Autori: LSM.lv Dzīvesstila redakcija, "Kā labāk dzīvot?" (Latvijas Radio raidījums)
Cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem, kā arī tiem, kam ir nopietnas blakus saslimšanas, ieteicams vakcinēties pret Covid-19, jo tā izplatība turpina pieaugt, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs un Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Dace Zavadska.
Jāuzmana seniori
Jau ziņots, ka jūlijā un augusta sākumā Latvijā strauji pieauga Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits jauna vīrusa varianta dēļ.
"Divu gadu laikā šis ir 10. pacēlums. Ik pēc četriem, pieciem, sešiem mēnešiem parādās jauns paveids, kurš ir izturīgāks par citiem, izplatās straujāk un inficē lielāku cilvēku skaitu, izraisot pacēlumu. Šis ir 10. pacēlums, bet ir lielāks, nekā bija pagājušajā vasarā un aizpagājušajā vasarā. Iespējams, tas turpināsies arī tagad, rudenī," skaidroja Perevoščikovs.
Viņš atklāja, ka arī slimnīcās pēdējo nedēļu laikā situācija pasliktinās, arvien vairāk tajās nonāk pacienti ar smagu Covid-19 gaitu. Arī mirstības rādītāji palielinās – pārsvarā senioru virs 60 gadiem vidū.
"Ja bija periods pavasara beigās un vasaras sākumā, kad nebija neviena nāves gadījuma, tad pēdējie dati liecina par septiņiem nāves gadījumiem nedēļas laikā.
Tas nozīmē, ka riska grupām šī slimība joprojām ir svarīga un aktuāla, un ir vērts parūpēties par savu aizsardzību," uzsvēra Perevoščikovs.
Īpaši uzmanīgiem jābūt senioriem – bērniem slimības gaita var būt viegla, bet nemanot tie vīrusu var aiznest vecvecākiem.
"Mēs tagad esam septembrī, sākas skola, mācības, un bērni varētu inficēties un, pat to nepamanot, inficēt savas vecmāmiņas un vectētiņus. Šeit ir jābūt ļoti uzmanīgiem. Ja bērns ir saslimis, labāk tomēr nevest viņu viesos pie vecvecākiem," uzsvēra Perevoščikovs.
Vakcinēšanās – joprojām aktuāla un efektīva
Lai parūpētos par savu veselību, joprojām ir pieejama vakcinēšanās. Atjaunotā un pielāgotā Covid-19 vakcīna ir vērsta pret SARS-CoV-2 variantu JN.1, norādīja Zavadska, un tā joprojām ir bezmaksas.
"Protams, ka ar kovida vakcīnām mēs diemžēl tā kā tomēr skrienam pakaļ vīrusam, nevis ejam vienā solī vai apsteidzam to, bet joprojām paliek spēkā [fakts], ka vakcīnas noteikti pasargā no nāves, no smagas gaitas, un tās ir būtiskas tiem, kam ir 65+, tiem, kam ir nopietnas blakus saslimšanas, visiem trauslajiem un, protams, imūnsupresētajiem jebkurā vecumā," skaidroja Zavadska.
Jauniem, spēcīgiem cilvēkiem un bērniem šīs jaunās vakcīnas netiek īpaši rekomendētas, taču arī viņi šo vakcināciju var saņemt, un tā var palīdzēt mīkstināt slimības gaitu, norādīja Zavadska.
"Bet tiem, kas ir gados nopietnākos un ar slimībām, noteikti šis ir brīdis, kad vērsties pie sava ģimenes ārsta un saņemt vakcīnu.
Seši mēneši pēc pēdējās pierādītās slimošanas vai gads pēc iepriekšējās vakcīnas saņemšanas ir tas intervāls, ko mēs rekomendējam, kad nākamā deva var tikt saņemta," skaidroja Zavadska.
Perevoščikovs uzsvēra, ka tieši senioriem vakcinēšanās ir īpaši būtiska. Apkopojot iepriekšējo gadu datus, viņš secinājis, ka vakcinētie seniori ir aptuveni piecas reizes labāk pasargāti nekā nepotētie.
"Vidēji risks mazinās piecas reizes – tas ir unikāls rezultāts," pauda Perevoščikovs.
Vienlaikus, protams, vakcīna nevienu nepasargās par 100%, jo cilvēku veselības stāvokļi un organismi var būt dažādi, atzina speciālisti.
"Protams, ja cilvēkam ir 90 gadi un daudzas citas blakus saslimšanas, un viņš jau ir trausls pēc visām pazīmēm, tad viņam arī iesnas var būt liktenīgas. Diemžēl ar kovida vakcīnu mēs iesnas un klepu, ko izraisa kovida vīruss, nevaram novērst, bet, kā jau teica Perevoščikova kungs, vakcīnas efektivitāte pret nāvi un smagu gaitu riska pacientiem ir būtiska," secināja Zavadska.
Profesore atzina, ka, raugoties no imunizācijas speciālista viedokļa, protams, vakcīna varētu būt vēl efektīvāka, taču vīruss mainās un attīstās tik ātri, ka apsteigt to nav iespējams.
"Ja būtu iespējams izveidot universālu vakcīnu, tas nav tikai kovida vakcīnai – to mēs arī par citām vakcīnām varam attiecināt –, tas būtu brīnišķīgi. Bet tās vakcīnas, kas ir tagad, noteikti ir daudz labāk, nekā ja mums to vispār nebūtu," viņa norādīja.
Cik ilgi jāpaliek mājās?
"Vīrusa epidemioloģija nav mainījusies – cilvēks var izdalīt vīrusu 14 dienas, bet pēdējās dienas to izdala ne sevišķi daudz," norādīja Perevoščikovs.
Līdz ar pirmajiem respiratoras saslimšanas simptomiem cilvēkam ieteicams vismaz septiņas dienas pavadīt mājās un ierobežot kontaktēšanos ar cilvēkiem, taču vēl apmēram trīs dienas pēc tam ieteicams lietot sejas masku.
"Ja ir pagājušas jau septiņas dienas, tomēr var cilvēks jau nebūt izolācijā, bet, kontaktējoties vēl kādas trīs dienas ar citiem cilvēkiem, labāk lietot masku vai respiratoru, lai samazinātu infekciozo pilienu daudzumu, kuru mēs izelpojam," ieteica Perevoščikovs.