img

Latvijas zinātnieki apgūst jaunas un cerīgas metodes antibiotiku izstrādē

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/tehnologijas-un-zinatne/30.05.2024-latvijas-zinatnieki-apgust-jaunas-un-cerigas-metodes-antibiotiku-izstrade.a555955/?utm_source=rss&utm_campaign=rss&utm_medium=links

Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) vadošais pētnieks Raivis Žalubovskis saņēmis Ministru kabineta Atzinības rakstu par ieguldījumu zinātniskās izcilības pilnveidē, izglītojot jaunos pētniekus un popularizējot zinātni sabiedrībā. Viena no lietām, kam pēdējos gados Žalubovskis pieķēries, ir jaunu metožu ieviešana institūtā, lai nākotnē radītu labākas antibiotikas.

Viņš skaidroja: "Ir tāda lieta kā baktēriju rezistence pret antibiotikām, un reizēm tā rodas ļoti ātri. Gadās, ka farmaceitiskā kompānija ir izstrādājusi ļoti dārgu antibiotiku, un notiek nelaime – viena gada laikā baktērijas kļūst rezistentas un antibiotikas ir jāatsauc no aptiekām. Tāpēc zinātniekiem ir ļoti daudz jāstrādā, jāiegulda ļoti liels darbs, lai radītu jaunas antibiotikas."

Lai risinātu šo problēmu, jaunie zinātnieki devušies apgūt jaunās metodes pie pasaules vadošajiem zinātniekiem antibiotiku izstrādē universitātēs Dānijā, Nīderlandē, Somijā un Itālijā.

"Mēs mācāmies paši radīt jaunas antibiotikas, izmantojot modernas pieejas, tādas pieejas, kas iepriekšējos projektos nav izmantotas un kas tiešām ir pirmajā vietā, vai ļoti nesen ieviestas, un dod ļoti labas cerības, ka mēs varētu iegūt ļoti efektīvas antibiotikas, kuras varētu izmantot varbūt pat gadu desmitiem," sacīja OSI Lietderīgās ķīmijas grupa vadītājs.

Jaunā zinātniece Anastasija Balašova skaidroja, ko viņai devusi iespēja doties apgūt jaunas prasmes ārpus Latvijas.

"Es uzturējos Itālijā un strādāju kopā ar sadarbības partneriem no Florences Universitātes. Vizītes laikā es apguvu jaunu aparatūru un padziļināju savas zināšanas," norādīja OSI laboratorijas asistente Anastasija Balašova.

Savukārt viņas kolēģe Marija Skvorcova bija devusies iegūt jaunas zināšanas Somijā. "Tā bija ļoti vērtīga pieredze, darboties tieši medicīnas ķīmijas jomā. Tas ietvēra gan potenciālo zāļvielu molekulu dizainu, gan metožu izstrādi, gan arī pašu savienojumu iegūšanu," viņa pauda.

Tikmēr OSI laboratorijas asistents Rūdolfs Barons sacīja: "Dažas lietas, ko iemācījos Florencē, esmu jau tagad izmantojis, strādājot ķīmijā ar saviem savienojumiem. Domāju, ka tas bija ļoti vērtīgi un noderīgi priekš manis un tālākās darbības."

Iegūtās zināšanas tagad atvestas atpakaļ uz Latviju un tikšot pielietotas praksē.

OSI Lietderīgās ķīmijas grupa vadītājs Raivis Žalubovskis norādīja: "Mums ir fantastiska iespēja piedalīties jaunos pētījumos, veikt šos pētījumos kādreiz arī pie mums, mūsu institūtā, lai iegūtu jaunas antibiotikas. Mēs varētu būt vieni no pirmajiem celmlaužiem, nevis mēģināt atkārtot, ko cilvēki veic varbūt 30, 40 gadus."

Pēdējo gadu laikā Latvijas Organiskās sintēzes institūta pieredzējušie zinātnieki Raivja Žalubovska vadībā citās valstīs apguvuši darba organizāciju, savukārt 12 jaunie zinātnieki iemācījušies jaunas metodes antibiotiku izstrādē.