img

Kā piemeklēt piemērotāko inkontinences izstrādājumu?

Avots: https://www.menessaptieka.lv/raksti-jaunumi/raksti/ka-piemeklet-piemerotako-inkontinences-izstradajumu-613

Kristīne Čakstiņa,

Vispārējās aprūpes māsa, sociālais rehabilitētājs, īstermiņa un ilgtermiņa aprūpes jomas eksperte Essity Latvia SIA

«Gadu gaitā ikdienas darbā ar sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centriem, redzu ieguvumu pacientu aprūpē, ikdienā izmantojot pacientam piemērotus un augstas kvalitātes izstrādājumus. Tas ļauj gudri ietaupīt finanšu līdzekļus un laiku, kā arī nodrošina labāku komfortu lietotājam.»

Urīna nesaturēšana jeb inkontinence ir gana izplatīta problēma, kas var skart ne vien vecāka gadagājuma cilvēkus, bet arī ļaudis spēka gados. Par urīna nesaturēšanu dēvē jebkāda veida un daudzuma spontānu urīna noplūdi, tai var būt dažādas smaguma pakāpes un atšķirīgi cēloņi. Inkontinence biežāk novērojama senioriem, tomēr tās attīstību var veicināt arī liekas svars, cukura diabēts, urīnceļu saslimšanas, sievietēm grūtniecība un dzemdības, kā arī citi faktori.

Urīna nesaturēšana ir delikāta tēma, kas būtiski ietekmē ne vien cilvēka dzīves kvalitāti, bet arī ikdienas tēriņus – lai nodrošinātu maksimālu komfortu, pacientam pastāvīgi nepieciešami dažādi palīglīdzekļi, tostarp autiņbikses, medikamenti un ādas kopšanas līdzekļi. Autiņbikses un citi līdzekļi inkontinences aprūpei kvalitātes ziņā ir ļoti dažādi. Salīdzinot tos, var savām vajadzībām atrast piemērotāko. Pērkot lētāku budžeta grupas produktu, ne vienmēr tas nozīmē, ka kopsummā, rēķinot visas izmaksas, tas arī paliks lētākais. Izvēloties nekvalitatīvus un neatbilstošus palīglīdzekļus, izdevumi noteikti būs lielāki, turklāt tādējādi iespējamas arī citas veselības problēmas, piemēram, ādas bojājumi vai urīnceļu infekcijas.

KO VĒLAS CILVĒKS, KURŠ CIEŠ NO URĪNA NESATURĒŠANAS?

  • Staigāt sausā apģērbā un gulēt sausā gultā.
  • Dzīvot bez urīna nepatīkamās smakas.
  • Saglabāt veselu ādu un urīnceļus.
  • Turpināt aktīvu dzīvesveidu un droši doties ārpus mājas.
  • Ērtu, ādai saudzīgu, nemanāmu un kustību neierobežojošu higiēnas izstrādājumu.
  • Draudzīgas izmaksas, t.i., mazākas izmaksas papildu līdzekļiem – paladziņiem, ādas ārstēšanas līdzekļiem, veļas mazgāšanas līdzekļiem u. c. 

Cilvēkam ir svarīgi veikt sevis pašaprūpi iespējami ilgāk. Lai to varētu nodrošināt, izvēlētajiem higiēnas izstrādājumiem jābūt kvalitatīviem, ērtiem, nemanāmiem, ādai saudzīgiem un tādiem, kas neierobežo kustības. Ja palīglīdzekļi nebūs atbilstoši, pieaugs ne vien psiholoģiskais diskomforts, bet arī dažādu saslimšanu risks un ikdienas tēriņi.

KĀDI 3 PARAMETRI JĀŅEM VĒRĀ, IZVĒLOTIES IZSTRĀDĀJUMU?

Izstrādājuma veidu – uzsūcošās bikses, jostiņbikses vai autiņbikses ar klipšiem;

Izstrādājuma izmēru – XXS, XS, S, M, L, XL, XXL utt.

Izstrādājuma uzsūktspēju – vidēja, liela, ļoti liela uzsūktspēja.

  1. Kas jāņem vērā, izvēloties izstrādājuma veidu?

Būtiskākais, kas šeit ir jāizvērtē, – cilvēka spēja pārvietoties:

Ja cilvēks ir staigājošs un aktīvs, ir pilnībā saglabātas pašaprūpes spējas, viņam ir būtiski saglabāt ikdienas aktivitātes un justies ērti. Šajā gadījumā piemērotākas būs uzsūcošās bikses.

 

Ja cilvēks ir daļēji aktīvs, lielākoties pārvietojas, izmantojot tehniskos palīglīdzekļus, ir vajadzīgs neliels atbalsts pašaprūpes nodrošināšanā. Piemērotākie izstrādājuma veidi: uzsūcošās bikses vai jostiņbikses.

 

Ja cilvēks ir mazkustīgs vai gulošs, nevar nodrošināt pašaprūpi un vajadzīgs pastāvīgs aprūpētāja atbalsts. Piemērotākie izstrādājumi – jostiņbikses vai autiņbikses ar klipšiem.

  

  1. Kas jāņem vērā, izvēloties izstrādājuma izmēru?

Pirmais solis izmēra izvēlē ir – izmērīt ar mērlenti gurnu apkārtmēru. Ja tas nav iespējams un gurnu apkārtmērs nav zināms, izstrādājumu var ieteikt pēc apģērba izmēra, kādu cilvēks ikdienā nēsā (S, M, L, XL…). Ja ir šaubas starp diviem izmēriem (piem., M un L), jāvērtē cilvēka ķermeņa forma un kopējā ķermeņa uzbūve. Cilvēku vidū savā ziņā var redzēt «franču maizīti», «ābolu», «bumbieri» un «smilšu pulkstenīti». Kā tad izvēlēties starp M un L?

  • Ja cilvēkam nav paplatināta gurnu daļa («franču maizīte», «ābols»), tad var droši sākumā mēģināt M izmēru.
  • Ja ir paplatināta gurnu daļa («bumbieris» vai «smilšu pulkstenītis»), tad labāk izvēlēties L izmēru.

Specializētie uzsūcošie izstrādājumi pēc būtības ir tā pati klasiskā apakšveļa, ko ik dienu lieto jebkurš. Lai nerastos ādas bojājumi cirkšņa zonā – būtiski, lai izvēlētais izstrādājums maksimāli atbilstu klasiskās apakšveļas formām. Labam izstrādājumam ir anatomiskie izliekumi (elastīgas, pusmēness formas izliekumi) starp kājām – daļa, kas apvijas ap augšstilbiem. Ja izliekumi ir, tad tādu izstrādājumu būs krietni vieglāk iekārtot cirkšņa zonā, lai nerastos noplūdes.

  1. Kas jāņem vērā, izvēloties izstrādājuma uzsūktspēju?

Jāsaprot, kāda ir urīna nesaturēšanas pakāpe – viegla, vidēja, smaga vai ļoti smaga.

Ja ir viegla-vidēja urīna nesaturēšana, jāizvēlas uzsūcošās bikses ar 5–6,5 pilēm vai jostiņbikses – 6 pilēm, vai autiņbikses ar 6 pilēm.

Ja smaga urīna nesaturēšana, jāizvēlas uzsūcošās bikses ar 7–8 pilēm, jostiņbikses ar 7 pilēm vai autiņbikses ar 7 pilēm.

Ja ļoti smaga urīna nesaturēšana, jāizvēlas uzsūcošās bikses ar 8–10 pilēm, jostiņbikses ar 8 pilēm vai autiņbikses ar 8–10 pilēm.

Izstrādājuma biezums NENOSAKA uzsūktspēju. Uzsūktspēju kopumā ietekmē daudzi faktori. Tāpat izstrādājuma uzsūkšanas kapacitāte (ml) nevar būt kā vienīgā mēraukla, ja lietotājam netiek nodrošināts sausums un uzsūkšanas ātrums. Jo ātrāka uzsūkšana, sausāka kontaktvirsma, un izstrādājums labāk pieguļ lietotāja ķermeņa aprisēm, jo zemāks noplūžu un ādas bojājumu risks.

 Būtiski ir rast atbildes arī uz šādiem jautājumiem:

  • Cik bieži cilvēks var pats veikt tualetes apmeklējumu (aktīvie, daļēji aktīvie)?

Jo biežāk, jo mazākas uzsūktspējas izstrādājums vajadzīgs.

  • Cik bieži tiks veikta izstrādājuma nomaiņa (daļēji aktīviem, mazkustīgiem–gulošiem)?

Ja nomaiņa vismaz 3x dienā: dienā – mazākas uzsūktspējas, uz nakti – lielākas uzsūktspējas.

Ja nomaiņa 2x dienā: vajadzīgi lielākas uzsūktspējas izstrādājumi.

  • Vai cilvēks lieto urīndzenošos medikamentus (aktīvie, daļēji aktīvie, mazkustīgie–gulošie)?

Ja «JĀ», tad vajadzīgi lielākas uzsūktspējas izstrādājumi medikamentu lietošanas dienās.

KĀPĒC IR SVARĪGI IETEIKT PIEMĒROTU IZSTRĀDĀJUMU? 

Atbilstoša veida izvēle ir no svara, jo…

  • Izstrādājums būs atbilstošs cilvēka specifiskajām vajadzībām.
  • Uzlabos cilvēka dzīves kvalitāti.
  • Atvieglos aprūpētāja darbu un ietaupīs laiku.

Piemēram, uzsūcošās bikses palīdzēs saglabāt cilvēka neatkarību un atvieglos tualetes apmeklējumus. Jostiņbikses atvieglos aprūpētāja darbu un saudzēs viņa muguru.

Atbilstoša izmēra izvēle ir būtiska, lai:

  • Izvairītos no noplūdēm (slapjām drēbēm, slapjas gultas).
  • Izvairītos no diskomforta un berzes.
  • Izvairītos no ādas kairinājuma un bojājumiem.

Piemēram, ja produkts ir pārāk liels vai pārāk mazs, tas var izraisīt gan iepriekšminētās noplūdes, gan diskomfortu, kā arī var veicināt urīna nesaturēšanas izraisītu dermatītu.

 Atbilstošas uzsūktspējas izvēle ir svarīga, jo…

  • Izstrādājums ar pārāk mazu uzsūktspēju var izraisīt noplūdes.
  • Izstrādājums ar pārāk lielu uzsūktspēju radīs nevajadzīgas papildu izmaksas un palielinās atkritumu daudzumu.

Piemēram, izvēloties pārāk lielas uzsūktspējas izstrādājumu, pastāv iespēja, ka nebūs izmantots viss uzsūkšanas potenciāls (mitruma indikators būs mainījis krāsu vien daļēji), tādējādi būs lieki iztērēta nauda.

Pirms izvēlēties inkontinences izstrādājumu, TENA zīmols aicina izvērtēt un saprast aptiekā ienākušā klienta vai viņa mājās aprūpējamā tuvinieka patiesās vajadzības.

Rūpēs par Jums,

TENA

www.tena.lv