img

Zobu kapes – palīgs veseliem zobiem un skaistam smaidam

Avots: https://www.tvnet.lv/8026645/zobu-kapes-paligs-veseliem-zobiem-un-skaistam-smaidam

Pareizs sakodiens, skaists smaids un aizsardzība pret zobu griešanu miegā – tie ir vien daži no piemēriem, kur lieti noderēs zobu kapes – mūsdienu profilakses un ārstēšanas metožu sasniegums zobu veselībā. Kapes kļūst arvien iecienītākas kā jauniešu, tā pieaugušo vidū, tomēr jāņem vērā, ka tās ir efektīvas vien tad, ja nēsātājs ir disciplinēts un ievēro higiēnas nosacījumus. Kādas ir atšķirības starp dažāda veida zobu kapēm un kas jāievēro, tās lietojot, stāsta SIA Magnum Medical zobārstniecības preču nodaļas vadītāja, sertificētā zobu higiēniste Māra Užbale un aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

Rūpējoties par zobu veselību un skaistumu, arvien vairāk pacientu izvēlas zobu kapes – īpaši izgatavotu, caurspīdīga materiāla stomatoloģisku risinājumu, ko iespējams uzvilkt tieši uz zobiem. Kapes palīdz koriģēt sakodienu, balināšanas procedūras laikā - iegūt baltākus zobus, rūpējas par zobu aizsardzību sportojot vai miegā. Ir iespējams izgatavot individuālās kapes pēc precīza zobu nospieduma, un tādējādi tās blīvi piekļaujas zobiem, nesagādājot diskomfortu. Zobu kapes ļauj iegūt skaistu smaidu un pasargāt zobus, vienlaikus nodrošinot virkni priekšrocību salīdzinājumā ar ierastajām zobārstniecības metodēm, piemēram, breketēm. Tomēr, izvēloties zobu kapes, jāņem vērā, ka būtiska nozīme ir pacienta disciplīnai un higiēnas ieradumiem.

„Arī Latvijā ir pieejama viena no jaunākajām ortodontiskās ārstēšanas metodēm – zobu regulēšana ar ortodontijas kapēm. Šī metode ir iespējama gan jauniešiem, gan pieaugušajiem. Bieži vien ortodontiskās kapes tiek sauktas par ortodontijas nākotni, kas, izmantojot mūsdienu augstas precizitātes tehnoloģiskās iespējas, palīdz efektīvi veikt zobu regulēšanu un sakodiena korekciju. Lai ieguldītais laiks un līdzekļi sniegtu rezultātu, īpaši būtiska ir pacienta disciplīna, gan lietojot kapes, gan ievērojot atbilstošus higiēnas ieradumus – piemēram, ortodontijas kape ir jānēsā 22 stundas diennaktī. Tāpat jāatceras, ka ēšanas un karstu dzērienu lietošanas laikā kape ir jāizņem. Ja tas netiek darīts, kape var deformēties un pārkrāsoties, strauji var veidoties zobu bojājumi un attīstīties iekaisumi mutes gļotādā. Slikta mutes dobuma higiēna apgrūtina, paildzina un sadārdzina ārstēšanas rezultātu, tādēļ ir ļoti svarīgi, lai pacients būtu motivēts ievērot labu higiēnu un objektīvi izvērtētu savu gatavību sadarboties ar speciālistu sekmīgai ortodontiskai ārstēšanai,” stāsta Māra Užbale, piebilstot, ka piemērotāko ortodontisko ārstēšanas metodi (piemēram, breketes vai kapes) ieteiks speciālists – sertificēts ortodonts.

„Tāpat populāras ir arī cita veida kapes – piemēram, tādas, ko iespējams izmantot, balinot zobus mājas apstākļos, kapes, kas lietojamas naktī un, esot miega stāvoklī, pasargā no zobu griešanas, kā arī kapes, kas aizsargā zobus no traumām dažādu fizisko aktivitāšu laikā. Atkarībā no izvēlētā kapju veida jāpievērš uzmanība gan kapju lietošanas nosacījumiem, gan tam, kā tās pareizi kopjamas,” piekodina Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

Ortodontiskās ārstēšanas kapes

Ortodontiskās ārstēšanas kapes ļauj efektīvi labot sakodienu, izlīdzināt zobu rindu un sašaurināt zobu starpas. Ortodontiskās kapes katram pacientam tiek izgatavotas individuāli, izmantojot medicīniski sertificētu, hipoalerģisku materiālu, ko izgatavo zobu tehniskajā laboratorijā, apstrādājot to īpašās ierīcēs. Lai rezultāts būtu sekmīgs, šīs kapes jānēsā vismaz 22 stundas diennaktī. Kapes ir jāizņem vien brīžos, kad tiek tīrīti zobi, kā arī ēdienreižu laikā. Ja kapes tiek lietotas ēdienreižu laikā, tās var deformēties, mainīt krāsu vai pat salūzt. Ortodontisko kapju lietošanas laikā prasības par higiēnas ievērošanu nemazinās – zobi tāpat ir jātīra ar zobu birsti un fluorīdus saturošu zobu pastu divas reizes dienā, kā arī papildus jālieto starpzobu tīrīšanas līdzekļi – zobu diegs, birstītes un citi. Ortodontiskās kapes kopt ir vienkārši – pēc zobu tīrīšanas arī tās ir jānotīra ar zobu suku un jānoskalo viegli remdenā, tekošā ūdenī. Tīrīšanai var izmantot arī aptiekās pieejamos speciālos līdzekļus, kas padarīs kapju ikdienas kopšanu vēl ērtāku.

Jāatceras, ka kapes draudzējas tikai ar vēsu ūdeni ­– karstums var tās deformēt. Tāpat, nēsājot šīs kapes, vēlams izvairīties no izteikti krāsainiem ēdieniem un dzērieniem, piemēram, sarkanvīna, stipras tējas vai kafijas. Smēķētājiem ieteicams atteikties no šī kaitīgā ieraduma, jo smēķējamo vielu sastāva ietekmē kapes vienmēr maina krāsu. Ja tomēr esi cienājies ar krāsainiem dzērieniem vai smēķējis, pirms kapes ievietošanas mutes dobumā ieteicams iztīrīt zobus ar birsti un fluorīdus saturošu pastu.

Zobu balināšanas kapes

Veicot zobu balināšanu mājas apstākļos, iespējams iegūt pat par dažiem toņiem gaišākus zobus, taču svarīgi to darīt speciālista uzraudzībā, izmantojot kvalitatīvus materiālus un ņemot vērā norādes. Zobu balināšanas kapes ir individuāli izgatavotas, un tajās iestrādāts rezervuārs balinošā gela pildījumam. Mutes dobuma aprūpes speciālists palīdzēs tikt pie savām kapēm un izvēlēties piemērotāko balināšanas gelu, kā arī noteiks nepieciešamo balināšanas procedūru režīmu. Speciālists sniegs detalizētu balināšanas procedūras instrukciju un norādījumus par kapju lietošanu, uzglabāšanu un kopšanu. Pirms balināšanas zobi ir rūpīgi jāiztīra ar zobu birsti, pastu un starpzobu tīrīšanas līdzekļiem, lai balinošais gels vienmērīgi ieplūstu arī zobu starpās. Balināšanas kapes pēc lietošanas tīra ar birstīti un noskalo remdenā ūdenī. Pēc tam ļauj tām nožūt un rūpīgi noglabā speciālā, tām paredzētā kastītē. Savukārt mutes dobumu izskalo ar ūdeni un iztīra zobus ar ikdienā lietoto zobu pastu.

Nakts kapes

“Zobu griešanu jeb bruksismu lielākoties izraisa stress un miega traucējumi. Šis process bojā zobus un ilgtermiņā veicina abrāziju un plaisu veidošanos. Zobu griešanu un tās cēloņus nedrīkst ignorēt, jo ilgtermiņā tā var izraisīt ne tikai galvassāpes, ilglaicīgu nogurumu, depresiju, sāpes žokļa locītavā, bet arī priekšlaicīgu zobu nodilumu un nepareizu sakodienu, kā arī apdraudēt ieguldīto veselībā – zobu kroņus un zobu implantus. Lai pasargātu zobus un samazinātu slodzi žokļa locītavām, lieti noderēs nakts kapes,” skaidro Māra Užbale.

Tāpat kā citas, arī nakts kapes katram pacientam izgatavo individuāli, izmantojot caurspīdīgu biopolimēru, un, salīdzinot ar balināšanas kapēm, tās ir tikai nedaudz cietākas un biezākas. Nakts kapes lieto miera periodā – guļot miegā. No rīta kapes jātīra remdenā, tekošā ūdenī ar zobu birsti. Tā kā nakts kapes pastāvīgi tiek pakļautas mehāniskai iedarbībai, ir jāpievērš īpaša uzmanība tam, vai nav parādījušies kādi defekti (piemēram, plaisas) un nav pienācis laiks to nomaiņai.

Sporta aizsargkapes jeb aizsargšinas

Sporta aizsargkapes jeb aizsargšinas pasargā zobus no traumām sportisku aktivitāšu laikā, piemēram, hokejā, boksā, basketbolā un citos sporta veidos. Sporta kapes izgatavo no speciāla, bieza biopolimēra materiāla, kas pieejams dažādās krāsās. Ierasti ir trīs šāda veida aizsargkapes – gatavās un termoplastiskās (pēc paturēšanas karstā ūdenī tās pielāgojas zobu formai) aizsargkapes, ko var iegādāties aptiekās un specializētajos sporta veikalos. Individuālās sporta aizsargkapes jeb aizsargšinas ir iespējams pasūtīt zobārstniecības klīnikās – speciālists izgatavo zobu nospiedumu, kuru nosūta zobu tehniskajai laboratorijai, līdzīgi kā citu veidu kapes.

Pēc treniņa vai spēles sporta kapes noskalo remdenā, tekošā ūdenī un mājās iztīra ar zobu pastu un birstīti. Ļauj tām nožūt istabas temperatūrā – kapes nedrīkst likt uz radiatoriem vai atstāt tiešos saules staros, jo karstuma ietekmē tās var zaudēt formu. Ja to virsmā parādās nodilums vai plaisas, ir pienācis laiks kapes maiņai – gan drošībai, gan arī tādēļ, ka spraugās var uzkrāties baktērijas.

„Nepareizs zobu sakodiens dažkārt šķiet vien estētiska problēma, bet zobu griešana naktīs –kaitinošs un apgrūtinošs ieradums gan zobu griezējam, gan citiem ģimenes locekļiem. Tāpat šie faktori var veicināt būtiskas veselības problēmas ne vien mutes dobumā, bet arī citās organisma sistēmās. Jāņem vērā, ka nepareiza sakodiena sekas var izpausties arī pēc vairākiem gadiem. Sākotnēji pacients var izjust diskomfortu, piemēram, sāpes žokļa locītavā vai mutes dobumā, var būt palielināts zobu jutīgums, zobu abrāzija, bet slikta zobu higiēna var sekmēt, piemēram, intensīvāku kariesa attīstību. Mutes dobuma infekcijas var veicināt arī citu saslimšanu attīstību, tostarp sirds un asinsvadu slimības un kuņģa-zarnu trakta saslimšanas. Turklāt līdz ar nepareizu sakodienu var attīstīties žokļa muskuļu saspringums un pastiprināties galvassāpes, var būt novērojama slikta dūša, vemšana, novērojami redzes traucējumi. Rūpes par zobiem un mutes dobuma veselību ir rūpes par veselību kopumā,” norāda aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.