img

Ar zinātniskiem pētījumiem meklēs risinājumu bērnu veselības uzlabošanai

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/08.07.2024-ar-zinatniskiem-petijumiem-mekles-risinajumu-bernu-veselibas-uzlabosanai.a560719/

Lai uzlabotu bērnu un pusaudžu veselību Latvijā, Rīgas Stradiņa universitāte, Bērnu slimnīcas fonds, Latvijas Olimpiskā komiteja un Bērnu un jauniešu resursu centra vadība parakstīja sadarbības memorandu. Tajā lielāka loma šoreiz veltīta zinātniskiem pētījumiem, no kā precīzāk varēs saprast – kādas un cik lielas pārmaiņas ir vajadzīgas.  

Pēdējo gadu laikā bērnu un pusaudžu veselība pasliktinājusies. Pieaug bērnu aptaukošanās, pieaug pieprasījums pēc palīdzības mentālās veselības uzlabošanai.

Bērnu slimnīcas fonds novēroja, ka šāda tendence ir līdzīga visā pasaulē, taču Latvija ir atšķirīga ar vājo pieeju, lai šīs problēmas novērstu, pirms tās sākušās.

"Mūsu galvenās prioritātes ir veidot preventīvus, savlaicīgus pasākumus sadarbojoties. Tas nozīmē fizisko aktivitāšu palielināšanu skolas vidē, bērniem pieejamu infrastruktūru, lai viņi varētu ikdienā ieviest fiziskās aktivitātes arvien vairāk," skaidroja Bērnu slimnīcas fonda un Bērnu un pusaudžu resursu centra valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Iepriekšējais memorands pirms trīs gadiem noslēgts starp divām pusēm – Olimpisko komiteju un Bērnu slimnīcas fondu. Tagad sadarbībā iesaistījusies arī Rīgas Stradiņa universitāte, lai palīdzētu ar zinātnisko kapacitāti. Būs jāapseko liela bērnu un pusaudžu grupa un jāmēra viņu fiziskie dati — spēks, veselības stāvoklis un citi.

"Sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu tiks pētīta arī bērnu mentālā veselība. Veidojot reģistru, veidojot arī faktiski fiziskās attīstības novērtējumu, tiks skatītas arī tās klases, kur bērni pastiprināti nodarbojas ar sportu, lai redzētu, kādas ir tās būtiskākās atšķirības no vispārējās populācijas," skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes rektors Aigars Pētersons.

Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Raimonds Lazdiņš norādīja, ka ir jāturpina projekts "Sporto visa klase", kur bērni un pusaudži sporto piecas dienas nedēļā, kā arī jāpalielina iesaiste tajā. Viņš uzsvēra, ka tas nav stāsts tikai par veselību vien. "Šeit es gribētu teikt – tas veselības stāvoklis ir nācijas pastāvēšanas un, protams, valsts drošības stāsts, jo jaunā paaudze ir mūsu nākamie aizstāvji, mūsu nākamie sportisti… Mūsu nākotne!" uzsvēra Lazdiņš.

Bērnu slimnīcas fonda vadītāja uzsvēra, ka svarīgi pievērst uzmanību arī bērniem ar kustību traucējumiem, veidot pieejamu infrastruktūru, iedvesmot un uzrunāt viņus. Mazkustīgs dzīvesveids noved pie mentālās veselības grūtībām, savukārt tās apgrūtina izkustēšanos.