img
Skaidrojam. Kāda ir atšķirība starp A, B un C hepatītu?

Avots: https://www.la.lv/skaidrojam-kada-ir-atskiriba-starp-a-b-un-c-hepatitu

Skaidrojam. Kāda ir atšķirība starp A, B un C hepatītu? 0 LA.LV 20:22, 13. augusts 2023 Veselam Ārstēšana

Vīrushepatīts ir infekcijas slimība, kuru izraisa hepatīta vīrusi. Plašāk izplatīti ir A hepatīts (VHA), B hepatīts (VHB) un C hepatīts (VHC), taču sastopami arī D, E, G un TT vīrushepatīti. Biežāk sastopamie ir pirmie trīs pieminētie, TV24 raidījumā “Uz līnijas” atzina Agita Jēruma, Latvijas Infektoloģijas centra infektoloģe.

Atšķirība ir vīrusos, kā ar tiem inficējas. A hepatīts, ko senākos laikos sauca par Botkinu vai dzelteno kaiti, tā ir caur pārtiku vai dzeramo ūdeni iegūstams vīruss. Ar to vieglāk vai smagāk cilvēks pārslimo, bet tas nekad nerada hroniskas aknu problēmas – tā ir pāšpārejoša slimība, kura nekad nebūs hronisks hepatīts, mierina infektoloģe.

B un C hepatīta vīrusi abi ir iegūstami ar asins starpniecību. Atšķirība – tie ir dažādi vīrusi ar dažādām izturībām. C hepatīts biežāk paliek par hronisku problēmu, B hepatīts – retāk.

B hepatītam ir vakcīna, lai sevi pasargātu. No 1997. gada šī vakcīna bērniem ir vakcinācijas kalendārā – jaunā paaudze visi ir potēti un pasargāti.

C hepatītam vakcinācija diemžēl nav pieejama, bet ir ļoti laba ārstēšana. Ir jaunās zāles, kuras īsā laikā var izārstēt simtprocentīgi, bet 98% gadījumu, norāda Jēruma.