img

Narkotisko vielu noteikšana analīzēs

Avots: https://www.laboratorija.lv/pacientiem/raksti/narkotisko-vielu-noteiksana-analizes.html

Publicēts 2024. gada jūnija žurnālā ārsts.lv

Jana Osīte
Laboratorijas ārste SIA ''Centrālā laboratorija'', laboratorijas vadītāja

Narkotisko vielu diagnostika ir pieejama dažādā veidā un dažādos materiālos, piemēram, izmantojot asins, siekalas, matus un nagus, bet vispopulārākā un pieejamākā ir vielu klātbūtnē noteikšana urīnā. Pozitīvs nagu tests uz narkotikām liecina par iespējamu narkotisko/psihotropo vielu ilgstošu lietošanu. Bet urīna, siekalu vai asins analīzes palīdz noteikt pašreizējo narkotiku lietošanu.
Lielākā daļa narkotiku, bet mazās devās, atrodas matos, un to arī var diagnosticēt. Tas ļauj precīzi noteikt pat vienu vielas devu nelielā daudzumā, kas bija vairākus mēnešus pirms analīzēm. Matu metode narkotiku noteikšanai ir ļoti uzticama. Narkotisko vielu skrīnings (eksperestests) urīnā ļauj ātri un efektīvi noteikt narkotisko, psihotropo un spēcīgu vielu klātbūtni. Ja izmeklējumu rezultāti ir pozitīvi, ieteicams veikt papildu testu konkrētas vielas noteikšanai. Ir definēti vairāki zāļu veidi: morfīns, marihuāna, kokaīns, amfetamīns, metamfetamīns, metadons, barbiturāti, benzodiazepīns, MDMA (ekstazī), TAD (tricikliskie antidepresanti) un citi.

Kas var ietekmēt rezultātu? Analīzes rezultāts ir atkarīgs no vairākiem faktoriem:

1. laiks, kas pagājis kopš narkotiskas vielas lietošanas. Izņemot marihuānas metabolītus, ko var konstatēt vairākas nedēļas pēc lietošanas, pozitīvs testa rezultāts liecina par narkotisko vielu lietošanu iepriekšējās vienā līdz trīs dienās. Pozitīvs morfīna tests var liecināt par morfīna, kodeīna vai heroīna lietošanu (morfīns ir heroīna un kodeīna metabolīts);

2. no ievadītās vielas daudzuma. Pasīva marihuānas dūmu ieelpošana nesniedz pozitīvu testa rezultātu;

3. zāļu lietošanas biežuma. Neregulāru narkotiku lietošanu ir grūti atklāt, neatkarīgi no izmantotās diagnostikas metodes. Tāpēc negatīvs testa rezultāts neizslēdz periodisku (neregulāru) narkotisko vielu lietošanu;

4. rezultāts ir ļoti atkarīgs no pārbaudāmā šķidruma fizikāli ķīmiskajām īpašībām. Kontrolējamo zāļu koncentrācija "atšķaidītā" (hipotoniskā) urīnā var kļūt tik zema, ka tā netiks konstatēta. Jāatceras arī, ka pacients var ietekmēt rezultātus ar hipotonisku urīna veidošanos, dzerot lielu daudzumu ūdens.

Laiks, kas nepieciešams vielas izvadīšanai no organisma, atkarīgs no daudziem faktoriem: tās struktūras, daudzuma, ievadīšanas veida, lietošanas perioda, kā arī no nieru un aknu stāvokļa, vielmaiņas ātruma. Attīrīšanas periods no narkotiskam vielām dažādiem bioloģiskajiem šķidrumiem un struktūrām ir atšķirīgs. Tātad, lietojot vienu devu, amfetamīns urīnā tiek atrasts līdz četrām dienām, un, regulāri lietojot, to var atrast aptuveni nedēļu.
Tas pats psihostimulants tiek konstatēts asinīs nedēļas laikā pēc vienreizējas devas un gandrīz pastāvīgi ar biežu lietošanu, tāpēc šajā gadījumā dabiskās eliminācijas periods ir pilnībā atkarīgs no organisma īpašībām. Marihuāna no organisma izdalās vienas līdz triju dienu laikā, bet dažkārt to urīnā var konstatēt pat vairākas nedēļas pēc pēdējās lietošanas reizes, jo tā var uzkrāties taukaudos. Pēc pasīvās smēķēšanas tās kvalitatīvā analīze var būt pozitīva, bet, analizējot kvantitatīvi, tās koncentrācija būs zem noteikšanas sliekšņa.

Alkohols cilvēka organismā ātri metabolizējas. 90% līdz 95% no tā tiek oksidēti aknās, izmantojot spirtu un aldehīda dehidrogenāzi, mikrosomālo etanola oksidācijas sistēmu. Aptuveni viens līdz divi procenti izdzertā alkohola izdalās ar urīnu neizmainītā veidā, noteikšanas laiks urīnā ir viena līdz divas dienas.

Amfetamīni un metamfetamīni. Amfetamīnu pārbaude ir viena no sarežģītākajām, jo ​​daudzi citi savienojumi var dot viltus pozitīvu rezultātu. Noteikšanas ilgums urīnā pēc lietošanas svārstās no vienas līdz trim dienām. Amfetamīna hroniska ļaunprātīga izmantošana izraisa toleranci un narkotiku pastiprinošo efektu. Sirds un asinsvadu sistēmas reakcija uz amfetamīnu ir paaugstināts asinsspiediens un sirds aritmijas. Akūtākas reakcijas izraisa trauksmi, paranoju, halucinācijas un psihotisku uzvedību. Amfetamīns tiek metabolizēts vairākos veidos. Kopumā skābs urīns veicina izdalīšanos, bet sārmains urīns to kavē. 24 stundu laikā aptuveni 79% amfetamīna izdalās ar skābu urīnu un aptuveni 45% ar sārmainu urīnu. Lielākoties aptuveni 20 % izdalās neizmainītā veidā. Neizmainītu amfetamīnu var noteikt vienu līdz divas dienas pēc lietošanas.

Benzodiazepīni ir plaši izrakstītu centrālo nervu sistēmu nomācošu līdzekļu klase, kam ir anksiolītiska, hipnotiska, pretkrampju un muskuļu relaksējoša iedarbība, ko izmanto veselības aprūpē, īpaši psihiatrijā. Šīs grupas narkotikas, kurām ir īss pussabrukšanas periods un vislielākā lipofilitāte visbiežāk ļaunprātīgi izmanto, jo tā ir eiforisks efekts. Hroniska ļaunprātīga izmantošana var izraisīt atkarību un tardīvo diskinēziju (grūti ārstējamu, bieži pat neārstējamu neiroloģisku sindromu, ko raksturo nekontrolētas sejas, mutes, žokļa un locekļu kustības). Akūtas lielākas devas izraisa miegainību, muskuļu relaksāciju, letarģiju, komu un iespējamu nāvi. Benzodiazepīnu lietošanas iedarbība ilgst 408 stundas. Daudziem benzodiazepīniem ir kopīgs vielmaiņas ceļš, un tie izdalās oksazepāma un tā glikuronīda veidā ar urīnu. Oksazepāms ir nosakāms urīnā līdz septiņām dienām pēc narkotiku lietošanas.

Marihuāna jeb kaņepes (kanabioidi) ir viena no visbiežāk lietotajām narkotikām. Kanabinoīds ir centrālās nervu sistēmas stimulators, kas maina garastāvokli un maņu uztveri, izraisa koordinācijas zudumu, pasliktina īstermiņa atmiņu un rada trauksmes, paranojas, depresijas, apjukuma, halucinācijas un paātrinātas sirdsdarbības simptomus. Lielas kanabinoīda devas var radīt tolerances un fizioloģiskās atkarības attīstību un izraisīt ļaunprātīgu izmantošanu. Galvenais metabolīts, kas izdalās ar urīnu, ko konstatē dažu stundu laikā pēc smēķēšanas un, kas paliek nosakāms urīnā trīs līdz desmit dienas dienas pēc smēķēšanas.

Kokaīns, kas iegūts no kakao augu lapām, ir spēcīgs centrālās nervu sistēmas stimulators, kā arī lokāls anestēzijas līdzeklis. Dažas no kokaīna izraisītajām psiholoģiskajām sekām ir: eiforija, pārliecība un palielinātas enerģijas sajūta, kas saistīta ar paātrinātu sirdsdarbību, acu zīlīšu paplašināšanos, drudzi, trīci un svīšanu. Nepārtraukta kokaīna uzņemšana var izraisīt toleranci un fizioloģisko atkarību, kas izraisa tā ļaunprātīgu izmantošanu. Kokaīna lietošanas urīna testi ir ļoti precīzi, rezultāti ir pozitīvi pat attiecībā uz minimālu kokaīna līmeni.

Metadons ir sintētisks narkotisks pretsāpju līdzeklis, ko visbiežāk lieto opioīdu atkarības ārstēšanai, bet arī pats var izraisīt atkarību. To klīniski lieto stipru sāpju ārstēšanai un uzturēšanas programmās morfīna un heroīna atkarīgiem. Metadons iedarbojas uz centrālo nervu, sirds un asinsvadu sistēmu, radot elpošanas un asinsrites nomākumu. Metadons izraisa arī miozi un paaugstina gludo muskuļu tonusu kuņģa - zarnu trakta lejasdaļā, vienlaikus samazinot kontrakcijas amplitūdu. Akūtas lielākas devas izraisa analgēziju, sedāciju, elpošanas nomākumu un komu. Pateicoties tā farmakokinētikas īpašībām, aptuveni 23 līdz 52% no kopējās devas urīnā konstatē pēc 24 stundām.

LSD jeb d-lizergīnskābes dietilamīds ir daļēji sintētiska psihoaktīva viela. Lietojot, rodas eiforijai raksturīgi uzvedības un uztveres traucējumi. Šīs zāles urīnā var noteikt dažu dienu (aptuveni nedēļas) laikā. Viens no visizplatītākajiem sliktajiem ieradumiem ir smēķēšana. Šajā gadījumā galvenā viela, kas nonāk cilvēka ķermenī, ir nikotīns. Uzreiz pēc smēķēšanas nikotīnu urīnā konstatē pēc vairākām (aptuveni septiņām) stundām, tā galvenais metabolīts kotinīns tiek izvadīts lēnāk, un tā noteikšanas laiks var sasniegt vairākas dienas.

Metamfetamīns (MET) ir vispopulārākais amfetamīns. Tas ir spēcīgs līdzeklis ar terapeitisku pielietojumu. Akūtas lielas devas izraisa pastiprinātu centrālās nervu sistēmas stimulāciju un eiforiju, modrību, samazinātu apetīti, palielinātas enerģijas un spēka sajūta. Akūtāka reakcija izraisa trauksmi, paranoju, psiholoģisku uzvedību un sirds ritma traucējumus. Metamfetamīns izdalās ar urīnu kā amfetamīns. Tomēr 10 līdz 40% metamfetamīna izdalās neizmainītā veidā. Metamfetamīns lielākoties urīnā ir nosakāms trīs līdz piecas dienas pēc lietošanas.

Opiāti - pretsāpju līdzekļi, kas sastāv no lielas vielu grupas, kas kontrolē sāpes, nomācot centrālo nervu sistēmu. Akūta liela deva, ko lieto varmākas vai atkarīgie, var izraisīt nomāktu koordināciju, izjaukt lēmumu pieņemšanu, pavājinātu respirāciju, hipotermiju un komu. Morfīns urīnā ir nosakāms vairākas dienas pēc tā lietošanas.

Fenciklidīns (PCP). Plaši pazīstams kā PCP, ir halucinogēns, kas mijiedarbojas ar dopamīna, holīnerģisko un adrenerģisko sistēmu. Tam ir no devas atkarīga stimulējoša, nomācoša, halucinogēna un psiholoģiska iedarbība. Aptuveni 10% zāļu izdalās ar urīnu neizmainītā veidā. Hroniskiem lietotājiem PCP urīnā var noteikt septiņas līdz astoņas dienas pēc zāļu ievadīšanas.

Propoksifēns ir recepšu zāles sāpju mazināšanai. Iespējams, ka, lietojot līdzvērtīgas pretsāpju devas, blakusparādību biežums, piemēram, slikta dūša, anoreksija, aizcietējums, sāpes vēderā un miegainība, ir līdzīgs kā kodeīna gadījumā. Pēc perorālas lietošanas, propoksifēna koncentrācija plazmā sasniedz visaugstāko vērtību pēc vienas līdz divām stundām. Propoksifēna izdalīšanās ar urīnu neizmainītā veidā ir mazāka par vienu procentu.

Morfīns ir morfīna alkaloīds, kas ir ļoti spēcīgs opiātu pretsāpju un psihoaktīvais līdzeklis. Morfīns iedarbojas tieši uz centrālo nervu sistēmu (CNS), lai mazinātu sāpes, bet tam ir augsts atkarības potenciāls, strauji attīstās tolerance un gan fiziska, gan psiholoģiska atkarība. Morfīns ir visizplatītākais opiāts, kas atrodams Papaver somniferum (opija magonē) un to ražo sintētiski.

Barbiturātu galvenā farmakoloģiskā iedarbība ir nomierinoša, pretkrampju un hipnotiska iedarbība. Tie var nomākt centrālo nervu sistēmu. Akūta lielāka deva izraisa uzmundrinošu sedāciju un elpošanas nomākumu. Akūtākas reakcijas izraisa elpošanas apstāšanos un komu. Īsas darbības barbiturātu iedarbība ilgst trīs līdz sešas stundas. Ilgstošas darbības barbiturātu, piemēram, fenobarbitāla, iedarbība ilgst 10 līdz 20 stundas. Īsas darbības barbitarāti lieelākoties urīnā ir nosakāmi četras līdz sešas dienas, savukārt ilgstošas darbības barbiturātus var noteikt līdz 30 dienām. Barbiturāti izdalās ar urīnu nemainītā veidā. 

 
Uzziņu tālrunis

Tālrunis: +371 67334433
Tālruņa darba laiks:
Darba dienās 8.00-20.00
Sestdienās 9.00-15.00
Svētdienās 9.00-15.00

Adrese

Juridiskā adrese:
Šarlotes iela 1B, Rīga, LV-1001
Biroja adrese:
Šarlotes iela 1B, Rīga, LV-1001
Reģ. Nr. 40003210801