriālas un antiseptiskas īpašības, kas palīdz stiprināt imunitāti un uzlabot elpceļu veselību. Šīs dabas dāvanas var izmantot dažādos veidos – gan tējās, gan aromterapijā, lai mazinātu kakla iekaisumu un uzlabotu elpošanu. Par to, kā skujkoku sastāvā atrodamās uzturvielas var palīdzēt saaukstēšanās laikā, stāsta “Euroaptieka” klīniskā farmaceite Ksenija Lukjanova.

Lasīt vairāk
img

Anita Baumane iesaka

Vēlos atbrīvoties no liekajiem kilogramiem: ar ko sākt? Uztura speciālistes ieteikumi

Vai es varu ēst miltu izstrādājumus, ja vēlos zaudēt svaru? Vai taisnība, ka pēc plkst. 18.00 labāk neēst? Cik efektīvas ir ātrās diētas, kas sola ātru rezultātu? Šie un citi jautājumi parasti ir aktuāli cilvēkiem, kuri vēlas atbrīvoties no liekajiem kilogramiem vai uzlabot ikdienas ēšanas paradumus. Atbildes portālam LA.LV sniedz Anita Baumane, sertificēta uztura speciāliste […]

Lasīt vairāk
img

Ar ūdens lāsi nepietiks. Mūžīgais jautājums – cik dzert un ko

Viens no vasaras labākajiem vārdiem ir ūdens. Peldēties, aplaistīties, ūdenī brist. Veldzēt slāpes, padzerties, atvēsināties. Vai jāizdzer noteikts daudzums vai tomēr vien tik, cik kārojas?

Lasīt vairāk
img

Desas, picas, hamburgeri…Pētījumā atklāts, kuru produktu regulāra ēšana veicina Alcheimera slimības attīstību

Jauns pētījums vēlreiz apstiprinājis to, ka pacienti, kuriem diagnosticēta Alcheimera slimība, regulāri esot iekļāvuši savā ikdienas ēdienkartē gaļu un intensīvi apstrādātus pārtikas produktus, tā vēstīja ārvalstu medijs “Euronews“. Austrālijas Bonda universitātes pētnieki, izpētot 438 cilvēkus ēšanas paradumus, uzskata, ka ir atklājuši ciešu saikni starp šo bīstamo smadzeņu deģeneratīvo slimību un konkrētu pārtikas produktu patēriņu. 108 […]

Lasīt vairāk