img

Svara zaudēšanas noslēpums – pieci ieteikumi, kas palīdz saglabāt sasniegto

Avots: https://www.la.lv/svara-zaudesanas-noslepums-pieci-ieteikumi-kas-palidz-saglabat-sasniegto

Svara zaudēšanas noslēpums – pieci ieteikumi, kas palīdz saglabāt sasniegto 0 LA.LV 10:27, 12. jūnijs 2024 Veselam Dzīvesveids

Uztura speciāliste, kas palīdz mainīt dzīvesveidu cilvēkiem ar lieko svaru un aptaukošanos, dalās ar pieciem noteikumiem, kas palīdz ne tikai zaudēt svaru, bet arī saglabāt sasniegto ilgtermiņā. Saskaņā ar jaunākajiem SPKC datiem gandrīz 60% Latvijas sabiedrības sirgst ar lieko svaru un aptaukošanos.

Guna Bīlande ir definējusi viegli izpildāmas vadlīnijas, kas nodrošina līdzsvarotu un veselīgu ikdienu. Viņa norāda: “Lielākā daļa no mums zina, kas ir veselīgi, bet ikdienas duna diktē savus noteikumus. Tāpēc viss jādara pēc iespējas vienkāršāk!”

Pieturies pie veselīga uztura šķīvja principa!

Guna Bīlande uzskata, ka pirmais solis ceļā uz veselīgu uzturu ir nodrošināt veselīga uztura šķīvja principu visās pamata ēdienreizēs. Ceturto daļu šķīvja piepildi ar liesiem olbaltumvielu produktiem, piemēram, lēcām, olu, vistas gaļu, lasi. Pusi šķīvja velti dārzeņiem, bet pārējo var veidot saliktie ogļhidrāti, piemēram, kartupeļi, rīsi vai pilngraudu makaroni.

Uztura speciāliste piebilst: “Liesi, olbaltumvielām bagāti produkti ir svarīga uztura sastāvdaļa, jo palīdz veidot un atjaunot muskuļus, kā arī sniedz ilgāku sāta sajūtu, tādējādi veicinot svara samazināšanos.”

Plāno un gatavo!

Ja pēc garas dienas esi pārguris, ir viegli atmest ar roku veselīga uztura plāniem un vienkārši pasūtīt ēdienu ar piegādi.

Guna Bīlande uzsver, ka šīs “avārijas” var novērst, plānojot ēdienreizes un sagatavojoties tām. Tas palīdzēs nodrošināt, ka pa rokai vienmēr būs kaut kas veselīgs.

“Gatavojot ēdienu, allaž var pagatavot nedaudz vairāk, kā vajadzīgs. Neapēsto var ievietot pārtikas kastītēs un uzglabāt ledusskapī vai saldētavā, lai izmantotu citā reizē. Uzglabāt var visu – protams, salāti derēs tikai nākamās dienas pusdienām, bet zupas, sautējumus un sacepumus var sasaldēt un izmantot vakariņās pat pēc nedēļas.

Ja būs pieejams veselīgs, garšīgs ēdiens, nebūs vajadzības sniegties pēc ātrajām uzkodām, kurās ir daudz sāls, cukura un tauku.”

Ēd lēnām!

Gunas Bīlandes specializācija ir atbalsts bariatriskās ķirurģijas pacientiem, kuri ir veikuši kuņģa samazināšanas operāciju Starptautiskajā Bariatrijas ekselences centrā. Viņa palīdz cilvēkiem mainīt attieksmi pret ēdienu. Tomēr tie paši noteikumi attiecas uz ikvienu, kas vēlas samazināt svaru, dzīvot veselīgi un būt aktīvs.

Guna teic, ka cilvēkiem pēc bariatriskās operācijas bieži vien ir jāmācās ēst kā no jauna, jāēd lēnām, visu rūpīgi sakošļājot.

“Ir 21. gadsimts, cilvēki ir pieraduši visu darīt ātri,” skaidro Guna. “Tas attiecas arī uz ēšanu. Ir svarīgi ēdienreizes laikā samazināt tempu, nolikt malā vai izslēgt viedierīces un ekrānus, tostarp televizoru un tālruni. Tas padarīs ēdienreizi rāmāku un patīkamāku, turklāt būs iespēja pamanīt, kad jūties paēdis. Svarīgi ēst mazākiem kumosiem, ēdienu kārtīgi sakošļājot. Īpaši svarīgi tas ir pacientiem pēc bariatriskās operācijas, jo organisms nespēj vienlaikus uzņemt lielu daudzumu pārtikas.”

Dzer daudz ūdens!

Nodrošināt organismam pienācīgu ūdens daudzumu jeb hidratāciju – lūk, viens no svarīgākajiem padomiem izsalkuma remdēšanai!

“Kad jūties izsalcis, vispirms izdzer glāzi ūdens! To saku arī sievietēm, kuras pamana, ka PMS laikā roka vairāk sniedzas pēc našķiem un saldumiem. Ja izdzersi pietiekami daudz ūdens un uzturā lietosi daudz olbaltumvielu, tad nejutīsi izsalkumu vai tas būs ievērojami mazāks. Tomēr, ja pēc tam, kad būsi kārtīgi paēdis un padzēries, joprojām gribēsi uzkost, visticamāk, izvēlēsies kaut ko nelielu un, iespējams, krietni veselīgāku.”

30 minūtes katru dienu

“Vien pusstundu dienā atvēli fiziskai slodzei un jutīsi rezultātu!” saka “AIWA Clinic” uztura speciāliste Guna Bīlande.

Viņa skaidro: “Nav obligāti katru dienu jāiet uz sporta zāli un jāsvīst tur stundām ilgi, bet patiešām ir svarīgi būt aktīvam vismaz 30 minūtes dienā.

Tā var būt pastaiga, joga, pilates, peldēšana vai jebkas cits, kas tev ir piemērots. Ir cilvēki, kam ir artrīts vai invaliditāte, un tad daudzas aktivitātes nav iespējamas. Taču vienmēr var atrast kaut ko, kas der, un pie tā arī turēties. No svara ir katrs sīkums, ko vari izdarīt!

Nav jēgas nedēļas nogalē doties divu stundu pārgājienā, ja pēc tam sevi “apbalvo” ar pamatīgu maltīti. Tā vietā labāk dodies 30 minūšu pastaigā katru vakaru. Tas būs vērtīgāk.

Jautāta par brīnumlīdzekļiem un metodēm straujai svara zaudēšanai, Guna atbild: “Vienīgais brīnums ir tas, ka nekāda brīnuma nav. Brīnumi sākas tikai tad, kad piecelies no dīvāna un sāc darīt!”