img

Lolita Neimane: “Latvijā nenormāli pieaug bērnu ar lieku svaru īpatsvars – tas ir ļoti biedējoši”

Avots: https://www.la.lv/lolita-neimane-latvija-nenormali-pieaug-bernu-ar-lieku-svaru-ipatsvars-tas-ir-loti-biedejosi

Lolita Neimane: “Latvijā nenormāli pieaug bērnu ar lieku svaru īpatsvars – tas ir ļoti biedējoši”  7:50, 30. decembris 2023 Veselam 

“Es redzu, ka tiešām ir cilvēki, kas ārkārtīgi veselīgi plāno savas ēdienkartes. Man ir vienmēr tāds niķis veikalos paskatīties, ko liek uz iepirkumu letēm – un tas ir ļoti, ļoti dažādi. Protams, tas, kas satrauc, ka jauniešu un bērnu vidū šī te ielu ēdināšana kļūst ārkārtīgi populāra,” tā TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs” atzina dietoloģe Lolita Neimane, diskutējot par uzturu, diētām un to, kādus ēdienus un dzērienu izvēlas iedzīvotāji.

“Un tas, ka mums Latvijā nenormāli pieaug bērnu ar lieku svaru īpatsvars, tas ir ļoti biedējoši,” uzsvēra dietoloģe Neimane. Viņa pieminēja kādu piemēru, par ko esot runāts Uztura padomē Veselības ministrijā, ka ir bērni, kuriem 7 gadu vecumā ir 112 kg ķermeņa svars.

“Man mazmeitiņai paliek 7 gadi un viņai ir 25 kg. Tas es tā apmēram varu salīdzināt. Un šādus bērnus [ar lieko svaru] varbūt mēs tik bieži neredzam uz ielas, – tas ir ļoti biedējoši!” norāda Neimane.

“Tāpēc es te bažījos par tiem dārzeņiem, augļiem, kas paliekot vēl dārgāki, tātad vienai daļai tie ēdienkartēs būs mazāk. Nav jau runa par to, ka savu reizi apēst labi pagatavotu kebabu, vai tikpat labi tas ir ķīniešu vai japāņu, indiešu ēdiens. Bet runa ir par to, ja ikdienas ēdienkartē ir sausās zupas no plauktiem, kur atliek uzliet tikai vārošu ūdeni.”

Neimane TV24 raidījumā arī runāja par produktiem, kuros ir daudz cukura un sāls, “nelabi tauki un garšas pastiprinātāji, kas šo nevērtīgo produktu padara garšīgu”. Tāpēc, pēc dietaloģes domām, būtu īpaši jāuztraucas par mūsu jauniešiem un bērniem.

Vēl otra lieta, par ko Neimane vēlējās uzsvērt raidījumā, ir saldinātie dzērieni. “Es uzskatu, ka viņiem būtu jābūt vēl dārgākiem. Tad, kad es paskatos, ko bērniņš veikalā nopērk, ļoti bieži tā ir limonādes pudelīte, kurā ir divu dienu cukura deva. Tā nav tā veselīgākā izvēle! Un klāt ir kāda gumijas lācīšu – konfekšu paciņa vai kāds salds našķis. Labi, ja viņš to nopērk vienreiz dienā un mājās aizejot, ģimene sagaida ar ļoti veselīgām vakariņām – ar dārzeņiem, ar pākšaugiem, ar labiem olbaltuma produktiem,” cerīgi pauda Neimane, jo viņu uztrauc bērnu un jauniešu uzturs.

“Ja bērns ir kustīgs, sporto, un ir zināms, ka bērnam vismaz vienu stundu dienā ir jābūt kustībās, un, ja viņam nav šī liekā svara, tad viņam arī tā tēja ar cukuru neko sliktu neizdarīs. Bet problēma jau ir tā, ka mēs redzam, ko liela daļa bērnu mājās dara – tie ir tikai gadžeti, televizors, dators, telefons. Un patiesībā šī ir ļoti liela problēma! Tiešām es gribētu, lai arī politiķi vairāk par to dzird, ieklausās par veselības profilaksi,” tā uzsvēra dietoloģe Neimane TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs”.