Vai mākslīgais intelekts tiešām mazina kognitīvās spējas?
vai ChatGPT padara mūs dumjākus kā MI ietekmē mūsu smadzeņu darbību studentu domāšana ar un bez mākslīgā intelekta mākslīgais intelekts skolu mācību procesā kognitīvo spēju samazināšanās MI 'dēl kā izmantot mākslīgo intelektu atbildīgi MI ētiskās problēmas EEG un mākslīgais intelekts kognitīvais parāds un tehnoloģijas MI rīku ietekme uz rakstīšanas prasmēm
Lasīt vairākKristaps Jaudzems: Latvijai ir visas iespējas kļūt par farmācijas inovāciju centru
Latvijai ir arī spēcīgas reģionālās pozīcijas. Salīdzinot ar kaimiņvalstīm, farmācijas nozarē esam ievērojami priekšā Igaunijai. Viņiem būs grūti mūs panākt.
Lasīt vairākJaunieša sarunai ar ģimenes ārstu ir daudz vairāk tēmu nekā iedomājas
Uzticies ģimenes ārstam arī par emocionālo un seksuālo veselību! Dr. Rūta Plaude-Dedele skaidro, ko jauniešiem vērts zināt un vaicāt bez bailēm.
Lasīt vairākPadomu sērija uzbāzīgo kukaiņu atvairīšanai
Uzzini, kā rīkoties pēc kukaiņu koduma, kā izvēlēties repelentus un kad meklēt medicīnisko palīdzību. Praktiski padomi no Mēness aptiekas farmaceites.
Lasīt vairākKvaternārā profilakse. Ko ārsti pārrunā privāti, nevis publiski
Kvaternārā (ceturtā līmeņa) profilakse ir pasākumi, kas aizsargā pacientus no medicīniskām intervencēm, kuras var nodarīt vairāk ļauna nekā laba, balstoties uz principu Primum non nocere. Aktualitāte Latvijā: Pirmo reizi kvaternārā profilakse vairākkārt pieminēta latviešu valodā Pasaules latviešu ārstu 10. kongresā, taču joprojām publiski tiek apspriesta maz, jo apšauba ierastās dogmas medicīnā un sabiedrības veselībā. Marc Jamoulle koncepcija: Beļģu ģimenes ārsts 1986. gadā izveidoja QPP jēdzienu, lai pievērstu uzmanību pārdiagnostikas, pārārstēšanas un polifarmācijas riskam, un to plašāk attīsta frankofonās un spāniski runājošās valstīs. Pieci profilakses līmeņi (autoraprāt): Primordālā – novērš riska faktoru veidošanos (ūdens/gaiss, klimats). Primārā – novērš slimības rašanos (dzīvesveids, vakcinācija). Sekundārā – agrīna atklāšana/skrīnings. Terciārā – komplikāciju mazināšana un rehabilitācija. Kvaternārā – aizsargā no pārmērīgas medicīnas (nevajadzīgi testi, agresīva terapija, polifarmācija). Praktiski kvaternārās profilakses piemēri: atteikums nozīmēt antibiotikas vīrusu infekcijai, pacienta informēšana par skrīninga riskiem, zāļu pārskats gados veciem cilvēkiem, izvairīšanās no nevajadzīgām operācijām. Kritika par pārmērīgu medicīniskumu: modernā medicīna bieži paplašina slimību definīcijas un samazina “normālo” rādītāju sliekšņus, pārvēršot veselus cilvēkus pacientos un veicinot komerciālu testu un zāļu tirgu. Covid-19 piemērs: dažas pandēmijas laikā ieviestās politiskās prasības (masku atkārtots lietojums, sporta aizliegumi bērniem, plānveida aprūpes ierobežojumi) neietekmēja vīrusa izplatību, bet radīja citus veselības zaudējumus — tipiska kvaternārās profilakses problemātika. Galvenie riski bez kvaternārās profilakses: pārdiagnostika, pārārstēšana, nevajadzīgi izmeklējumi, nevajadzīgi izdevumi un iatrogēns kaitējums (blakusparādības, psiholoģisks stress, finansiāls slogs). Kvaternārā profilakse kā kvalitātes un ētikas instruments: prasa ārstu pašrefleksiju, kritisku vadlīniju izvērtēšanu, empātisku komunikāciju un pacientcentrētu lēmumu pieņemšanu (“dažkārt labāk nedarīt neko, nekā kaitēt”). 21. gs. 20. gados, kad tehnoloģiju un farmācijas piedāvājums eksplodē un pacienti pieprasa vairāk testu, QPP ir būtiska drošas, ilgtspējīgas un cilvēkcentrētas veselības aprūpes sastāvdaļa, kas palīdz samazināt nevajadzīgu iejaukšanos un saglabāt resursus patiesi efektīvai aprūpei.
Lasīt vairākLietainā vasara ir īpaši grūta depresijas pacientiem
Lietainais un vēsais laiks šovasar skumdina daudzus. Plānotās atpūtas, sauļošanās un peldēšanās vietā cilvēki turpina nēsāt siltas drēbes un no lietus patverties telpās. Īpaši smagi nepārejošo pavasar...
Lasīt vairāk“Tā ir viena no sarežģītākajām tēmām, ko esmu centies uzrakstīt iespējami vienkāršā valodā.” Pēteris Apinis par diabētu, interleikīniem, kognitīvām spējām un demenci
Daudzus gadus atpakaļ Jāņos rakstīju par alkohola pārmēra lietošanas postu, diētas kļūdām un pirmo palīdzību apdegumu gadījumos. Šobrīd Latvijas portālos šīs tēmas tiek piedrukātas gan no žurnālistiem, gan ārstiem. Varētu taču Jāņu dienu un pēcjāņu laiku veltīt kādam nopietnākam medicīnas aspektam. Tiesa, tas prasa arī lielāku piepūli – gan man rakstot, gan Jums, mīļie Jāņubērni […]
Lasīt vairākValsts prasību noteikta zāļu mainība mazina pacienta līdzestību un vairo stresu
Prasība izrakstīt kompensējamās zāles, norādot tikai to vispārīgo nosaukumu, un aptiekām pienākums izsniegt lētākās šim nosaukumam atbilstošās kompensējamās zāles praksē bieži rada situācijas, ka ilgākā laikā pacientam mainās zāļu ražotāji, to iepakojumi un palīgvielu sastāvs, kas var radīt stresu, apjukumu un vēlāk - vienaldzību, tā samazinot pacienta līdzestību ārstēšanā.
Lasīt vairākPilotprojektā 500 pacientiem ar hroniskām slimībām piedāvās padziļinātas farmaceita konsultācijas
Pilotprojektā no jūnija līdz septembrim dažādās aptiekās Latvijā 500 pacientiem, kuri ikdienā lieto vismaz piecus medikamentus vismaz divu hronisku slimību ārstēšanai, būs iespēja saņemt personalizētas, padziļinātas farmaceita konsultācijas, informēja Latvijas Farmaceitu biedrībā.
Lasīt vairāk