img

Izsludināta pieteikšanās onkoloģisko pacientu psihosociālās rehabilitācijas programmām

Avots: https://medicine.lv/raksti/izsludinata-pieteiksanas-onkologisko-pacientu-psihosocialas-rehabilitacijas-programmam-59774041

Izsludināta pieteikšanās onkoloģisko pacientu psihosociālās rehabilitācijas programmām, kurās aicināts piedalīties ikviens, kurš saskāries ar vēzi. Pirmā programma sāksies jau 10. martā! Biedrība "Dzīvības koks" izsludinājusi pieteikšanos 2024. gada psihosociālās rehabilitācijas programmās onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem. Šogad paredzētas 20 programmas. Visas programmas pieejamas biedrības mājas lapā https://www.dzivibaskoks.lv/lv/jaunumi?458, kā arī pieteikšanās programmām notiek elektroniski, biedrības mājaslapā.Kas ir psihosociālā rehabilitācija onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem?

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība psihosociālās rehabilitācijas programmas sāka īstenot 2009.gadā, tad tās notika par ziedojumos piesaistītiem līdzekļiem. Kopš 2018.gada tā ir valsts atbalstīta programmu, kuru uz Labklājības ministrijas deleģējuma līguma pamata ievieš biedrība „Dzīvības koks”.

Pati programma ilgst 6 dienas, kurās dalībnieki piedalās grupu terapijā, mākslas terapijā, kā arī notiek fizioterapija, fiziskās aktivitātes, lekcijas par dzīvi pēc slimības, par uzturu un citiem jautājumiem, kas svarīgi cilvēkiem, kuri saskārušies ar diagnozi ļaundabīgais audzējs.

Kā uzsver psihosociālās rehabilitācijas programmas vadītāja, biedrības „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, tad programmā viss vērsts uz to, lai dzīve pēc slimības būtu kvalitatīva, bez bailēm, bet ar pārliecību, ka dzīve pēc vēža turpinās!

Psihosociālās rehabilitācijas programmā ar to dalībniekiem kopā strādā pieredzējuši speciālisti, kuri zina, kā atbalstīt cilvēku pēc onkoloģiskas slimības: psihologi, psihoterapeiti, mākslas terapeiti, fizioterapeiti, uztura speciālisti, farmaceiti un onkoloģijas speciālisti (ārsti, onkoloģijas māsa). Ļoti svarīgi, ka programmas laikā ikviens var saņemt individuālās konsultācijas par tikai sev interesējošiem jautājumiem, pārrunāt sajūtas un bažas.

Tāpat neatsverama ir programmas dalībnieku savstarpējā komunikācija, informācijas apmaiņa. Vislabāk viens otru saprot un var atbalstīt cilvēki ar līdzīgu pieredzi, tāpēc psihosociālās rehabilitācijas programmas tiek īstenotas pēc diagnožu grupām. Šogad pirmo reizi būts programma vīriešiem pēc onkoloģiskas slimības. Svarīgi piebilst, ka programmā var piedalīties pacients kopā ar tuvinieku.

Psihosociālās rehabilitācijas programmu koordinatore un fizisko aktivitāšu trenere Ināra Pomere uzsver, ka dzīvība ir kustībā, tāpēc psihosociālās rehabilitācijas programmā liela uzmanība pievērsta fiziskām aktivitātēm (ārstnieciskā vingrošana, nūjošana, spēka treniņi, vingrošana uz krēsla), kuras tiek rekomendēts turpināt, lai fiziskās aktivitātes kļūtu par veselīgu ieradumu, uzlabotu pašsajūtu un sniegtu enerģiju un dzīvesprieku.

Kas var pieteikties programmās?

Ikviens, kas saskāries ar diagnozi "vēzis" un vēlas labāk saprast, kā ar notikušo sadzīvot, var pieteikties  psihosociālās rehabilitācijas programmā.

Lai pieteiktos:

1. Nepieciešama invaliditātes apliecība vai ārsta rekomendācija - nosūtījums;2. Jāsagatavojas uz 6 dienām atstāt ierasto dzīves ritmu un doties uz programmu, kura notiek ārpus Rīgas (dzīvošana, ēdināšana u.c. tiek nodrošināts);3. Jāizpēta programmas un jāaizpilda pieteikuma anketa par datumiem, kuri Jums ir visizdevīgākie. Programmas un pieteikšanās šeit: https://www.dzivibaskoks.lv/lv/jaunumi?458