Tāpat patlaban notiek sarunas ar vietējiem ražotājiem par to, lai daļu medikamentu varētu ražot uz vietas. Tā Latvijas Radio 4 raidījumā "Doma laukums" paziņoja veselības ministrs Hosams Abu Meri.
Runas par stratēģiskās zāļu rezerves izveidi "X stundas" gadījumam Latvijā notiek jau gandrīz trīs gadus, kopš Krievijas pilnvērtīga iebrukuma Ukrainā sākuma. Jūlijā Ministru kabinets zāļu iepirkumam stratēģiskajam krājumam piešķīra atbilstošu finansējumu, pēc tam tika veikts tenders, un, lūk, tagad līdz gada beigām jānāk pirmajai kravai, vēsta "Lsm+".
Nākamā gada budžetā izdevumi šiem mērķiem arī paredzēti, tā ka zāļu krājums pastāvīgi tiks papildināts. Turklāt, daļu zāļu, pēc Abu Meri teiktā, var ražot uz vietas. "Sadarbībā ar citām Baltijas valstīm un Ukrainu esam izveidojuši sarakstu ar kritiski svarīgiem medikamentiem, kas būs nepieciešami "X stundā". Tajā ir 66 nosaukumi, un daļu zāļu var ražot Latvijā. Mums ir divi lieli farmakoloģiskie ražotāji, kas varētu izlaist līdz 20 procentiem zāļu no šī saraksta," sacīja ministrs.
Taču svarīgi ir ne tikai iegādāties visas nepieciešamās zāles, bet arī tās droši noslēpt. "Oficiāli mums ir 2 vai 3 zāļu krātuves, un ienaidnieks, visticamāk, par tām zina. Ņemot vērā faktu, ka Ukrainas kara laikā pirmie triecieni bija tieši šādās krātuvēs, mums ir jāparūpējas par drošu mūsu rezerves drošības sistēmu. Un, tā kā tas ir valsts drošības jautājums, par to informēt plašāku sabiedrību mēs netaisāmies."
Aptuveni 95 procenti Latvijas slimnīcu jau ir izveidojušas līdzīgus stratēģiskos krājumus, kas ļaus tām noturēties līdz trīs mēnešiem. Tāds pats krājums jārada katram hroniskam slimniekam, kuram nepieciešami speciāli medicīniskie preparāti.