img

Taube par cilvēku emocionālo stabilitāti: 'Latvijas sabiedrība turas braši'

Avots: https://www.delfi.lv/video/raidijumi/spried-ar-delfi/taube-par-cilveku-emocionalo-stabilitati-latvijas-sabiedriba-turas-brasi.d?id=56021648

Šobrīd pasaules uzmanības lokā ir daudz traģēdiju un vardarbības, un arī pašu mājās simtiem skolu un bērnudārzu saņemtie spridzināšanas draudi rada nedrošības un nestabilitātes sajūtu, tomēr kopumā Latvijas sabiedrība ir rūdīta un "turas braši", ceturtdien "Delfi TV" raidījumā "Spried ar Delfi" vērtēja aizsardzības ministra padomnieks, diplomāts Imants Lieģis un Latvijas Psihiatru asociācijas vadītājs Māris Taube.

 

Runājot par pēdējā laika satraucošajām ziņām par izglītības iestādēs it kā ievietotiem spridzekļiem, Lieģis norādīja, ka centienus destabilizēt sabiedrību esam redzējuši jau iepriekš, bet Latvijas sabiedrība ir diezgan noturīga. Mūs jau kopš deviņdesmitajiem rūdījuši hibrīdkara paņēmieni no kaimiņvalsts puses, esam izturējuši arī pārbaudījumus ar Covid-19, Krievijas iebrukumu Ukrainā un migrantu pieplūdumu uz Baltkrievijas robežas. Salīdzinot ar citu valstu pieredzi, situācija pie mums ir ļoti mierīga, uzskata Lieģis un piebilst: "Galvenais - saprast, kas notiek, un neļauties panikai."

Arī Taubes vērtējumā Latvijas sabiedrība "turas braši": "Mūsu pluss ir izglītības un inteliģences līmenis, cilvēki tomēr analizē lietas, tāpēc mums nav masu deonstrācijas – nav viegli cilvēkus pavedināt uz to."

Vienlaikus psihiskās veselības eksperts atzīst - problēmas rodas tad, ja krīzes ieilgst un cilvēki atrodas ilgstošā stresa situācijā. Viens no lielākajiem "trigeriem" (palaidējmehānismiem) ir ekonomiskie apstākļi, ar ko pagaidām tiekam galā tīri labi, bet jāskatās, lai šiem izaicinājumiem sekotu mērķtiecīgs atbalsts, uzsvēra Taube.

 

Viņš arī norādīja, ka krīzes apstākļos liela nozīme ir gan medijiem un gan mums pašiem - ko mēs runājam un kādus viedokļu līderus uzklausām: "Šādos apstākļos uzrodas daudz šarlatānu, kas, personisku interešu vadīti, pat nenojaušot, ka strādā Krievijas labā, noved cilvēkus lielākās šaubās."

Runājot par rīcību, ja satraukums tomēr ņem virsroku pār vēsu prātu, Taube norādīja, ka lielāks risks psihiskās veselības sarežģījumiem ir cilvēkiem, kuriem jau iepriekš ir bijušas šādas problēmas, tomēr, ja cilvēks nespēj gulēt vairākas naktis, pazūd ēstgriba vai parādās paškaitējuma domas – tie ir nopietni signāli, ka nepieciešama palīdzība.

Piedāvājam iepazīties ar raidījuma saturu:

 

02:25

Lieģa meita strādājot vienā no skolām, kas saņēmušas draudu epastus, tomēr, viņaprāt, uztraukumam nav pamata un draudu līmenis ir zems. Viņš atsaucās uz personīgo pieredzi vēstnieka amatā Francijā, kad to 2016. gadā piemeklēja terora uzbrukumi un ielās patrulēja armija, lai atgādinātu, ka "pie mums tomēr ir ļoti mierīgi". Viņa ieskatā reāls karš kā Ukrainā mums nedraud.

 

 

 

10:54
Lieģis atgādināja, ka sociālā tīkla "X" (agrāk "Twitter") īpašniekam Elonam Maskam ir nosūtīts brīdinājums no Eiropas Komisijas, ka viņam aktīvāk jācīnās ar viltus ziņām savā platformā. Tieši "X" pēdējās dienās ļoti izplatīti dažādi gan īsti, gan viltoti brutāli attēli ar teroristu pastrādāto Izraēlā, kas raisījuši trauksmi sociālo tīklu lietotājos.

 

 

11:40
Taube atgādināja – tāpat kā Covid-19 laikā, arī tagad reizēm informācijas ir pārāk daudz, tāpēc svarīgi sekot uzticamiem avotiem un oficiālu iestāžu informācijai, kas dod drošības sajūtu. Pretējā gadījumā stress var kļūt hronisks un novest pie mentālām problēmām.

 

 

20:19
"Provokāciju mērķis ir panākt nestandarta reakcijas. Mūsu gadījumā nekas tāds nenotika," par spridzināšanas draudiem skolās atzīmēja Taube. Viņš aicināja vecākus šīs situācijas ļoti rūpīgi izrunāt ar savām atvasēm, skaidrojot, ka situācija ir kontrolēta un mēs esam drošībā, pat ja ielās redzami vairāk drošības iestāžu pārstāvji, nekā ierasts.

 

 

32:48
"Krīzē pirmais un sarežģītākais ir – saglabājam mieru. Kaut vai dažas minūtes vai sekundes apdomājam, ko darīt, kā rīkoties. Ja krīze ir nopietna, jāmeklē palīdzība, bet jācenšas saglabāt ikdienas ritms. Ja ir lielas problēmas Izraēlā – jā, es varu pārdzīvot par to, bet man ir jāturpina dzīvot," Taube ieteica rīcību krīzes situācijā.