img

Asinīs par daudz urīnskābes! Kā tā tur nonākusi, un kā to samazināt?

Avots: https://www.santa.lv/raksts/ievasveseliba/asinis-par-daudz-urinskabes-ka-ta-tur-nonakusi-un-ka-to-samazinat-68616/

Jautājums par urīnskābes vēlamo līmeni asinīs un kas to ietekmē, ir diezgan sarežģīts. Urīnskābes palielināšanos asinīs medicīniski dēvē par hiperurikēmiju. Tā rodas, jo urīnskābe pastiprināti veidojas no purīnvielām vai arī pretēji – urīnskābe par maz no organisma izdalās.Urīnskābes līmenis cilvēka asinīs ir vairāk vai mazāk pastāvīgs, un, ņemot vērā to, ka parasti patoloģijas saistās ar tās koncentrācijas palielināšanos, mūs visbiežāk interesē tieši paaugstinātie skaitļi.

Sievietēm pieļaujamā norma vēl nesen bija līdz 360 mkmol/l (6 mg/dl), vīriešiem – līdz 420 mkmol/l (7 mg/dl), bet mūsdienās pieņemti vienādi rādītāji abiem dzimumiem – līdz 360 mkmol/l.

Ja asinīs ir paaugstināts urīnskābes daudzums, tā var nogulsnēties audos, visbiežāk locītavās, nierēs, kā arī veicināt sirds un asinsvadu slimību attīstību.

Hiperurikēmija sastopama līdz 15 procentiem arteriālās hipertensijas pacientu un 19 procentiem cukura diabēta slimnieku ar aptaukošanos.

Savukārt 17 procentiem slimnieku tā var pavadīt nieru funkciju traucējumus, bet 40 procentiem hiperlipidēmiju – palielinātu lipīdu daudzumu asinīs.

Paaugstināts urīnskābes līmenis asinīs var nekā neizpausties vai arī manifestēties ar podagru (podagrisku akūtu vai hronisku artrītu), nierakmeņu slimību vai nieru iekaisumu. Var novērot arī aterosklerozes pastiprinātu veidošanos un arteriālu hipertensiju. To bieži pavada metabolais sindroms jeb aptaukošanās.Urīnskābes līmeni asinīs var ietekmēt uztura paradumi. Īpaši nevēlama ir gaļas, it sevišķi dzīvnieku izcelsmes subproduktu, piemēram, aknu, nieru, smadzeņu, ēšana, arī pārmērīga zivju lietošana uzturā.

Nevēlami ir produkti ar paaugstinātu fruktozes saturu, piemēram, medus vai saldināti gāzēti dzērieni, tāpat arī nevēlama ir alkohola, it īpaši alus, dzeršana.

Urīnskābes līmeņa paaugstināšanos var veicināt urīndzenošie līdzekļi, ilgstoši lietots aspirīns mazās devās, citostatiskie līdzekļi, kurus izmanto vēža ārstēšanā, angiotensīna konvertējošā enzīma inhibitori, kurus izmanto, piemēram, sirds mazspējas ārstēšanā, un tie gan atslābina asinsvadus, gan palielina urīna izdalīšanos, kā arī alfa un bēta adrenoreaktīvo sistēmu bloķētāji, kurus lieto, piemēram, lai pazeminātu asinsspiedienu, arī prettuberkulozes līdzeklis pirazinamīds.Lai samazinātu urīnskābes līmeni asinīs, ieteicams ēst ķiršus un ar C vitamīnu bagātus produktus, liesus piena produktus, arī dzert kafiju.

Atbilstošas diētas ievērošana un adekvāta fiziskā slodze var pazemināt paaugstināto urīnskābes līmeni par 10–15 procentiem.

No medikamentiem urīnskābi mazina tā dēvētie ksantīna inhibitori (allopurinols, febuksostats), urikozūriskie līdzekļi, kas palielina urīnskābes izdali caur nierēm, tādi ir, piemēram, benzbromarons un probenecīds. Vēl var palīdzēt peglotikāze, kas veicina urīnskābes sadalīšanos neaktīvos gala produktos.

Tāpat urīnskābes līmeni izdodas pazemināt ar zālēm, kurām tas nav galvenais mērķis, bet parādās kā blakus efekts, piemēram, tādi ir statīnu un fibrātu grupas medikamenti, ko lieto pret augstu holesterīna līmeni.

Taču šos medikamentus drīkst lietot, tikai (!) saskaņojot ar ārstu. Hiperurikēmija ir slimības simptoms, tāpēc, lai to mazinātu, ir jāārstē pamatslimība, kas to veicina. Turklāt – nekad nevajag sākt ar zālēm. Nereti pietiek ar atbilstošu dzīvesveidu, kas ietver pietiekamu fizisko slodzi un atteikšanos no minētajiem produktiem, kas var veicināt urīnskābes paaugstināšanos asinīs.