Āboli gan pieejami visu gadu, bet ražas laikā tos lietojam vairāk. Cik vērtīgi ir āboli, paudusi “
” Daiva Āboliņa.🍎 🍃 Rada baltākus, veselīgākus zobus
Pieņēmumā, ka āboli veselīgi zobiem un padara tos baltākus, ir daļa patiesības. Ābola skābums var mazliet ietekmēt zobu krāsu, līdzīgi kā ar kādu skābu, dabisku vai mākslīgu vielu plaukstām noņemam pelēkumu, kas paliek pēc, piemēram, sēņu vai burkānu tīrīšanas.
Taču āboli neaizstās zobu suku. Turklāt skābi āboli uz kādu brīdi var zobus padarīt jutīgus. Tāpēc laikā, kad augļus ēdam vairāk nekā parasti, parūpēties par līdzekļiem, kas mazina jutīgumu, lietojot zobu pastu vai skalojamo līdzekli, kas satur, piemēram, nātrija fluorīdu, bet ne spirtu.
🍎 🍃 Pasargā no Alcheimera slimības
Pētījums par ābolu priekšrocībām liecina, ka ābolu sulas dzeršana var mazināt Alcheimera slimības risku un cīnīties ar novecošanās ietekmi uz smadzenēm. Pētījumā iesaistītajām pelēm, kurām noteica āboliem bagātinātu diētu, bija labāki rezultāti labirinta testos nekā viņu māsām un brāļiem, kam bija parastā diēta. Pētījumi cilvēku populācijā nav uzrādījuši nozīmīgus efektus, taču kā veselīgas, vitamīniem bagātas ēdienkartes papildinājums ābols, protams, ir neatsverams.
🍎 🍃 Mazina diabēta iespējamību
Dažos nelielos pētījumos iegūtie rezultāti vieš cerību, ka sievietēm, kuras apēd vismaz vienu ābolu dienā, ir par 28 % mazāks risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu nekā tām, kuras ābolus neiekļauj savā ēdienkartē. Kādēļ ābols varētu būt tik jaudīgs vairogs pret šo kaiti? Saskaņā ar “Ontario Apple Growers” sniegto informāciju šajā auglī ir ārkārtīgi augsts pektīna — šķīstošās šķiedras — saturs, kas samazina cukura līmeņa svārstības asinīs.
🍎 🍃 Pazemina holesterīna līmeni
Šķīstošā šķiedra, kas atrodama ābolos, sasaistās ar taukiem zarnās, kas palīdz samazināt holesterīna līmeni. Runājot par sirds veselību un holesterīna līmeņa kontroli, augļu un dārzeņu lietošanai uzturā ir būtisks efekts.
🍎 🍃 Noder sirds veselībai
Pētījumi uzrāda saistību augstai šķīstošo šķiedrvielu uzņemšanai ar lēnāku holesterīnu nogulsnēšanos artērijās. Fenola savienojums, kas atrodas ābolu mizās, arī neļauj organismā nonākušajam holesterīnam, sadzīviski runājot, pielipt un sacietēt uz artēriju sieniņām. Kad šis aplikums uzkrājas artērijās, “aizsērējums” apgrūtina asins plūsmu uz sirdi, izraisot koronāro artēriju slimību. Tomēr
cieši piesaka, ka ābols viens pats nedz ārstēs, nedz arī pilnībā pasargās sirdi no visām vainām. Līdztekus jābūt arī fiziskām aktivitātēm un, protams, ja ārsts ir nozīmējis , piemēram, asinsspiediena mazināšanai, tie noteikti lietojami un ar āboliem vai citām dabas veltēm nav aizstājami.🍎 🍃 Novērš žultsakmeņu veidošanos
Žultsakmeņi veidojas, ja žultī ir pārāk daudz holesterīna. Tas ir īpaši izplatīts aptaukošanās gadījumā. Lai novērstu žultsakmeņu rašanos, ārsti iesaka diētu ar augstu šķiedrvielu saturu, lai palīdzētu kontrolēt svaru un holesterīna līmeni. Lai arī labs palīgs žultsakmeņu gadījumos, tomēr cilvēkiem ar lieko ķermeņa masu jāņem vērā, ka ābols satur cukuru, tādēļ pārlieku aizrauties ar ābolu diētu nevajadzētu.
🍎 🍃 Palīdz pret caureju un aizcietējumiem
Neatkarīgi no gremošanas sistēmas traucējumu rakstura - vai tas ir aizcietējums vai caureja - ābolos esošās šķiedras var palīdzēt tikt galā ar šīm nepatīkamajām problēmām. Šķiedra var vai nu absorbēt ūdeni resnajā zarnā, lai tās saturs virzītos uz priekšu (aizcietējuma gadījumā), vai arī absorbēt lieko ūdeni no zarnu satura, lai palēninātu zarnu darbību (ja ir caureja). Taču, kā piebilst
, ja problēma ieilgst, jāmeklē mediķa padoms.🍎 🍃 Samazina iespēju veidoties hemoroīdiem
Hemoroīdi ir vēnu mezglveida paplašinājumi taisnajā zarnā. Lai gan šie vēnu mezgli nav dzīvībai bīstami, tie var būt ļoti sāpīgi un traucējoši, radīt niezi, higiēnas grūtības un diskomfortu. Hemoroīdus izraisa pārāk liels spiediens iegurņa un taisnās zarnas zonās. Šķiedrvielas un pietiekams šķidruma daudzums palīdz kontrolēt aizcietējumus, uztur vienmērīgu un līdzsvarotu zarnu darbību un novērš sasprindzinājumu tualetes apmeklējuma laikā, kas neizbēgami rodas, ja vēders “aiziet ciet” un vairs, kā tautā saka -nedarbojas kā pulkstenis. Ābols ir ideāls produkts, jo satur dažādas šķiedras un daudz šķidruma. Jāatgādina, ka no ābolu ēšanas hemoroīdi nepazudīs, tos vienkārši mazāk provocēs aizcietējuma radītais spiediens.