Hosams Abu Meri sola par 15%-20% lētākas zāles, ministrijas pārstāvis atzīst – aprēķinu samazinājumam nav Dalīties: 19. janvāris, 7:31
Kas notiek Latvijā? Autori: Zane Mače (LTV raidījuma “Kas notiek Latvijā?” redaktore)
Informatīvajā ziņojumā par zāļu finansiālo pieejamību, kuru sagatavoja Veselības ministrija (VM) un ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") un šonedēļ apstiprināja valdība, solīts īsā termiņā sasniegt zīmīgus mērķus, viens no tiem – par 15 līdz 20% zemākas zāļu cenas pacientiem. 17. janvāra raidījumā "Kas notiek ar Veselības ministrijas plāniem par zāļu cenu samazināšanu?" Veselības minstrijas pārstāvis un nozares organizācijas apliecināja, ka reāla plāna šāda solījuma izpildei nav.
Tas, kā ir aprēķināts samazinājums par 15% līdz 20%, VM ziņojumā nav teikts. Raidījuma vadītājs Jānis Domburs jautāja, vai šis plāns ir reāli izpildāms un kā tas ir izdarāms. VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka informātīvais ziņojums nedod daudz konkrētu skaitļu, bet "tā ir tāda liela ceļa karte, mēs norādām virzienus, kādā veidā ejam uz priekšu." Tajā pašā laikā viņš skaidroja, ka samazinājumam plānoti vairāki pasākumi, kuri ir ziņojumā norādīti. Piemēram, kompensējamo zaļu sistēmas pārskatīšana, kurā plānots šogad papildus investēt 30 miljonus eiro. Arī minimālā kompensācijas apmēra palielināšana no 50% uz 75%, piecenojuma pārskatīšana gan kompensējamām zālēm, gan recepšu zālēm, kas nav kompensējamās, arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšana – šie ir daži no iespējamiem virzieniem.
Konkurences padomes loceklis Jānis Račko arī atzina, ka konkrētu plānu solītajam samazinājumam neredz, bet pieļāva, ka to var panākt, ja veido vienotu cenu sistēmu visām zālēm.
Nozare uz iecerēm raugās skeptiski. Piemēram, Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča uzskata, ka ministrijas piedāvātais samazinājums nav reāls. "Konkurences padome uzskata, ka tas viss jāņem no piecenojuma samazinājuma, kur nav šādas vietas 15%, 20%," sacīja Jučkoviča. Viņas pārstāvētā asociācija, kurā ir lielākie aptieku tīkli, šo plānu neatbalsta.
Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens uzskata, ka cenu samazinājums iespējams tikai tām zālēm, kuras ir iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā. Taču, ņemot vērā, ka zāļu ražotājus skar energocenu izmaiņas, inflācija un ražošanas cenas pieaug, "ražotājs ir spiests celt cenu". Lībķens raidījumā apgalvoja, ka aptieku vai lieltirgotavu piecenojuma samazināšana nesamazinās ražotāju cenu pieaugumu, pašizmaksu. "Cenas vienalga augs," prognozēja Lībķens.
"Aptieku biedrības" valdes priekssēdētājas vietniece Aiga Zariņa, kura pārstāv pamatā lauku un mazās aptiekas, VM piedāvājumā saskata iespēju uzcenojuma modeļa maiņai, kas līdzi nesīs aptieku neatkarību no lieltirgotavām. Taču arī viņa uzskata, ka samazināt zāļu cenas, kaut ko mazinot aptiekām, nevar, jo "no aptiekas nav ko noņemt".
Zāļu pircēju – pacientu viedokl pārstāvošā Latvijas Pacientu organizāciju tīkla vadītāja Baiba Ziemele sacīja, ka cer uz situācijas uzlabošanos, ieviešot kompleksus risinājumus. Kā svarīgu soli kompensējamo zāļu cenu samazināšanā viņa minēja komepensācijas pacelšanu no 50% līdz 75%.
Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Uršuļskis uzsvēra, ka samazinājums nenotiks tikai uz uzcenojuma rēķina, bet tas būs kompekss risinājums.