Avots:
https://www.facebook.com/100009105547022/posts/3650337201946429/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v
Publicēts Daugavpils reģionālās slimnīcas Facebook ontā
Latvijas Ārstu biedrība un radošais centrs “Open” nāca klajā ar “skaļu” paziņojumu sabiedrībai un rakstot vēstules valsts pirmajām personām par nelegālo narkotiku lietošanas dekriminalizēšanu, lai novērsu nāves gadījumus pusaudžu un jauniešu vidū.
Ziņa, kura ieņēma portālu un laikrakstu pirmos virsrakstus, skanēja gandrīz vai skaisti un daudzi to uztvēra ļoti nopietni, saredzot tajā panaceju un brīnumlīdzekli bērnu glābšanā.
Manuprāt, tas ir absurds, ko LĀB un viena nevalstiska organizācija paziņo publiski, vispirms neizdiskutējot ar nozares profesionāļiem- narkologiem, psihiatriem, psihologiem, sociālajiem darbiniekiem, kuri strādā ar atkarīgajiem pusaudžiem un viņu ģimenēm. Katras lietas īsto būtību un šīs problēmas iespējamos risinājuma ceļus vislabāk zina tikai profesionāļi, kuri ikdienā saskarās ar šo problēmu bērnu un pusaudžu vidū.
Arī man ir pieredze, zināšanas un savs redzējums kā būtu risināma šī atkarības un vielu lietošanas izskaušana, kā pasargāt mūsu bērnus no atkarības formēšanās. Kā ārsts narkologs strādāju kopš 1983 gada. Mācījos narkoloģijas klīniskajā ordinatūrā, vairāk kā 25 gadus esmu sertificēts veselības aprūpes speciālists, esmu apguvis zināšanas psihiatrijas kursos, izglītojies un papildinājis zināšanas atkarīgo psiholoģijā, vairāk kā 10 gadus strādāju ātrās palīdzības brigādes sastāvā gan Rīgā, Maskavā, Ļeningradā, Harkovā, Rēzeknē. Esmu pieredzējis un redzējis visu, sākot no pirmā narkotiku apreibuma līdz kapa kopiņai, no “ar mani (vai manu bērnu) tas nenotiks..” līdz nereālai sāpei pie zārka: ”…ja es to būtu zinājis…”, “kas to varēja padomāt...”
Mans redzējums un piedāvājums, lai jaunatne nekļūtu atkarīga no narkotikām un neietu bojā ir vienkāršs un nepelnīti novārtā atstāts.
- Steidzami skolās atjaunot 2003. gadā likvidēto priekšmetu “Veselības mācība”.
- Visiem skolēnu vecākiem ir jānoklausās kurss par atkarību izraisošo vielu iedarbību uz cilvēka, it sevišķi bērna organismu.
- Pašvaldību un valsts līmenī turpināt izstrādāt un ieviest dzīvē pasākumu kompleksus, kas mainītu sabiedrības attieksmi pret alkoholu, visa veida smēķēšanu un narkotiskām vielām.
- Darbam ar pusaudžiem, kuri smēķē, lieto alkoholu un narkotikas, veidot multidisciplināras komandas, kuru sastāvā obligāti iekļaut narkologus, psihiatrus, psihologus, sociālos darbiniekus, policiju. Atbalstīt nevalstisko organizāciju aktivitātes.
- Ja ir atkārtotas narkotiku lietošanas gadījumi un mēs jau konstatējam atkarību, tad pusaudzim jānodrošina izvēle saņemt ārstēšanos, rehabilitāciju, noteiktu sociālo palīdzību, tai skaitā palīdzību jāsaņem visai ģimeni. Ja runājam par pusaudža dzīvības glābšanu, tad jāpieņem lēmums par izolāciju no degradējošas sabiedrības daļas un terapijas ietvarā jāveic gan ārstnieciskās un sociālās rehabilitācijas, gan motivācijas kursu programmu realizāciju.
- Valstiski ir jābūt ārkārtīgi piesardzīgiem diskutējot par kriminālatbildības noņemšanu no pusaudžiem. Noņemot kriminālatbildību un neliekot pamatakcentus uz profilaksi, ārstēšanu, motivācijas programmām, neveidojot multidisciplināras komandas, darbam ar pusaudžiem un viņu vecākiem, sabiedrība sagaidīs šīs sērgas nekontrolētu uzliesmojumu ar bērnu un pusaudžu nāves gadījumiem.
Vecāki! Atsakieties paši no cigaretēm un alkohola jebkurās dzīves situācijās, kad jūs to darāt! Jūsu attieksmes piemērs ir garants jūsu bērnu veselībai un nākotnei.
Jūsu bērnu liktenis ir JŪSU rokās.
Ar cieņu,
Ārsts-narkologs
Jāzeps Korsaks