img

Jautājums ekspertam: Vai kļavu un bērzu sulām piemīt superspējas?

Avots: https://www.tv3.lv/dzivesstils/darzs-un-maja/eksperte-klavu-un-berzu-sulas-ir-labas-bet-superspejas-sulam-nepiemit/

Šogad neparasti agri ir atnācis pavasaris. 1. martā pārspēts marta pirmās dienas siltuma rekords. Sulas novērtējuši jau mūsu senči. Visvērtīgākās tās ir uzreiz pēc iztecināšanas, jo pirmajās pāris stundās tās satur bioloģiski aktīvu jeb dzīvo ūdeni.
Sociālajos tīklos izskan vēlme pat pēc saviem personīgajiem bērziem, lai varētu tecināt sulas pats un izbaudīt ik pavasara rituālu, kad ūdens vietā varam baudīt sulas. Portālam "tv3.lv Dzīvesstils" uztura speciāliste, V/c Vivendi, Klīnikas EGV, Rīgas Stradiņa Universitātes eksperte Eva Kataja par sulu lietošanu teic: "To pašu efektu jau varētu sasniegt arī ar ūdeni, ja dzertu tik cītīgi divus vai divarpus litrus dienā – arī tad mums viss liekais skalotos ārā, kas vairs nav vajadzīgs."

"Dzerot kļavu un bērzu sulas, primāri jau mēs uzņemam ūdeni, mūsu organismam tik ļoti vajadzīgo šķidrumu un tas ir tas galvenais ieguvums. Es gribētu teikt, ka vismaz reizi gadā daļa sabiedrības uzņem pietiekamu šķidruma daudzumu bez liekām grūtībām. Pārspīlēt ar veselīgām un vērtīgām lietām nevajag. Šis nav no sērijas, jo vairāk, jo labāk."
Lielākā atšķirība, salīdzinot kļavu un bērzu sulas, ir cukura saturā.

"Kļavu sulai tas ir krietni lielāks, tāpēc arī no tās gatavo kļavu sīrupu. Cukura atšķirība būs jūtama un tam vajadzētu ietekmēt arī to, cik daudz mēs sulas dzeram – kļavu sulas varbūt divus litrus katru dienu nevajag izdzert, jo tā mēs uzņemsim ievērojamu daudzumu cukura. Bērzu sulās cukura saturs ir mazs un tad, izdzerot arī divus litrus, mēs neko ar cukuriem nepārspīlēsim."
Runājot par ieguvumiem, dzerot bērzu un kļavu sulas, Kataja skaidro: "Sulās ir arī vitamīni, minerālvielas, antioksidanti un citi bioloģiski aktīvi savienojumi, bet, jāsaprot, ka tie nav ļoti lielā apjomā. Vienīgi mangāns bērzu sulā ir daudz un to var arī pārdozēt!"

"Ja mēs katru dienu izdzeram litru, pusotru divu nedēļu vai mēneša garumā, no sākuma kļavu un pēc tam bērzu sulas, tad savs pienesums uzturam būs."
"Patiesībā varētu būt pat tīri labs pienesums, jo panākumu atslēga vienmēr ir regularitātē. Bērzu sulās atzīmējamā apjomā bez mangāna ir arī magnijs. Ja dzersim puslitru, litru dienā, tad magniju un mangānu mēs uzņemsim smuki," skaidro uztura speciāliste.
Ja nepārspīlēsim, tad kaitējumu veselībai nenodarīsim ir pārliecināta Kataja un iesaka: "Nevajag vairāk par diviem litriem dzert kļavu sulu. Bērzu sula varētu būt labāks variants, ja gribās divus litrus, bet tad jāpievērš uzmanība savām sajūtām, jo mangāns tiks uzņemts krietni virs rekomendētajām dienas devām. Starp citu, bērniem nekādā gadījumā nevajag divus litrus sulas dienā, tieši augstā mangāna satura dēļ."

"Es pati nedzertu ne divus litrus bērzu sulas dienā, nedz arī kļavu sulas. Kļavu sulu primāri tāpēc, ka tā ietekmē cukura līmeni asinīs. Dzerot cukurotu dzērienu, glikozes līmenis asinīs nosvārstīsies, un visu laiku dzert saldu šķidrumu, uzturot šīs svārstības, nebūs labākais variants."
Stāstot par bērza sulām uztura speciāliste mums katram liek atcerēties, ka bērzu sulas litriem dzert nevajadzētu tieši augstā mangāna satura dēļ, jo, ja mēs to uzņemsim pārāk daudz, tad var palikt slikta dūša. Un tā nebūs attīrīšanās pazīme. "Tas, kas mani satrauc, ka citreiz sulas mēģina padarīt par attīrīšanās līdzekli, detoksa metodi, bez maz vai brīnumlīdzekli, kas visu izskalo ārā," neslēpj Kataja.

"To pašu efektu jau varētu sasniegt arī ar ūdeni, ja dzertu tik cītīgi divus vai divarpus litrus dienā – arī tad mums viss liekais skalotos ārā, kas vairs nav vajadzīgs."
"Sulas ir labas, bet superspējas sulām nepiemīt. Tā atšķirība no parasta dzeramā ūdens ir tā, ka tur ir vairāk minerālvielas," skaidro uztura speciāliste.
"Es šodien iedomājos par salīdzinājumu ar veikalos nopērkamajiem ūdeņiem, kas ir bagātināti ar vitamīniem vai minerālvielām. Tad koku sulas ir tāda dabīgā alternatīva. Mēs varam dabūt dabas dotu, uzlabotu ūdeni vai tādu kā funkcionālu ūdeni, kas dabīgi satur uzturvielas, ko ražotāji citur pievieno papildus," stāsta Kataja.

Kad un kā ieurbt sulas?
Lai kļavas vai bērza sulas sāktu tecēt, svarīgi, lai būtu bijis stiprāks sals, kam seko atkusnis. Kokam šķiet, ka ziema beigusies, un sākas sulas kustība. Jo agrāk izdodas iegūt sulas, jo tās būs saldākas – tajās ir vairāk cukura. Paaugstinoties gaisa temperatūrai, sulas kļūst ūdeņainākas, un sezonas beigās tām jau rodas specifiska piegarša.