img

Iedzīvotāji laboratoriskos izmeklējumus veic atbilstoši ģimenes ārsta vai ārsta speciālista norādītajam

Latvijas iedzīvotāji seko ārstu norādītajam un laboratorijā veic ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nozīmētās analīzes. Pētījumu aģentūras "Norstat" veiktā iedzīvotāju paradumu aptauja liecina, ka kopumā 89 % aptaujāto iedzīvotāju nodevuši ģimenes ārsta nozīmētās analīzes vispārējā veselības stāvokļa pārbaudei vai analīzes (ar nosūtījumu), lai pārliecināties par kādu iespējamu saslimšanu, vai dažādu vielu (vitamīnu, minerālvielu) līmeni organismā.

"Laboratoriskie izmeklējumi nenoliedzami ir nozīmīgs un ātrs ceļš diagnozes noteikšanai. Operatīvi saņemti laboratorisko izmeklējumu rezultāti nereti ir izšķiroši, lai pacientam iespējami ātrāk diagnosticētu slimības, kuru ārstēšana ir nepieciešama nekavējoties. Visā pasaulē tieši laboratorisko izmeklējumu ērta pieejamība ir viens no veiksmīgas veselības aprūpes modeļa būtiskajiem posmiem, kas ļauj diagnosticēt slimību vēl agrīnā stadijā, tādējādi ietaupīt kā valsts tēriņus veselības aprūpei, tā iedzīvotāju maksājumu daļu par veselības pakalpojumiem. Nozīmīgi ir aptaujas rezultāti, kas liecina, ka lielākā aptaujāto iedzīvotāju daļa nodod analīzes laboratorijā, sekojot ārstu norādījumiem. Lielākoties iedzīvotāji pie mums atnāk ar ārsta izrakstītu nosūtījumu, mēs šo pasūtījumu nekavējoties izpildām un par saņemtajiem rezultātiem informējam ārstu un savu klientu," saka Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras asociētā profesore, "Centrālās laboratorijas" padomes locekle Jeļena Storoženko.

Vienlaikus aptaujas dati liecina par to, ka iedzīvotājiem ir nozīmīga laboratorisko pakalpojumu pieejamība tuvāk dzīves un darba vietai, jo viņi izmanto laboratorijas pakalpojumus tur, kur tie ir ērti pieejami ikdienas gaitās. 58 % aptaujāto norādījuši, ka apmeklē savai dzīvesvietai tuvāko laboratoriju, vēl 26 % norāda, ka apmeklē laboratoriju, kas ir pa ceļam ikdienā. Salīdzinoši daudz iedzīvotāju arī atzinuši, ka viņiem nav svarīgi, kur un kāda ir laboratorija, daļa pat nav informēti, kādā laboratorijā analīzes nodod – valstij piederošā vai privātā. Svarīgākais, lai var veikt šos izmeklējumus veselības stāvokļa noteikšanai.

Aptaujāto vairākums (92 %) ir atzinuši, ka laboratorisko pakalpojumu finansiālā pieejamība ir svarīga. 65 % no viņiem atzinuši, ka tā ir pat ļoti svarīga. Visvairāk šādu apgalvojumu izteikuši iedzīvotāji, kuri ir vecāki par 60 gadiem.
Reprezentatīva iedzīvotāju aptauja sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat" 2024. gada maijā veikta visā Latvijā, aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.