img

Sirds slimību ārstēšanā svarīga – disciplīna

Avots: https://www.tvnet.lv/8222754/sirds-slimibu-arstesana-svariga-disciplina

Raksta fotoFoto: Publicitātes foto

Regulāra ārsta izrakstīto zāļu lietošana jeb stingra disciplīna ir labākais veids, kā cilvēks, kuram ir sirds un asinsvadu slimības, var pats sev palīdzēt, pārliecināta “Mēness aptiekas” farmaceite un “Gada farmaceita 2022” ieguvēja Ieva Virza. Viņas vadītajā aptiekā dienā tiek apkalpoti vairāk nekā 500 cilvēku, un liela daļa no viņiem ir kardioloģijas pacienti. Kampaņas “Dzirdi savu sirdi” ietvaros pieredzējusī farmaceite dalās padomos dažādām pacientu grupām.

Farmaceite sirds un asinsvadu slimību pacientus nosacīti dala trijās grupās. Pirmie ir tie cilvēki, kuri jau bijuši pie ārsta, saņēmuši konsultāciju, un viņiem ir nepieciešams farmaceita atbalsts. Otrā grupa – tie, kuri steidzami meklē palīdzību tādu akūtu simptomu dēļ kā spiedošas sajūtas krūtīs, sirdsklauves, reibonis vai apjukums. Trešā – cilvēki, kuriem vēl nav nopietnu veselības problēmu, bet ir nelielas sūdzības vai vēlme profilaktiski parūpēties par sirds veselību. Lai arī katrs gadījums ir atšķirīgs, visus vieno viens jautājums – ko darīt, lai sirds būtu stipra un vesela?

1. Disciplīna pāri visam

Kad ārsts ir nozīmējis ārstēšanu, ļoti svarīga ir pacienta disciplīna – tieši no tā, cik rūpīgi tiek ievērota medikamentu lietošana, bieži vien ir atkarīga sirds veselība un pašsajūta ilgtermiņā.

“Bieži vien aptiekā novērojam pacientus, kuri mēdz pielāgot terapiju atkarībā no tā, kā viņi jūtas, piemēram, vienu dienu lieto zāles, bet citā pārtrauc, jo jūtas labāk. Tomēr šāda pieeja, it īpaši kardioloģijā, var būt bīstama. Tikai ārsts var izvērtēt, vai konkrētais medikaments joprojām ir nepieciešams. Savukārt farmaceits ir tas, kurš var palīdzēt orientēties zāļu lietošanā, pastāstot par savstarpējo medikamentu mijiedarbību un blakusparādībām, ja tādas ir. Īpaši svarīgas šīs konsultācijas ir tiem pacientiem, kuri lieto vairākus medikamentus vienlaicīgi, tostarp, arī bezrecepšu zāles un uztura bagātinātājus,” uzsver Ieva Virza.

Vēl viens svarīgs aspekts, uz ko norāda “Mēness aptiekas” farmaceite, ir zāļu savlaicīga iegāde. “Bieži pacienti aptiekā ierodas tikai tad, kad jau izlietota pēdējā tablete, bet var gadīties dažādi apstākļi, kas traucē jaunu zāļu iepakojumu iegādāties nekavējoties. Lai izvairītos no terapijas pārtraukšanas, ieteicams uz aptieku doties jau nedēļu pirms iepriekš iegādātās zāles pavisam ir beigušās. Būtiski ir arī, lai mājās neveidotos lieki zāļu krājumi, jo arī tas norāda uz risku, ka nozīmētā terapija netiek precīzi ievērota,” tā farmaceite.

2. Ieklausīšanās savā sirdī

Nav jāzina visi infarkta simptomi, bet svarīgi ir atcerēties par brīdinājuma zīmēm, kas var liecināt par sirds problēmām. “Ja jūtat sāpes krūšu rajonā, elpas trūkumu, pēkšņu nespēku, reiboni vai sirdsdarbības traucējumus, kas izpaužas kā ātra, lēna vai neregulāra sirdsdarbība, tie ir signāli, kurus nedrīkst ignorēt,” brīdina Ieva Virza.

Protams, katra cilvēka ikdiena ir atšķirīga, un ir svarīgi izvērtēt, vai, piemēram, nespēks nav saistīts ar stresu, smēķēšanu, mazkustīgu dzīvesveidu vai neveselīgu uzturu. Taču, ja jūtat kādu no iepriekš minētajiem simptomiem, labāk ir doties pie ārsta un veikt nepieciešamos izmeklējumus, piemēram, asins analīzes un sirds veselības pārbaudi. Tā, rūpējoties par sevi, mēs varam novērst nopietnākas problēmas, pirms tās ir radušās.

3. Asinsanalīzes un asinsspiediena kontrole

Asins analīzes ir jānodod regulāri – vismaz reizi gadā. “Pievērsiet īpašu uzmanību holesterīna, glikozes līmenim asinīs un D vitamīna koncentrācijai, jo šie rādītāji var palīdzēt laikus atklāt iespējamās problēmas, kas var ietekmēt sirds veselību,” aicina Ieva Virza.

Asinsspiedienam ir jāseko līdzi biežāk nekā reizi mēnesī – vēlams pat vairākas reizes nedēļā, jo pat mazas izmaiņas asinsspiediena rādītājos var liecināt par nopietnām veselības problēmām. Daudzās mājās ir asinsspiediena mērīšanas ierīces, kas ļauj viegli sekot izmaiņām un vajadzības gadījumā ātri reaģēt.

Pazeminātā asinsspiediena galvenais simptoms ir vājums, tas var izraisīt reiboni un pat ģīboni, savukārt paaugstināta spiediena gadījumā cilvēks var sajust apjukumu, karstumu, svīšanu, miglošanos acīs. Ja šie simptomi ir regulāri, svarīgi pēc iespējas ātrāk vērsties pie ārsta, jo ilgstošas problēmas ar asinsspiedienu var novest pie nopietnām sirds un asinsvadu slimībām.

4. Veselīgu ieradumu veidošana

Savukārt profilakse ir būtisks faktors sirds veselības uzturēšanā, un tā ir svarīga ne tikai gados vecākiem, bet arī jaunākiem cilvēkiem. Ikvienam būtu jālieto veselīgāks uzturs, jāatmet kaitīgie ieradumi, jāatrod laiks mērenām fiziskajām aktivitātēm un jāpadomā par uztura bagātinātāju lietošanu, piemēram, omega-3 taukskābēm. Taču īpaša uzmanība profilakses pasākumiem jāpievērš tiem, kuru ģimenē ir bijušas sirds un asinsvadu slimības, kā arī cilvēkiem, kuri ikdienā ir liela fiziskā slodze, piemēram, profesionāliem sportistiem vai tiem, kas sporto nopietnākā amatieru līmenī.

“Arī tad svarīga ir disciplīna, jo jāapzinās, ka 2-3 paciņu omega-3 taukskābju lietošana gadā nenodrošinās būtiskus un ilgstošus rezultātus sirds veselībai. Profilaksei ir jābūt regulārai – mēs nevaram sportot tikai pavasarī vai saulainā laikā, profilakse ir ikdienas darbs, un tas prasa disciplīnu,” norāda farmaceite.

Šis raksts tapis sociālās kampaņas “Dzirdi savu sirdi!” ietvaros, kuru no 17. marta līdz 30. aprīlim īsteno Latvijas zāļu ražotājs “Olpha” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Veselības centru apvienību (VCA), “Mēness aptieku” un Centrālo Laboratoriju. Kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par sirds veselību un motivēt iedzīvotājus uzlabot savus ikdienas paradumus. Tās laikā iedzīvotājiem ir iespēja apmeklēt speciālistus, veikt sirds veselības pārbaudes un saņemt vērtīgus padomus, kā rūpēties par savu sirdi. Vairāk informācijas: https://dzirdisavusirdi.lv.