img

«Peldētāja auss» un sēra korķi - biežāk sastopamās ausu veselības problēmas bērniem vasarā

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/vecaki-un-berni/03.07.2024-peldetaja-auss-un-sera-korki-biezak-sastopamas-ausu-veselibas-problemas-berniem-vasara.a560203/?utm_source=lsm&utm_medium=theme&utm_campaign=theme

Sēra korķi un ārējās auss iekaisumi jeb "peldētāja auss" ir biežākās ausu problēmas bērniem vasaras mēnešos, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja Latvijas Bērnu dzirdes centra vadītāja, otorinolaringoloģe, profesore Sandra Kušķe. Šīs saslimšanas izraisa nepareiza ausu kopšana, siltais laiks un paradums peldēties.

Raidījumā piedalījās arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) neonatoloģe Elza Salputra un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas otorinolaringoloģe Ligita Kupica.

Mazuļa dzirde sāk attīstīties no pirmajām grūtniecības nedēļām, tā ir spējīga funkcionēt no 20 grūtniecības nedēļas, kad bērns dzird mammas sirdspuktus un ķermeņa skaņas. Bērna dzirdes problēmām ir prenatālie riska faktori, kas ir mātes veselība, saslimšana grūtniecības laikā, kaitīgie ieradumi, rēzus un asinsgrupu nesaderība, riskanta grūtniecība, medikamentu lietošana grūtniecības laikā, pauda Kušķe.

Daļai bērnu, kuri dzimuši nopietnā skābekļa badā, ir iespēja sniegt kontrolēta aukstuma terapiju ar domu palēnināt smadzeņu metabolismu – tā ir smadzenes glābjoša terapija, un dzirde ir nozīmīga smadzeņu sastāvdaļa. Ikvienam bērnam, kurš dzimis Latvijā, jābūt veiktai dzirdes pārbaudei, tā ir obligāta prasība.

Ja konstatē kādus traucējumus, bērnu nosūta uz Latvijas Bērnu dzirdes centru, kur iegūst pilnīgu priekšstatu par bērna dzirdes stāvokli. Visiem mazuļiem nav nepieciešams veikt šo pārbaudi, veic šo izmeklējumi tikai riska grupas bērniem. Katru gadu mums ir līdz 150 bērnu ar paliekošu vājdzirdību.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Bērnam no pirmās dzīvības dienas jāklausās, lai ap gadu spētu teikt pirmos vārdus. Ja laicīgi nepamana dzirdes problēmas, tad šis laiks ievilksies vai bērns nespēs  runāt nekad.

Bērna dzirde attīstās etapveidīgi. Pirmās prasmes ir skaņas lokalizācija, tad imitācija, gala rezultātā sagaidām perfektu sintaksi.

Kam saistībā ar dzirdi jāpievērš uzmanība vasarā? "Peldētāju auss" un sēru korķi ir divas problēmas, pauž Kušķe. Attiecībā uz sēra korķiem nav bažu – sēra ausī ir daudz, nosprosto auss eju, ūdenī sērs kļūst mitrs un piebriest, tad bērns sūdzas par auss sāpēm.

"Peldētāja auss" vasaras sezonā ir ārējās auss iekaisumi, kad ausī iekļūst mitrums, kas patīk baktērijām. Daudzi, tīrot ausi, ieskrambā ausi, noņem sēra slāni, kas veicina iekaisumu, skaidroja Kupica. Vates kociņus nevajadzētu izmantot vispār. Kas vislabāk? Nedarīt neko, pietiek ar dvieli slaucīt ausi, pauž mediķes.

Lidojot bērnam nevajadzētu būt ausu problēmām, tās rodas, ja bērnam lidojuma laikā ir iesnas. Kušķe saka, lai ļauj bērnam raudāt, lidmašīnai paceļoties un nolaižoties, tas izlīdzina spiedienu ausī un mazina diskomfortu.