img

Labdabīgi zemādas veidojumi – lipomas. Kas ir lipoma un kā to ārstēt?

Avots: https://www.la.lv/labdabigi-zemadas-veidojumi

Labdabīgi zemādas veidojumi – lipomas. Kas ir lipoma un kā to ārstēt? 7 Anda Hailova 21:09, 6. augusts 2023 Veselam Ārstēšana

Autors: Anda Hailova, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Jau diezgan ilgu laiku man ir paliels bumbulis rokā. Ārsts teica, ka tā ir lipoma – labdabīgs veidojums, ko nevajag ņemt ārā. Tagad neliels bumbulis izveidojies arī otrā rokā. Godīgi sakot, ir apnicis, ka cilvēki bieži jautā, kas man tur ir. Tāpēc gribu no tiem atbrīvoties. Kā to vislabāk izdarīt? IEVA RĪGĀ

Kāpēc lipomu var atstāt

Lipoma ir lēni augošs, ie­apaļš, pēc taustes kustīgs, nesāpīgs un labi norobežots veidojums tieši zem ādas. Šajā veidojumā ir sakoncentrējušās tauku šūnas, ko ietver kapsuliņa, un to uzskata par labdabīgu. Vienkārši tajā ir ļoti daudz tauku šūnu,” skaidroja Latvijas Mikro­ķirurģijas centra rokas un plastikas ķirurgs Aivars Tihonovs.

Ja veidojums aug lielāks, tas sāk bojāt ķermeņa daļas izskatu, kurā izveidojies, jo izspīlē ādu. Ļoti liela lipoma jau traucē normāli funkcionēt, izraisa sāpes, jo sāk spiest uz apkārtējiem audiem, nerviem, asinsvadiem.

Visbiežāk tauku bumbuļi veidojas uz muguras, kakla, pleciem, augšdelmiem, vēdera, taču var būt jebkurā vietā uz ķermeņa, kur atrodas taukaudi.

Parasti ir trīs četras lipomas, tās var izaugt līdz 6–7 cm diametrā, taču var būt pat 20–30 cm lielas. “Diagnoze lipomatoze tiek noteikta, ja šo zemādas veidojumu ir ļoti daudz, piemēram, viss vēders vai mugura ar parasti nelieliem – 1–4 cm – bumbuļiem. Lielākais skaits, ko vienā reizē esmu izoperējis, bijušas 22 lipomas. Diemžēl jārēķinās, ka lipomatozes gadījumā lipomas turpinās veidoties. Bieži vien tas ir ģenētiski noteikts,” sacīja ķirurgs.

Nav īsti skaidrs, kāpēc lipomas rodas. Kā rosinātāji tiek minēti metabolisma traucējumi organismā, tauku dziedzeru aizsprostošanās. Kāds apgalvo, ka pēc sasituma uzradusies lipoma, bet tas nav zinātniski pierādīts. Parasti lipomas uzrodas vidējā vecumā un vecākiem ļaudīm, biežāk sievietēm nekā vīriešiem.

Tās iespējams likvidēt tikai ķirurģiski.

Protams, ja lipoma kosmētiski netraucē, neaug lielāka un arī nekā citādi neietekmē, to var atstāt, jo ir labdabīgs veidojums.

Pārbaude tomēr vajadzīgaSHUTTERSTOCK ilustrācija

Lipomas gandrīz simtprocentīgi ir labdabīgas, tomēr pirms to izoperēšanas ieteicama ultrasonoskopija, lai pārliecinātos, ka veidojums tiešām ir lipoma, ka tur nav patoloģiskas apasiņošanas, kāda asinsvadu zīmējuma, kas norādītu uz iespējamu onkoloģisku veidojumu.

“Pie mums, plastikas ķirurgiem, nāk daudz cilvēku arī ar kosmētiskām problēmām: ateromām, lipomām. Dažādi ādas veidojumi mums ir ikdienišķa lieta. Pats galvenais ir saprast, ka veidojums labdabīgs. Tāpēc pēc izoperēšanas veidojumu aizsūtām uz histoloģisko izmeklēšanu, lai laboratorijā pārliecinātos, ka tas tiešām ir labdabīgs. Mazāk nekā vienā procentā gadījumu izrādās, ka tomēr bijis ļaundabīgs,” norāda ķirurgs. “Ja no paša sākuma rodas aizdomas, vispirms paņemam biopsiju – mazu audu gabaliņu. Ja atbilde apstiprina aizdomas, tālāk kopā ar onkologiem lemjam gan par to apjomu, kas jāoperē, gan par papildu terapiju.”

Lipomas operācija nav sarežģīta, to var paveikt lokālā anestēzijā dienas stacionārā. Pēc veidojuma izņemšanas un brūces aizšūšanas cilvēks var doties mājās. Jārēķinās ar rētu, īpaši pirmā pusgada laikā – kamēr tā veidojas, tā ir sārtāka, pietūkusi. Pēc tam rēta izbalē un ir mazāk redzama.

Ateromu labāk neatstātSHUTTERSTOCK ilustrācija

Vēl viens labdabīgs zem­ādas veidojums ir ateroma. Tā rodas, ja kaut kādu iemeslu dēļ ir nosprostoti tauku dziedzeru izvadkanāli un tauki sāk uzkrāties speciālā kapsulā ateromā. Patiesībā tā ir tauku cista.

Lipoma un ateroma ārīgi ir līdzīgi, taču patiesībā atšķirīgi veidojumi. Kopīgais – no abiem atbrīvot var tikai ķirurgs.

Ateromas parasti veidojas galvas matainajā daļā, kakla, muguras, cirkšņu zonā – vietās, kur ir augsta tauku dziedzeru koncentrācija, skaidro speciālists.

Atšķirībā no lipomām ateromas mēdz iekaist. Vietā, kur sakrājušies tauki kopā sviedriem, atmirušajām šūnām, rodas apsārtums, pietūkums, blīvs veidojums (satur biezpienveida masu, kas specifiski smako).

Bumbulis var augt lielāks, tomēr parasti ne lielāks par 5 cm. Par ateromas iekaisumu liecina sāpes, ādas apsārtums. Tā mēdz pati plīst, izdalot strutojošu tauku saturu (biezpienveida masu ar strutām). Pat ja tā noticis, tik un tā jāvēršas pie ārsta, jo brūci vajag apstrādāt un ievietot mazu caurulīti, caur kuru sastrutojums pats attīrītos.

Speciālists iesaka ateromas laikus izgriezt, īpaši tās, kas lielākas par 1 cm un turpina augt, lai kādā brīdī neiedzīvotos to sastrutojumā. Turklāt tās var traucēt ķemmēt matus, apmeklēt frizieri, arī neglīti izskatās. Ateromas iespējams likvidēt tikai ķirurģiski. Nekādā gadījumā nevajadzētu veidojumus pašiem spaidīt, kā tas nereti notiek, jo kairinājums var izraisīt audu iekaisumu.