Latvijas Zāļu ražotāju asociācija (LZR) brīdina, ka no 1. janvāra gaidāmā zāļu pieejamības reforma, kas Veselības ministrijas (VM) gaiteņos ir iecerēta kā uzlabojums, faktiski kļūs par būtisku izaicinājumu visai nozarei un arī pacientiem.
Reforma vissmagāk sitīs tieši vietējiem nozares uzņēmumiem, kamēr ārvalstu farmācijas kompānijām ietekmes sviras pieaugs un tādējādi būs vēl plašākas iespējas visas Baltijas līmenī diktēt medikamentu cenas.
"Jau šobrīd tikai 5% Latvijas zāļu tirgū veido vietējie ražotāji, bet 95% zāļu importējam no ārvalstu farmācijas kompānijām. Jaunā reforma draud sagraut šo trauslo līdzsvaru un vēl vairāk nostiprināt importu, jo vietējo uzņēmumu attīstībai un investīcijām pieejamie resursi tiks noplicināti un tādējādi tie tiks atstāti izdzīvošanas režīmā. Turklāt reforma koncentrējas tikai uz aptiekām un apgādi, nevis dārgo orģinālpreparātu ražotāju cenām. Ja turpināsim vājināt vietējo ražošanu, aptiekas un apgādes sistēmu, mēs ne tikai kļūsim par importa zāļu ķīlniekiem, bet arī radīsim jaunas problēmas visā mūsu veselības sistēmā, kas jau šobrīd cīnās par izdzīvošanu," uzsver LZR izpilddirektore Raina Dūrēja-Dombrovska.
Tādēļ LZR atkārtoti aicina VM izvērtēt reformas ieviešanas periodu un to atlikt, ņemot vērā, ka joprojām ir arī jautājumi, kas nav atrisināti un sakārtoti, piemēram, PVN piemērošana par farmaceitiskajiem pakalpojumiem. Tāpat, ievērojot arī kopīgo Eiropas Savienības (ES) nostāju, kas vērsta uz vietējās ražošanas atbalstu un uzņēmumu stiprināšanu, prioritāri veicināt Latvijas vietējo farmācijas uzņēmumu attīstību, kas ilgtermiņā nozīmētu lielāku piegāžu drošību un stabilitāti visiem mūsu valsts pacientiem.
"Latvijas farmācijas nozares uzņēmumi nav problēmu radītāji vai apzināti kaitnieki, kā to patīk apgalvot veselības ministram, bet gan risinājuma piedāvātāji un iespēju sniedzēji, kā uzlabot medikamentu pieejamību Latvijā un veicināt konkurenci ar lielajām ārvalstu daudzmiljardu kompānijām. Stiprinot vietējo ražošanu un Latvijas nacionālos uzņēmumus, mēs ne tikai nodrošinām medikamentu pieejamību, bet arī ieguldām valsts ekonomikā un sabiedrības kopējā labklājībā. Vietējā farmācijas nozare jau tagad ir Latvijas veselības aprūpes balsts, tādēļ nedrīkst pieļaut, ka populistisku lēmumu dēļ kļūstam par ārvalstu lielražotāju ēnu," uzsver Dūrēja-Dombrovska.
LZR atkārtoti aicina veselības jomas politikas veidotājus sadarboties, lai atrastu pārdomātu pieeju un profesionālu, konstruktīvu un datos balstītu dialogu, kas novērstu un vadītu šīs reformas riskus, nevis nodarboties ar veselības ministra publiskiem draudiem nozarei un manipulācijām ar skaitļiem, ko neviens nevar objektīvi pārbaudīt!