img

Padomi senioriem veselīgam un kustīgam pavasarim

Avots: https://www.eliesma.lv/padomi-senioriem-veseligam-un-kustigam-pavasarim

Pavasaris ar tā spožajiem saules stariem un plaukstošajām lapām spēj iepriecināt cilvēkus visos vecumos. Taču kādi padomi ir aktuāli tieši senioriem, lai baudītu šo laiku veselīgi? Konsultē BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Pavasarī svarīgi kustēties

Regulāras fiziskās aktivitātes nepieciešamas gan psihiskās, gan fiziskās veselības uzlabošanai un ir daudzu slimību profilaktisks līdzeklis, kas rūpējas par imunitāti, sirds un asinsvadu, nervu un elpošanas sistēmām, gremošanas traktu, vielmaiņu un palīdz normalizēt ķermeņa svaru. Tās uzlabo kustību koordināciju, stiprina muskulatūru un kaulus, kas ir nozīmīgi osteoporozes profilaksei, un samazina krišanas rezultātā gūto traumu risku. Tāpat izkustēšanās mazina stresu, uzlabo miega kvalitāti, koncentrēšanās spējas un atmiņu, palielina enerģiju un uzlabo garastāvokli.

Lai rūpētos par veselību, katru dienu ieteicamas fiziskās aktivitātes vismaz 30 minūšu garumā – senioriem piemērotas būs pastaigas, soļošana, peldēšana, braukšana ar riteni, nūjošana. Tāpat ir ieteicami vingrinājumi līdzsvara un koordinācijas uzlabošanai, muskulatūras stiprināšanai un nodarbības pie fizioterapeita. Atcerieties, ka fiziskajām aktivitātēm jābūt piemērotām jūsu veselības stāvoklim un fiziskajai sagatavotībai, un slodze un nodarbību ilgums jāpalielina pakāpeniski! Pirms uzsākt fiziskās aktivitātes, vēlams konsultēties ar ārstu. Sākt nodarboties ar fiziskām aktivitātēm var jebkurā vecumā! Turklāt senioriem tā ir arī lieliska iespēja socializēties, apmeklējot kopīgas nodarbības, vai doties pastaigās.

Neaizmirstiet par hronisku slimību terapiju

Vēl viens ļoti būtisks vispārējās labsajūtas un dzīves kvalitātes stūrakmens ir atbildīga attieksme pret veselību un esošajām saslimšanās, hronisko saslimšanu terapijas ievērošana. Ja ārsts jums ir nozīmējis medikamentus, tie ir jālieto regulāri – katru dienu nozīmētajā devā un režīmā vai pēc noteiktas shēmas. Bez saskaņošanas ar ārstu zāļu lietošanu nepārtrauc un devas nemaina, jo pat īslaicīga medikamentu lietošanas pārtraukšana var ietekmēt veselību un ārstēšanas rezultātu, uzsver klīniskā farmaceite.

Paaugstināta asinsspiediena gadījumā svarīgi lietot visus ārsta nozīmētos medikamentus regulāri, lai normalizētu asinsspiedienu. Jāņem vērā, ka daudzos gadījumos nepietiek ar vienu medikamentu, lai normalizētu asinsspiedienu. Tādos gadījumos tiek lietotas vairāku medikamentu kombinācijas. Hipertensijas gadījumā bieži tiek nozīmēti medikamenti, kas jau vienā tabletē satur divu vai trīs komponentu fiksēto devu kombinācijas, tādējādi atvieglojot zāļu lietošanu, padarot to ērtāku, uzlabojot pacienta līdzestību un asinsspiediena kontroli. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par pareizu zāļu lietošanu, vai medikamenti lietojami no rīta vai vakarā, arī par blakusparādībām un par iespējamo zāļu mijiedarbību, sākot lietot jaunus medikamentus vai uztura bagātinātājus.

Pavasaris ir skaists iedvesmas laiks, bet vienlaikus var padarīt mūs izklaidīgākus. Tādēļ atcerieties, ka jāseko līdzi tam, lai mājās būtu visi nepieciešamie medikamenti, ko ārsts jums ir nozīmējis patstāvīgai lietošanai, kā arī savlaicīgi vērsieties pie ārsta pēc zāļu receptēm.

Rūpējieties par veselīgu miegu

Ko darīt, ja gaišāki vakari traucē aizmigt? Turklāt miega traucējumiem var būt vēl daudzi citi iemesli – stress, neatbilstošs dienas režīms, sāpes, depresija, sirds un asinsvadu, nieru vai vairogdziedzera, kā arī citas slimības. Farmaceite I. Priedniece uzsver, ka arī pilnvērtīgs un regulārs miegs, tāpat kā fiziskās aktivitātes, katru dienu kalpo kā profilaktisks līdzeklis daudzu saslimšanu gadījumā un sekmē labu veselību.

Lai veicinātu veselīgu miegu, ievērojiet dienas režīmu – dodieties gulēt un celieties vienā un tajā pašā laikā ik dienu. Iekārtojiet ērtu, klusu un tumšu guļvietu un pirms gulētiešanas izvēdiniet telpas, jo veselīgu miegu veicina svaigs gaiss. Pirms gulētiešanas nevajadzētu ēst, lietot kofeīnu saturošus dzērienus, alkoholu un smēķēt, skatīties TV vai lietot viedierīces, bet ieteicamas relaksējošas nodarbes, piemēram, grāmatu lasīšana vai mierīgas mūzikas klausīšanās.

Populārs miega līdzeklis ir melatonīns, kas ir hormons ar antioksidanta īpašībām. To izmanto, lai samazinātu iemigšanai nepieciešamo laiku un atvieglotu ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas. Īslaicīgai lietošanai iemigšanas traucējumu gadījumā var izmantot arī ārstniecības augus saturošus līdzekļus ar nomierinošu iedarbību, bet, ja sūdzības nemazinās vai pastiprinās, noteikti jāvēršas pie ārsta.