Sabiedrības veselība
img

Kā viegli noteikt atšķirību starp parastu saaukstēšanos un Covid-19? Skaidro ģimenes ārste

Sākoties rudens vīrusu laikam, arvien izplatītāki kļūst arī Covid-19 saslimšanu gadījumi. Kā tos atšķirt no saaukstēšanās un citiem vīrusiem? Kam pievērst uzmanību ārstēšanās procesā un kā neaplipināt apkārtējos? Stāsta ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Lasīt vairāk
img

Sirds diena! 3 būtiski rehabilitācijas posmi, lai sirds atveseļotos

Pasaules Sirds dienā, kuru ik gadu atzīmē 29.septembrī, daudz tiek runāts par profilaksi, kas ļauj izvairīties no nevēlamiem kardiovaskulāriem notikumiem nākotnē. Tomēr arī tad, ja cilvēks jau piedzīvojis infarktu, sirds operāciju vai viņu piemeklējusi cita kardiovaskulāra saslimšana, rehabilitācija ir svarīgs ceļš, pa kuru atkal doties pretī veselībai. Kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” fizioterapeite Iveta Kantiņa portālam […]

Lasīt vairāk
img

Kristīne Ducena, endokrinoloģe, medicīnas doktore / Latvijas Mediji:

Kardioloģija – prioritāte aptaukošanās ērā

Pasaulē to cilvēku skaits, kuriem ir aptaukošanās, kopš septiņdesmito gadu vidus ir teju trīskāršojies, un arī Latvijā tā kļūst aizvien satraucošāka veselības problēma.

Lasīt vairāk
img

Diabēta slimnieku šķēršļi cīņā par veselību un dzīves kvalitāti

Jaunās cukura diabēta zāles var panākt arī citu blakus slimību, piemēram, sirds un asinsvadu, lēnāku gaitu, aizkavēt tās un pat novērst.

Lasīt vairāk
img

Vēža gadījumu skaits pieaug jaunu cilvēku vidū. Pētījumā atklāts, kuri vēža veidi jaunos skar visbiežāk

Zinātnieki jau iepriekš brīdinājuši, ja gados jaunu pieaugušo vidū (zem 50 gadu vecuma), pieaug vēža gadījumu skaits. Taču jauns pētījums liecina, ka daži vēža veidi: krūts, trahejas, bronhu un plaušu, kuņģa un kolorektālais vēzis - ir izraisījuši visvairāk saslimšanu un nāves gadījumu jaunākajā vecuma grupā, vēsta CNN.

Lasīt vairāk
img

"Par to sūdzas katrs otrais cilvēks, kas ienāk manā kabinetā!" - Ģimenes ārste no Jelgavas par problēmu, kas mūsdienās skar tik daudzus

“Par nogurumu sūdzas katrs otrais cilvēks, kurš ienāk manā kabinetā,” stāsta ģimenes ārste Signe Novika no Jelgavas, piebilstot, ka nogurums ir daudzu slimību simptoms. Brīdī, kad tas nomoka vairāk nekā divas nedēļas, jāmeklē un jānovērš cēlonis.

Lasīt vairāk
img

Pēteris Apinis: Par televīziju, sociālajiem plašsaziņas līdzekļiem un gudru ēšanu kā veselības pamatu

Darbam TV24 ir blaknes, un lielākā no tām ir atpazīstamība. Pārlieku bieži jāatbild uz jautājumiem, kurās nejūtos gana kompetents. Man reti uzdod jautājumus par medicīnas filozofijas, ētikas vai finansēšanas jautājumiem, bet prasa par diētu un brīnumlīdzekļiem. Es mīļuprāt norādu uz dietoloģijas profesores Lailas Meijas publikācijām vai biežāk – uz kardioloģijas profesores Ivetas Mintāles ieteikumiem sirds veselībai, kas balstās uz Vidusjūras diētu (zivis, olīveļļa, graudi, dārzeņi), gudru fizisko aktivitāti, kā arī – ārsta izrakstīto zāļu precīzu, līdzestīgu lietošanu.

Lasīt vairāk
img

Pēteris Apinis: Laboratorie izmeklējumi no pašu kabatas no 1. augusta kā politiska krīze

Rakstu šīs rindas 31. jūlija vakarā un ceru, ka manas valsts valdība spēs atrisināt lielo laboratorijas krīzi un no līdzekļiem neatliekamiem gadījumiem atrast dažus miljonus, lai Latvijas iedzīvotājiem pašiem nevajadzētu par urīna, asins analīzēm un (ļoti dārgi) onkomarķietiem maksāt. Tiesa, laika kompromisam paliek minūti no minūtes mazāk.

Lasīt vairāk
img

Aija Geriņa-Bērziņa: Kāds ir progress onkoloģijas pacientu ceļā?

Pēc Veselības ministrijas sniegtās informācijas, šogad onkoloģisko slimību ārstēšanai no pērn prasītajiem 98 miljoniem tika piešķirti tikai 30 miljoni.

Lasīt vairāk
img

INGA PAPARDE: Vidējo eiropieti neuztrauc pensijas, bet veselība un klimats

Veselība un medicīniskās aprūpes pieejamība ir viens no aktuālākajiem jautājumiem Eiropas Savienības valstīs, liecina “Eirobarometra” pētījums. Iedzīvotāju īpatsvars, kuri visvairāk ir satraukti tieši par veselības aprūpi, Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā.

Lasīt vairāk
img

3 senioru veselības pazīmes, kurām ārsti iesaka pievērst uzmanību

Dzīvē iekārtots, ka vecāki un vecvecāki ir tie, kas no mazotnes rūpējas par jaunākajiem dzimtas pārstāvjiem, nododot savu gudrību un dzīves mācības. Tomēr pienāk brīdis, kad īpaša uzmanība nepieciešama ģimenes senioriem, jo fiziskas un emocionālas izmaiņas ir daļa no dabiskā novecošanās procesa.

Lasīt vairāk
img

Brīdinājums nopietnai kaitei? Kāpēc krakšķ locītavas

Atbild Andrejs Peredistijs, ORTO klīnikas traumatologs, ortopēds.

Lasīt vairāk