img

Kuri izguļas labāk – “pūces” vai “cīruļi”? Miega speciālisti atklāj noslēpumus par gulēšanu

Avots: https://www.la.lv/kuri-izgulas-labak-puces-vai-ciruli-miega-specialisti-atklaj-noslepumus-par-gulesanu

Kuri izguļas labāk – “pūces” vai “cīruļi”? Miega speciālisti atklāj noslēpumus par gulēšanu

Visiem zināms, ka ir cilvēki “pūces” un cilvēki “cīruļi”. Vieni iet gulēt agri, otri vēlu. Vai tie, kuri iet gulēt ap pusnakti vai pat vēlāk – bojā savu veselību? Kā šāds režīms atstāj sekas uz veselības stāvokli?

Primāri svarīgs stundu skaits, kas pavadīts miegā.

“Ir slikti, ja cilvēkam ir pilnīgi apgriezts kājām gaisā režīms – naktī ir nomodā un dienā guļ. Šāds grafiks visbiežāk ir cilvēkiem, kuri strādā naktīs, dežūrē, starp citu, liela problēma ārstiem. Tajā pašā laikā gribu teikt, ja stundu skaits ir pietiekams, tad der gan “pūču”, gan “cīruļu” režīms.” TV24 raidījumā “Uz līnijas” atbild Jānis Mednieks, neirologs, miega speciālists, VCA Neiroklīnikas vadītājs.

Galvenais, lai nesanāk vēlu aiziet gulēt un agri celties – tas ir vissliktākais.

Zinātnieki vēl strīdas, vai šis tips mums ielikts jau šūpulī vai izveidojam gulēšanas paradums ar laiku.

Jau iepriekš rakstījām, ka sešas līdz deviņas stundas – tā būtu norma, cik ilgi cilvēkam būtu jāguļ, lai otrā dienā no rīta justos labi. Taču – cik ilgi ir ieteicams gulēt brīvdienās, kad nav jādodas uz darbu vai kur citur? Vai brīvdienās var gulēt ilgāk nekā darbadienās? Uz šo jautājumu TV24 raidījumā “Dr.Apinis” atbildes sniedza ārste-psihiatre Natālija Bērziņa, kura specializējas miega traucējumos.

“Mums brīvdienās nevajadzētu variēt ar miega stundu skaitu. Tā nosacīti runājot, būtu 7 stundas, ko katru nedēļas nakti cilvēks guļ, un brīvdienās būtu jāguļ tāpat! Šī ir frāze, kas nepatīk nevienam manam pacientam, bet, diemžēl, tā ir realitāte. Piemēram, brīvdienās es gulēju 9 stundas, tad svētdienā atkal 6 vai 7 stundas, pēc tam atkal pusnedēļu es pierodu pie tā, ka es ceļos ātri….Tad es puslīdz esmu pieradis un tad atkal nāk piektdiena, un es atkal ilgāk guļu! Un tā mēs ieejam tajā ritmā un mocāmies visu laiku!” sacīja ārste-psihiatre Bērziņa.

Taču mēs katrs to varam padarīt “vienlīdzīgāku” – un arī brīvdienās celties pēc 7 gulētām stundām, kas ir “absolūti okey organismam”, un atrast daudz dažādas lietas, ko darīt brīvdienās. “Cilvēki, kas tagad to dzird, drīzāk metīs man ar kaut ko par to, ko saku, ka brīvdienās gulēt septiņas stundas,” smejot TV24 raidījumā teica Bērziņa.

Naktī guļot, cilvēks iziet kādām četrām, piecām miega fāzēm, kas ir vidēji 7 līdz 9 stundas, tā turpināja skaidrot ārste-psihiatre. “Kā kuram cilvēkam – vienam pietiek ar 7 stundām, citam ar 9 stundām. Mums visiem nav obligāti jāguļ deviņas stundas. Un, ja naktī ir šīs mikro pamošanās uz kādām sekundēm kādas pāris reizes, tas vispār neko būtisku nemaina. Iemieg ātri 30 minūšu laikā, naktī tur tā drusku pamostās, tad uzreiz aizmieg un nepamana, tad pamostas līdz ar savu modinātāju, jūtas frišs, mundrs, tad mēs varam runāt, ka miega kvalitāte ir laba un nekas vispār netraucē cilvēkam gulēt,” skaidroja Bērziņa par to, kas liecina par labu miega kvalitāti cilvēkam.

Taču, ja rodas izmaiņas tajā un tās ir “pietiekami noturīgas”, tad te jau var runāt par grūtībām un miega traucējumiem, norādīja ārste-psihiatre Bērziņa, kura specializējas miega traucējumos.