
Mums ir nepieciešama kustība, lai būtu veseli, lai mūsu sirds būtu vesela. Līdz ar pirmajiem saules stariem ielās, parkos arvien vairāk redzam skrējējus. Kāds gatavojas savam pirmajam, cits kārtējam maratonam, vēl kāds domā izskriet kādu no “Stirnu bukiem”, bet ekstrēmu sajūtu cienītāji, iespējams, piedalīsies “Stipro skrējienā”, tādēļ šajā reizē portāla “tv3.lv” podkāstā “Veselīgās sarunas” “Veselības centru apvienības” kardiologs Māris Lapšovs stāsta, vai fiziskā slodze sirdij var kļūt “neveselīga” jeb “galvenais, lai nesanāk kā Nilam Ušakovam”.
Kardiologs Māris Lapšovs skaidro, vai fiziskā slodze kādā brīdī nevar kļūt “neveselīga”, piemēram, gatavojoties maratonam, visiem atmiņā ir gandrīz 10 gadus vecais negadījums Rīgas maratona laikā, kad toreizējais Rīgas mērs saļima maratona finišā, un tagad tiem, kas atminas šo notikumu, ir tikai viena doma: “Galvenais, lai nesanāk kā Ušakovam!”
“Mēs gribam domāt, ka robežas ir neizmērojamas, jo īpaši fiziskās, un kad mēs esam gados jauni, bet visam ir jāpieiet ar veselo saprātu. Ja mēs plānojam fiziskas pārslodzes, tad tam ir jātrenējas pakāpeniski,” atgādina kardiologs un skriešanas slodzi salīdzina ar svarcelšanu, kur pirmajā reizē taču neviens nesāk ar 200 kilogramu smagu stieni.
“Ja mēs gribam sasniegt kādus rezultātus, pirmais, tas jādara pakāpeniski, otrais – jānovērtē savs spēks,” skaidro Lapšovs un atgādina, ka maratonu pēc diviem piecu kilometru treniņiem laikam gan nevarēs noskriet, nekaitējot savai veselībai arī gados jauns cilvēks.
“Savukārt cilvēkiem gados vēl papildus, ja nav trenējies, pie lielākas slodzes varētu būt arī lielāks risks tikt pie kādiem lūzumiem,” skaidro kardiologs.
Svarīgi fiziskās aktivitātes darīt pakāpeniski, ar konkrētu plānu, ko vēlies sasniegt. Piemēram, noskriet maratonu un pierādīt sev un citiem, ka to vari izdarīt. “Tas arī var būt viens no motīviem, bet tam visam vajadzētu sagatavoties,” atgādina Lapšovs.
Kardiologs izceļ, ka mūsdienās ir daudz iespēju – iet uz sporta zālēm un konsultēties ar treneriem, izveidot individuālus grafikus.
Lapšovs atgādina, ka par sevi jārūpējas tāpat, kā mēs rūpējamies, piemēram, par savu automašīnu – regulāras tehniskās apkopes, bet parasti cilvēks dzīvo ar domu: “Gan jau būs labi.”
Kardiologs iesaka trīs pamatlietas, lai nenodarītu pāri savai veselībai:
Portāls “tv3.lv” sadarbībā ar AS “Veselības centru apvienība” (VCA) piedāvā jaunu podkāstu “Veselīgas sarunas“, kas vienkāršā, ikvienam saprotamā un saistošā veidā kalpos par ceļvedi plašajā veselības pasaulē.