img
Rekordaugsta temperatūra, mežu ugunsgrēki un karstuma vētras. Ārkārtēji laikapstākļi vai jaunais normālais?

Avots: https://www.la.lv/bridina-par-nakamo-karstuma-vetru-arkarteji-laikapstakli-vai-jaunais-normalais

Rekordaugsta temperatūra, mežu ugunsgrēki un karstuma vētras. Ārkārtēji laikapstākļi vai jaunais normālais? 0 LA.LV 19:44, 17. jūlijs 2023

Dienvideiropa gatavojas otrajai karstuma “vētrai” nedēļas laikā, un Itālijai, Grieķijai un Spānijai, kā arī Marokai un citām Vidusjūras valstīm tiek ziņots, ka otrdien varētu tikt pārspēti temperatūras rekordi, vēsta “The Guardian“.

Jauns anticiklons no Ziemeļāfrikas varētu paaugstināt temperatūru virs rekorda – līdz pat 48,8 °C (kas tika novēroti Sicīlijā 2021. gada augustā).

Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA) paziņoja, ka nākamajā nedēļā varētu sagaidīt visu laiku augstākās temperatūras, kādas Eiropā jebkad reģistrētas, radot karstuma vilni, kas saukts par Charon (pēc grieķu mitoloģiskā laivinieka, kurš nogādā dvēseles uz pazemi).

Cilvēka izraisītā klimata krīze visā pasaulē rada ārkārtējus laikapstākļus, izraisot arvien biežākas un nāvējošākas katastrofas, sākot no karstuma viļņiem līdz plūdiem un meža ugunsgrēkiem.

Pirmdien Pasaules Meteoroloģijas organizācija paziņoja, ka planēta piedzīvoja dažas karstākās dienas jūlija pirmajās dienās pēc jūnija, kas saskaņā ar ESA bija karstākais reģistrētais.

Nesen “Nature Medicine” publicētajā pētījumā teikts, ka pagājušā gada vasaras karstuma viļņu dēļ visā Eiropā gāja bojā vairāk nekā 60 000 cilvēku, un augstākais mirstības līmenis novērots Itālijā, Grieķijā, Spānijā un Portugālē.

Itālija

Itālijā svētdien valdīja ārkārtīgi augsta temperatūra un mitrums, ko laikapstākļu vietne “ILMeteo.it” raksturoja kā “karstuma vētru”. Situācija pastiprināsies, pirmdien ierodoties kārtējam anticiklonam, kas dzīvsudraba stabiņu nospiedīs līdz 47 °C.

Temperatūra Romā, kas ir pārpildīta ar tūristiem, otrdien varētu paaugstināties līdz 42 vai 43 °C. Sešpadsmit Itālijas pilsētās, tostarp Romā, Florencē, Boloņā, Bari, Kaljāri un Palermo, Veselības ministrija ir izsludinājusi sarkano trauksmi, kas nozīmē, ka karstums ir tik spēcīgs, ka apdraud visu iedzīvotāju veselību. Nakts temperatūra saglabājas virs 20 °C, tāpēc cilvēkiem ir grūti aizmigt.

Itālija ir viena no Eiropas valstīm, kura ir visneaizsargātākā pret klimata pārmaiņu sekām, un beidzamo 13 mēnešu laikā ārkārtēji laikapstākļi ir izraisījuši vairāk nekā 50 nāves gadījumu.

Itālijas Meteoroloģijas biedrības prezidents Luka Mercalli sacīja, ka nav šaubu, ka karstuma viļņi ir saistīti ar globālo sasilšanu: “Ir daudz vieglāk saistīt karstuma vilni ar globālo sasilšanu nekā, piemēram, plūdus,” viņš piebilda. “Plūdiem ir komponents, kas saistīts ar klimata pārmaiņām, bet mēs nezinām, cik lielā mērā. Toties ar karstumu nav šaubu – tā ir vistiešākā parādība, ko varam uztvert.”

Kanāriju salas

Kanāriju salā La Palmā vairāk nekā 4000 cilvēku tika evakuēti no īpašumiem pēc meža ugunsgrēka, kas plosījās salas ziemeļrietumos. Reģionālā valdība svētdien paziņoja, ka tā ir brīdinājusi kaimiņu salas, tostarp Tenerifi un Grankanāriju, jo La Palmā jau ir iznīcināti 4500 hektāri zemes un ducis māju.

“Ugunsgrēks izplatījās ļoti ātri,” sacīja Kanāriju salu reģionālās valdības prezidents Fernando Klavijo. Viņš vainoja vēju, klimatiskos apstākļus, kā arī karstuma vilni, ko mēs pārdzīvojam, pie ātras liesmas izplatīšanās.

Grieķija

Grieķijā karstuma dēļ Akropoli uz laiku no plkst. 11.30 līdz 17.30 bija jāslēdz, lai pasargātu tūristus no bīstamas temperatūras, dehidratācijas un saules dūriena riska. Vējš sniedza nelielu “atelpu”, un dažviet valstī temperatūra pazeminājās pat par 4 grādiem. Taču galvenais sinoptiķis Sakis Arnaoutoglou brīdināja, ka pārtraukums būs īss un prognozēja, ka dzīvsudraba stabiņš no ceturtdienas sešas dienas pēc kārtas paaugstināsies virs 41 °C.

“Pēc karstuma viļņa un [tā izraisītā] sausuma mums ir meltemi [spēcīgi, sausi] vēji, kas palielina ugunsgrēku risku,” sacīja Grieķijas klimata krīzes un civilās aizsardzības ministrs Vassilis Kikilias.

ASV

Nerimstoša temperatūra ir jūtama arī ASV, kur svelmaino laikapstākļu dēļ nedēļas nogalē vairāk nekā vienai trešdaļai amerikāņu tika izvirzīti brīdinājumi par ārkārtēju karstumu. ASV Nacionālais laikapstākļu dienests (NWS) ziņoja, ka karstuma vilnis no Kalifornijas līdz Teksasai sasniegs maksimumu.

Paredzams, ka Nāves ielejas nacionālais parks, kas bieži vien ir viena no karstākajām vietām uz Zemes, sasniegs vai pārsniegs savu karstuma rekordu 54,4 °C. Lasvegasa varētu piedzīvot trīs dienas ar temperatūru – 46 °C, kas ir noticis tikai vienu reizi iepriekš, ziņoja NWS.

Kalifornijas dienvidos izcēlušies daudzi savvaļas ugunsgrēki, tostarp viens Riversaidas apgabalā, kur nodeguši vairāk nekā 3000 hektāru un ir saņemti evakuācijas rīkojumi.

Tālāk uz ziemeļiem Kanādas valdība paziņoja, ka meža ugunsgrēki šogad iznīcinājuši rekordlielu platību un gaidāmi vēl lielāki postījumi.

ASV nacionālās drošības padomniekam Džeikam Salivanam kanālā “CNN” jautāja par globālo reakciju uz klimata krīzi un par to, vai ANO ir pienācis laiks pārtraukt ļaut Ķīnu klasificēt kā jaunattīstības valsti, kad runa ir par emisiju samazināšanu. Salivans sacīja, ka ASV klimata sūtnis Džons Kerijs savā ceļojumā uz Pekinu, kas sākās svētdien, uzsvērs, ka katra valsts, tostarp Ķīna, ir atbildīga. lai samazinātu emisijas, un Ķīna ir jāmudina uz rīcību.

Japāna

Japāna izsludināja brīdinājumus par karstumu desmitiem miljonu cilvēku, jo rekordaugstā temperatūra apdedzināja plašas teritorijas. Teksasas tūrists Entonijs Fernandess no Tokijas. “Tas kļūst kā jaunais normālais … klimata pārmaiņas rada lielas bažas.”

Nacionālā raidorganizācija “NHK” paziņoja, ka karstums ir dzīvībai bīstams, galvaspilsētā un citās vietās fiksējot gandrīz 40 °C. Japānas visu laiku augstākā temperatūra 41,1 ° C, kas reģistrēta Kumagajas pilsētā Saitamā 2018. gadā, var tikt pārspēta, liecina meteoroloģiskā aģentūra.

Atsevišķās Japānas pilsētās sestdien tika sasniegta augstākā temperatūra vairāk nekā četru gadu desmitu laikā, gaisa temperatūrai paaugstinoties līdz 37,3 °C.

Savukārt “Daily Mail” ziņo, ka Grieķijā šopēcpusdien ir sākusies masveida evakuācija mežonīgu meža ugunsgrēku dēļ. Tie plosījušies populārajos piekrastes kūrortos, un karstuma vilnis draud pārspēt rekordus Eiropas visu laiku karstākajā nedēļā. Varasiestādes izglāba 1200 bērnus no brīvdienu nometnēm, kuras apdraudēja ugunsgrēki netālu no piejūras kūrorta “Lutraki, pilsētas mērs pastāstīja vietējiem medijiem pēc tam, kad spēcīgais vējš sacēla liesmas.

Tūristi tiek brīdināti par dzīvībai bīstamām saules briesmām. Piemēram, Antālijā, Turcijā, līdz nedēļas beigām temperatūra sasniegs 45 °C.

Spānijā līdz rītdienai temperatūra paaugstināsies līdz 44 °C. Spānijas pilsētās ielas ir tukšas, tūristiem meklējot pajumti Seviljā, savukārt Madridē pajumte tiek dota pat bezpajumtniekiem nepanesamajā gaisa temperatūrā.

Portugālē šopēcpusdien bija vērojamas tukšas pludmales, jo atpūtnieki, šķiet, labprātāk uzturējās iekštelpās, nevis drosmīgi stājās pretim augstajai temperatūrai, kas Algarvē sasniedza 32 grādus.

Itālijā tūristi brīdināti sagatavoties vasaras intensīvākajam karstumam un vienam no visu laiku intensīvākajiem karstuma viļņiem. Veselības aizsardzības amatpersonas ir izsludinājušas sarkanos brīdinājumus par laikapstākļiem 16 pilsētās visā valstī, tostarp Romā, kur sagaidāms, ka temperatūra paaugstināsies līdz 43 grādiem. Galvaspilsētas iepriekšējais rekords – 40,5 °C – tika uzstādīts 2007. gada augustā.

Sarkanais brīdinājums nozīmē, ka karstums ir tik intensīvs, ka tas apdraud visu iedzīvotāju veselību ne tikai neaizsargātas grupas, piemēram, vecāka gadagājuma cilvēkus un ļoti mazus bērnus. “Mums ir jāgatavojas spēcīgai karstuma vētrai, kas dienu no dienas pārklās visu valsti,” svētdien brīdināja Itālijas laika ziņu dienests “Meteo.it.”