img

LATVIJAS OLIMPISKĀ KOMITEJA SINGRI PRET AGREORVALSTU KRIEVIJAS UN BALTKRIEVIJAS ATGRIEŠANOS SPORTA APRITĒ:

Latvijas Olimpiskā komiteja: Dalība sacensībās ar Krievijas un Baltkrievijas piedalīšanos ir nepieļaujama

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/sports/olimpiska-kustiba/latvijas-olimpiska-komiteja-daliba-sacensibas-ar-krievijas-un-baltkrievijas-piedalisanos-ir-nepielaujama.a494414/

Latvijas Olimpiskā komiteja: Dalība sacensībās ar Krievijas un Baltkrievijas piedalīšanos ir nepieļaujama Replay.lv Panorāma Dalīties: 1. februāris, 16:12 Papildināts 1. februārī, 20:18 Olimpiskā kustība Autori: LSM.lv Ziņu redakcija, Odita Krenberga (Latvijas Televīzijas Ziņu dienests) Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) par nepieļaujamu trešdien nosauca Latvijas sportistu un sporta nozares pārstāvju dalību starptautiskās sacensībās un pasākumos, kuros ir iesaistīti Krievijas un Baltkrievijas atlēti un valsts darbinieki.

Kamēr Krievija turpina postīt Ukrainu un nogalināt civiliedzīvotājus, Francijā notiek olimpisko spēļu sagatavošanas darbi, Starptautiskajā Olimpiskajā komitejā (SOK) Krievija joprojām ir pārstāvēta un tai ir ietekme.

LOK nosodīja Krievijas īstenoto militāro agresiju pret Ukrainu, tās neatkarību un teritoriālo nedalāmību, kā arī izvērsto teroru un necilvēcīgo vardarbību pret Ukrainas iedzīvotājiem. Olimpiskā kustība Latvijā tādējādi demonstrē kopīgu valstiski vienotu nostāju, kas skaidri un nepārprotami definē attieksmi pret Krievijas militāro agresiju Ukrainā un brutālajiem notikumiem tepat kaimiņos.

"LOK nostāja bija, ir un būs nemainīga un principiāla – kamēr notiek karš Ukrainā, Krievijas  un Baltkrievijas sportistu dalība olimpiskajās spēlēs zem jebkāda karoga ir nepieļaujama," paziņoja LOK. 

Par nepieļaujamu LOK uzskata piedalīšanos individuāli vai valstsvienības sastāvā sacensībās, kur no dalības nav atstādināti Krievijas un Baltkrievijas sportisti, tai skaitā olimpiskajā kvalifikācijā.

Jebkādas darbības, kas ir vērstas uz Krievijas un Baltkrievijas atgriešanos starptautiskā sporta apritē sacensību vai citā ietvarā, zem viņu valstu karogiem vai jebkādiem citiem simboliem, LOK raksturoja kā iedrošinājumu tālākai karadarbības eskalācijai, kara noziegumu un necilvēcīgas vardarbības normalizācijai. LOK uzskata par savu pienākumu vērst gan savu biedru, gan ārvalstu kolēģu uzmanību uz šiem aspektiem, kas, balstoties totalitārās padomju okupācijas gados gūtajā pieredzē, ir pašsaprotami, taču šķiet neticami Rietumu demokrātijā.

"Esam apņēmušies kopīgi ar līdzīgi domājošām valstīm - tās ir gan Ukraina, Baltijas valstis, Ziemeļvalstu grupa, Francija, Lielbritānija, Kanāda, kā arī citas nacionālās olimpiskās komitejas, meklēt visas iespējas Krievijas, Baltkrievijas maigās varas ierobežošanai. Gan Latvijā, gan starptautiskajās federācijās," Latvijas Televīzijai teica LOK prezidents Žoržs Tikmers.

LOK aicina olimpisko sporta veidu federācijas sadarbībā ar jebkurām citām līdzīgi domājošām organizācijām rakstiski vērsties attiecīgajās starptautiskajās federācijās, lai nepieļautu Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību jebkādās olimpiskās kvalifikācijas sacensībās un olimpiskajās spēlēs. LOK ieteica katrai olimpisko sporta veidu federācijai publiski paust organizācijas nostāju par Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalības nepieļaujamību, informējot par to sportistus un trenerus.

Viena no Latvijas federācijām, kam var nākties ļoti grūti pārliecināt savu starptautisko organizāciju, ir Džudo federācija.

Latvijas Džudo federācijas ģenerālsekretārs Vsevolods Zeļonijs iznākumu neprognozē, bet ir pārsteigts, ka SOK vispirms nosodīja karu un tagad grib atļaut Krievijas sportistu dalību spēlēs.

"Ļoti dīvains lēmums. Kāpēc tā – es nesaprotu," teica Zeļonijs. "Mēs redzam, ka šodien mēs par, rīt mēs pret. Tā nav pareizi. Mums ir viena, visiem viena vīzija, vai nē? Es sapratu, ka tā nav pareizi. Sportistiem ir tā - mēs ejam, mums ir viena vīzija, koncepcija, mēs ejam visi kopā līdz galam. Tā būs pareizi."

Iespējams, laikus paredzot protestus Eiropā, Āzijas Olimpiskā padome jau ir piedāvājusi, ka, piemēram, Krievijas sportisti varētu kvalificēties olimpiādei sacensībās Āzijā, nevis Eiropā, kā līdz šim. Ideja rada atsaucību SOK, kam bijusi asa vārdu pārmaiņa ar Ukrainu. 

SOK pirmdien noraidīja Ukrainas amatpersonu pausto kritiku par kara atbalstīšanu, nosaucot to par neslavas celšanu. Ukrainas prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks nedēļas nogalē vainoja SOK vardarbības, posta un masu slepkavību veicināšanā ar vēlmi dot Krievijai platformu genocīda veicināšanai. SOK paziņoja, ka šādi vēstījumi nevar kalpot par pamatu jebkādai konstruktīvai diskusijai. 

Sagaidāms, ka SOK tagad zondēs sporta federāciju reakciju par savu priekšlikumu.

Tas bija apzināti provokatīvs gājiens, uzskata sporta komentētājs Vladimirs Ivanovs.

"Es domāju, ka tomēr beigu beigās Parīzē nestartēs ne Krievijas, ne Baltkrievijas sportisti. Un pārsvarā, nu, 90% es varu apgalvot, ka sporta federācijās būs pret jebkāda veida Krievijas un Baltkrievijas sportistu piedalīšanos pat atlases turnīros," sacīja Ivanovs.

(function (c) {var s = function (o) {var t = document.createElement('script');for (var p in o) {t[p] = o[p];};return t;};var p = s({src: 'https://reco.ebu.io/news-reco-lsm.js', defer: true, async: true, onload: c});var i = document.getElementsByTagName('script')[0];i.parentNode.insertBefore(p, i);})(NewsPilotRecoLoaded);function NewsPilotRecoLoaded() {NewsPilotReco();}

Jau vēstīts, ka SOK janvārī pauda apņemšanos izzināt ceļus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportisti neitrālā statusā varētu piedalīties Parīzes olimpiskajās spēlēs, izpildot virkni nosacījumu. Piemēram, ja sportisti nav atklāti pauduši atbalstu Krievijas sāktajam karam. SOK nostāju jau asi kritizējusi Ukraina, norādot, ka “jebkāds neitrāls Krievijas sportistu karogs ir notriepts ar asinīm”. Atbalstu Ukrainas pozīcijai paudusi arī daļa tās sabiedroto.

Gaidāms, ka starptautisko sporta federāciju pārstāvji martā pulcēsies Parīzē, lai apspriestu Krievijas un Baltkrievijas statusu spēlēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņot par kļūdu