img

Reizēm liekas, ka no sāpēm var sajukt prātā… Ar to sirgst miljards cilvēku pasaulē – migrēna

Avots: https://www.la.lv/reizem-liekas-ka-no-sapem-var-sajukt-prata-ar-to-sirgst-miljards-cilveku-pasaule-ka-to-atpazit-ko-darit-vai-var-glabties-no-tas

Migrēna ir kas vairāk nekā vienkāršas galvassāpes – tā ir sarežģīta neiroloģiska slimība ar izteiktām fāzēm, kas ietekmē gan fizisko, gan emocionālo labsajūtu. Izprotot tās posmus, izraisītājus un risinājumus, iespējams ne vien atvieglot ciešanas, bet arī iegūt kontroli pār savu dzīvi.

Neirologi uzsver, ka migrēna ir individuāla – katram slimniekam tā izpaužas unikāli, taču zināšanas par tās dabu ir pirmais solis ceļā uz labāku pašsajūtu.

Aptuveni 12% Latvijas iedzīvotāju regulāri saskaras ar trakām galvassāpēm, un migrēna ir viena no biežākajām diagnozēm neirologu praksē. Pasaulē tā skar ap 1 miljardu cilvēku, padarot to par trešo izplatītāko slimību globāli.

Prodroma fāze ir migrēnas “ievads”, kas var sākties pat 48 stundas pirms galvassāpēm. Tas ir periods, kad ķermenis signalizē par gaidāmo lēkmi, un to piedzīvo aptuveni 60% migrēnas slimnieku. Raksturīgie simptomi ietver:
– Nogurums un garastāvokļa svārstības
– Pēkšņa miegainība vai uzbudināmība
– Izmaiņas ēstgribā: Alkās pēc saldumiem vai sāļa ēdiena, vai gluži pretēji – ēstgribas zudums
– Fiziski signāli: Kakla stīvums vai bieža žāvāšanās
– Papildu fakti: Pētījumi liecina, ka prodroma fāzē aktivizējas hipotalāms – smadzeņu daļa, kas regulē hormonus un ķermeņa ritmus. Interesanti, ka daži slimnieki ziņo par paaugstinātu ožas jutību, piemēram, spēcīgu reakciju uz smaržām, kas ikdienā netraucē. Šī fāze ir iespēja rīkoties – piemēram, izvairīties no trokšņa vai uzņemt papildu šķidrumu, lai mazinātu dehidratācijas risku.

Auras fāze skar aptuveni trešdaļu migrēnas slimnieku un ilgst no 5 līdz 60 minūtēm. Tā ir kā neiroloģisks “sīksolītis”, kas brīdina par tuvojošām galvassāpēm.

Simptomi ietver:
– Redzes traucējumi: Mirgojošas gaismas, zigzaga raksti vai akli plankumi
– Maņu izmaiņas: Tirpšana vai nejutīgums rokās, sejā vai mēlē
– Runas grūtības: Retos gadījumos apgrūtināta spēja runāt
– Papildu fakti: Aura rodas no tā sauktā elektriskās aktivitātes viļņa, kas lēni izplatās pa smadzeņu garozu, traucējot normālu neironu darbību. Zinātnieki uzskata, ka auras fāze ir saistīta ar asinsvadu sašaurināšanos, kam seko to paplašināšanās galvassāpju fāzē. Dažiem aura izpaužas kā halucinācijas – piemēram, sajūta, ka ķermenis kļūst lielāks vai mazāks, kas pazīstama kā “Alises Brīnumzemē sindroms”.

Galvassāpju fāze ir migrēnas kulminācija, kas var ilgt no 4 stundām līdz 72 stundām. Tā ir visgrūtākā daļa, kas bieži vien izolē slimnieku no apkārtējās pasaules.

Simptomi ietver:
– Intensīvas sāpes: Pulsējošas, bieži vien vienpusējas, kas pastiprinās pie fiziskas slodzes
– Papildu simptomi: Slikta dūša, vemšana, jutība pret gaismu un skaņu
– Fizisks izsīkums: Spēku trūkums un nepieciešamība gulēt
– Papildu fakti: Migrēnas sāpes saistītas ar trigeminālā nerva aktivizēšanos, kas izdala iekaisuma vielas ap galvas asinsvadiem.

Pasaules Veselības organizācija migrēnu ierindo starp 10 smagākajām slimībām, kas ietekmē darbspēju. Statistika rāda, ka sievietes ar migrēnu slimo trīs reizes biežāk nekā vīrieši, iespējams, hormonālo svārstību dēļ. Bērniem šī fāze var izpausties kā vēdersāpes, nevis galvassāpes.

Pēc galvassāpēm seko postdroma fāze – atveseļošanās periods, kas var ilgt līdz pat 48 stundām. Tas ir laiks, kad ķermenis lēnām atgūst līdzsvaru, taču joprojām jūtas vārgs.

Simptomi ietver:
– Vājums un nogurums: It kā būtu noskriets maratons
– Jutīgums: Gaisma un skaņas vēl var kairināt
– Garastāvokļa izmaiņas: Eiforija vai nomāktība
– Papildu fakti: Pētījumi rāda, ka postdroma fāzē smadzenēs turpinās oksidatīvais stress, kas izskaidro ilgstošo nogurumu. Dažiem slimniekiem rodas koncentrēšanās grūtības – tā sauktā “migrēnas migla”. Interesanti, ka šajā posmā organismā var palielināties kortizola līmenis, kas ir stressa hormons, padarot atlabšanu emocionāli sarežģītāku.

Apvienojot visas fāzes, migrēnas lēkme var ilgt pat nedēļu – no prodroma signāliem līdz pilnīgai atveseļošanai. Tas ir fiziski un emocionāli nogurdinošs periods, kas prasa rūpīgu attieksmi pret sevi.

Vidēji migrēnas slimnieks piedzīvo 1–2 lēkmes mēnesī, bet hroniskas migrēnas gadījumā (15+ dienas mēnesī) slimība kļūst par nopietnu dzīves izaicinājumu. Latvijā hroniska migrēna skar aptuveni 2% iedzīvotāju, bieži saistīta ar pārmērīgu medikamentu lietošanu.

Izraisītāji un profilakse

Migrēnas lēkmes izraisa dažādi faktori, kas katram var atšķirties.
Biežākie trigeri:
– Stress: Emocionālā spriedze.
– Hormonālās svārstības: Menstruācijas vai menopauze.
– Uzturs: Kofeīns, šokolāde, glutamāts.
– Laikapstākļi: Spiediena izmaiņas.
– Miega traucējumi: Pārāk maz vai par daudz miega.

Profilakses metodes:
– Dienasgrāmata: Pieraksti atklāj slēptus cēloņus.
– Režīms: Stabils miegs un ēdienreizes.
– Relaksācija: Joga vai elpošanas tehnikas.
– Aktivitātes: Pastaigas svaigā gaisā.
– Medikamenti: Profilaktiskas zāles ar ārsta uzraudzību.
– Papildu fakti: Pētījumi liecina, ka magnija trūkums organismā var palielināt migrēnas risku – tāpēc uztura bagātinātāji ar magniju tiek nereti ieteikti.

Tāpat ultravioletā gaisma vai spilgti ekrāni var būt slēpti trigeri, kas aktuāli digitālajā laikmetā.

Zināšanas par migrēnas posmiem sniedz:
– Plānošanu: Agrīna reakcija uz prodromu.
– Ārstēšanu: Medikamenti auras fāzē.
– Atbalstu: Izpratne no apkārtējiem.
– Papildu fakti: Neirologi norāda, ka 50% migrēnas slimnieku nesaņem adekvātu ārstēšanu, jo nenovērtē slimības nopietnību. Latvijā pieejamas modernas terapijas, tostarp botulīna injekcijas hroniskas migrēnas gadījumos, kas ievērojami mazina lēkmju biežumu.

Migrēna ir sarežģīts ceļojums caur vairākām fāzēm – no klusiem vēstnešiem līdz intensīvām sāpēm un lēnai atlabšanai. Tā prasa pacietību, zināšanas un rūpes par sevi. Izprotot savu migrēnu, jūs varat ne vien mazināt tās ietekmi, bet arī atgūt kontroli pār savu dzīvi.