img

Sirds veselības profilaktiskās apskates – piesakieties jau šodien! - ParSirdi.lv

Avots: https://www.parsirdi.lv/sirds-veselibas-profilaktiskas-apskates-piesakies-jau-sodien/

Sirds veselības profilaktiskās apskates – piesakieties jau šodien!

Sirds un asinsvadu slimības var skart ikvienu! Labākās zāles sirds slimību novēršanai ir savlaicīga profilakse. Pat tad, ja nav nekādu simptomu, ir svarīgi reizi gadā profilaktiski pārbaudīt savu sirds veselību un aprunāties ar savu ārstu.

Ikgadējā profilaktiskā apskate

Iedzīvotāji, kuri gada laikā nav vērsušies pie sava ģimenes ārsta saistībā ar kādu saslimšanu, tiek aicināti doties pie ģimenes ārsta (kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu) uz bezmaksas profilaktisko apskati. Pacienta iemaksa par profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta nav jāmaksā, un profilaktisko apskati var veikt no 18 gadu vecuma..

Lai veiktu profilaktisko apskati, ir laicīgi jāsazinās ar ģimenes ārsta praksi un jāvienojas par vizītes dienu un laiku. Apskates laikā ģimenes ārsts iztaujā pacientu, izvērtē vispārējo veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā veic asinsspiediena un pulsa noteikšanu, sirdsdarbības un plaušu izklausīšanu, vēdera iztaustīšanu, limfmezglu apskati, vairogdziedzera stāvokļa novērtēšanu, krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu u. c. pārbaudes.

Pēc apskates veikšanas ģimenes ārsts var ieteikt papildu izmeklējumus, ārstu speciālistu konsultācijas vai arī sniegt rekomendācijas par to, kuriem apstākļiem savā veselības stāvoklī turpmāk pacientam vajadzētu pievērst uzmanību.

Sirds un asinsvadu slimību noteikšana ar SCORE metodi

Lai pēc iespējas ātrāk konstatētu sirds un asinsvadu saslimšanas risku, iedzīvotājiem no 40 līdz 65 gadu vecumam ir iespēja pie ģimenes ārsta bez maksas pārbaudīt sirds veselību pēc SCORE* metodes, tādējādi nepieciešamības gadījumā uzsākot ātrāku un efektīvāku ārstēšanu, kas ļauj uzlabot dzīves kvalitāti un dzīvildzi.

Programma izstrādāta, sadarbojoties ar kardiologiem un ģimenes ārstiem, ņemot vērā sabiedrības veselības rādītājus. Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis Latvijā, tāpēc īpaša loma ir jāvelta šo slimību profilaksei.

Papildus ikgadējai profilaktiskajai apskatei pie ģimenes ārsta pacientam 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā vienu reizi tiks novērtēts sirds un asinsvadu saslimšanu risks atbilstoši SCORE* metodei, pirms tam veicot sirds un asinsvadu un smēķēšanas anamnēzes izvērtēšanu, asinsspiediena noteikšanu, ķermeņa masas indeksa, kopējā holesterīna, zema un augsta blīvuma holesterīnu, triglicerīdu noteikšanu, sirds un miega artēriju auskultāciju, kā arī elektrokardiogrammas izvērtēšanu. Ģimenes ārsts aprēķina sirds un asinsvadu slimību risku ar SCORE* metodi, ņemot vērā pacienta:

dzimumu;vecumu;smēķēšanas paradumus;asinsspiedienu;kopējo holesterīna līmeni.

Vadoties no iegūtā sirds un asinsvadu saslimšanu riska novērtējuma, ģimenes ārsts organizēs pacientam papildu nepieciešamos izmeklējumus – ehokardiogrāfiju, miega artēriju ultrasonoskopiju un veloergometriju.

*Par SCORE metodi, lūdzu, lasiet vairāk te: https://parholesterinu.lv/score-tests-iespeja-kartigi-parbaudit-savu-sirds-veselibu-pec-40-gadu-vecuma/