Avots: https://www.diena.lv/raksts/latvija/zinas/par-planotajam-izmainam-aptieku-uzcenojumos-14314623
Novērtējot farmaceitu darba apjomu, intensitāti un atbildību, aicinām maksu par farmaceitisko aprūpi noteikt vienlīdzīgu visām aptiekām, neatkarīgi no to īpašumtiesību formas, atrašanās vietas u.c. faktoriem, pēc padziļinātas iepazīšanās ar Veselības ministrijas sanāksmē marta sākumā prezentēto medikamentu uzcenojumu izmaiņu modeli norāda uzņēmumā AS SENTOR FARM APTIEKAS un aicina skaidrot kritēriju izvēli aptieku dalījumam atkarībā no aptiekas atrašanās stāvokļa, kā tas tika minēts.
Uzņēmumā pauž bažas, ka tādējādi var tikt veikta nepamatota to aptieku diskriminācija, kuras atrodas attālākos reģionos un mazāk apdzīvotās vietās, bet apdzīvotās vietās nav vienīgās, tā samazinot medikamentu pieejamību iedzīvotājiem un ierobežojot konkurenci, kā arī apdraudot šādu aptieku iespēju “izdzīvot”.
Jeļena Petrišina, AS “SENTOR FARM APTIEKAS” (darbojas arī ar zīmolu “Mēness aptiekas”) valdes locekle uzsver arī cita paredzētā jauninājuma problemātiku: “Farmaceitiskā aprūpe ir ne tikai medikamenta izsniegšana un rūpes par klientu, bet arī citas farmaceita veiktās darbības, kas prasa laiku un atbildīgu iesaisti – medikaments jāpasūta, tas jāiegādājas, jāpieņem, jāverificē un tā tālāk, turklāt šis viss process jāveic katram iepakojumam, tāpēc maksu par farmaceitisko aprūpi aicinām attiecināt uz iepakojumu, nevis recepti. Sistēmai jābūt vienlīdzīgai un arī prognozējamai, jo aptiekā nekad nevar zināt, tieši cik būs recepšu un vai tās būs izrakstītas trim vai vienam iepakojumam.”
Uzņēmuma pārstāvji uzsver arī, ka tiem medikamentiem, kuru cena ir lielāka, piemēram, par 100 EUR, būtu jāpiemēro cits, īpašs aptiekas uzcenojumu mehānisms, jo, piemēram, nepārtraukta zemas temperatūras režīma medikamenti, ir objektīvi dārgāki ne tikai piegādājot, bet arī uzglabājot tos aptiekās. Aptieku uzņēmums piedāvā ieviest samērīgu uzcenojuma sistēmu paredzot, ka piecenojums ir, piemēram, 1-2% no kādas noteiktas medikamenta cenas.