img

Austrumu slimnīcā novērš insultu, slēdzot sirds priekškambara starpsienas defektu

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/08.07.2024-austrumu-slimnica-novers-insultu-sledzot-sirds-priekskambara-starpsienas-defektu.a560715/

Austrumu slimnīcas stacionārā "Gaiļezers" šogad veiktas pirmās invazīvās sirds priekškambaru starpsienas defektu slēgšanas procedūras, izmantojot īpašu slēgšanas ierīci. Tas palīdzējis trim gados jauniem pacientiem, kuri pārcietuši insultu. Šādas procedūras Latvijā jau veic Stradiņa slimnīcā un Bērnu slimnīcā, bet nu iespēja vienlīdz labi palīdzēt insulta pacientiem ir abās lielākajās valsts slimnīcās.

No vairāk nekā 30 dažādām zināmām iedzimtām sirdskaitēm priekškambaru starpsienas defekti sastopami visbiežāk. Tie patiesībā iedzimst daudziem, bet tik nelieli, ka problēmas nerada. Taču, ja sirdij ir šis defekts, venozajā sistēmā radies trombs var nokļūt galvas smadzenēs. Ja insults notiek gados jaunam cilvēkam, vispirms pārbauda tieši sirds priekškambari.

"Atsevišķos gadījumos šādi sirds priekškambara defekti var būt galvas smadzeņu insulta iemesls; ja gados jaunam notiek, mēs par to atceramies, meklējam un atrodam. Un pastāv risks, ka tas var atkārtoties. Tāpēc ir svarīgi šo defektu slēgt," stāsta Austrumu slimnīcas Sirds asinsvadu slimību klīnikas vadītājs Artis Kalniņš.

Ārsts rāda, kā izskatās nosprostotājs jeb ierīce, kuru ievieto priekškambarī un savā ziņā salabo starpsienas.

"Pati procedūra nav sarežģīta, ilgst 30 minūtes, tiek punktēta vēna, caur to ievada ievadsistēmu, kurā ir okluders, ievadām un paskatāmies rentgena kontrolē, sonogrāfiski, ja viss apmierina, un tad atvienojam šo stīdziņu un atstājam ierīci," klāsta slimnīcas Invazīvās kardioloģijas laboratorijas un dienas stacionāra kardiologs Artjoms Ļišņovs.

Tagad šī manipulācija iespējama arī Rīgas Austrumu slimnīcā. Līdz šim vienīgās divas slimnīcas Latvijā, kur to veica, bija Stradiņa slimnīca un Bērnu slimnīca, jo insulti notiek arī maziem pacientiem.