img

Ārste: nekādi "detoksi" aknām nav vajadzīgi; jārūpējas par to veselību

Avots: https://jauns.lv/raksts/par-veselibu/570177-arste-nekadi-detoksi-aknam-nav-vajadzigi-jarupejas-par-to-veselibu

Aknas cilvēka organismā ir unikāls orgāns, kura funkcijas aizstāt nav iespējams. Līdz ar to par aknu veselību īpaši jārūpējas, tostarp veicot regulāras pārbaudes, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) viceprezidente, profesore, Rīgas Austrumu slimnīcas Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane.

Aknas ir ļoti svarīgs orgāns cilvēka organismā. Ne velti tās dēvē par organisma lielāko laboratoriju – tās ražo ļoti daudz mūsu organismam nepieciešamo vielu. 

"Aknas arī atindē, izdala no organisma daudz toksisko vielu. Līdz ar to aknām, ja tās ir slimas, mēs nevaram pielietot tādas metodes, kā, piemēram, nierēm dialīzi, kad mēs dializējam pacientu ilgstoši, pat gadiem, tā aizstājot nieru funkciju. Aknu sintēzes funkciju faktiski neviens aparāts nevar aizstāt.

Ja aknas neveic savas funkcijas pilnvērtīgi, tad visi toksīni plūst pa asinīm, netiek atindēti, un cilvēkam kļūst grūtāk koncentrēties, domāt, parādās apziņas traucējumi, vēsta portāls "Lsm.lv".

"Protams, kardiologi varētu iebilst, bet es teiktu, ka aknas ir ļoti, ļoti svarīgs orgāns mūsu organismā, un tikpat svarīgs kā sirds, kā visi pārējie orgāni," secināja Tolmane. 

Labu gribot, lai palīdzētu "aknām attīrīties", cilvēki izmanto dažādas sociālajos tīklos plaši reklamētas metodes, tostarp dažādus speciālus "detoksus". Patiesībā nekas tāds nav nepieciešams.

"Tas ir ļoti liels pārspīlējums, un cilvēki tiešām iet uz dažādām procedūrām, ieskaitot pat tādu šausmīgu un nevajadzīgu lietu kā klizmām un tīrīšanām. Tas nav vajadzīgs. Mūsu organisms ir iekārtots tā, ka tas pats attīra sevi tik, cik tas ir nepieciešams.

"Tādas speciālas eļļu dzeršanas, klizmošanās un badošanās attīrīšanās dēļ nav nepieciešamas. Organisms attīra sevi pats," uzsvēra Tolmane. 

Šādas metodes nepalīdzēs arī tad, ja aknas ir slimas un nepilda savas funkcijas. Ārste norādīja, ka, piemēram, klizma tiek veikta ārkārtīgi retos gadījumos, bet tad tas notiek ārstnieciskos nolūkos, nevis, lai "uzlabotu organismu" vai "attīrītos". 

"Atcerieties, lūdzu, to, – ja aknas ir veselas, mums visa attīrīšanās notiek, un nekādas papildu metodes no malas nevajag. Izņemot to, ka jādzīvo veselīgs dzīvesveids, jālieto veselīgs uzturs, jāsporto, jāpriecājas un jāgūst pozitīvas emocijas. Tas viss mūsu organismu attīra un sakārto," norādīja Tolmane. 

Tas, ko var veikt, ja rodas bažas par aknu veselību, ir profilaktiskas pārbaudes, atgādināja Rīgas Stradiņa universitātes docētāja, Infektoloģijas katedras asociētā profesore, Centrālās laboratorijas valdes locekle Jeļena Storoženko.