img

Veselības ministrija skaidro ietekmi uz zāļu cenām saistībā ar recepšu maksas ieviešanu

Avots: https://nra.lv/latvija/473753-veselibas-ministrija-skaidro-ietekmi-uz-zalu-cenam-saistiba-ar-recepsu-maksas-ieviesanu.htm

Jaunais zāļu uzcenojuma modelis samazinās izdevumus par medikamentiem, neskatoties uz recepšu apkalpošanas maksas ieviešanu, apspriedē ar ģimenes ārstu asociāciju pārstāvjiem uzstājuši Veselības ministrijas (VM) pārstāvji.

No nākamā gada tiks ieviesta recepšu apkalpošanas maksa, "lai stiprinātu farmaceita lomu un kompensētu aptiekām ieņēmumu kritumu". Iedzīvotājiem no savas kabatas būs jāsedz 75 centi par recepti, bet vēl 75 centus lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts, bet vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro.

Aptiekām laukos, kas pilda arī sociālo funkciju, noteikta augstāka piemaksa līdzīgi kā tas ir ģimenes ārstiem, lai veicinātu pakalpojumu pieejamību, informē VM.

Tikšanās laikā ģimenes ārsti uzsvēra, ka daļā gadījumu pacientiem tiek izrakstītas vairākas receptes zāļu lietošanas kursam, jo pacienti visu zāļu apjomu uzreiz nevar iegādāties.

Ministrijas pārstāvji uzstāj, ka modelētās situācijas un aprēķini liecina, ka pacienta izdevumi par medikamentiem tāpat būs mazāki nekā līdz šim, neskatoties uz maksu par receptes apkalpošanu. Vienīgais izņēmums varētu būt vislētākās zāles cenu grupā līdz 3 eiro, tomēr uz kopējā zāļu groza rēķina pacientu personīgie izdevumi par zālēm samazināšoties.

Bērni līdz 18 gadu vecumam un trūcīgas personas būs atbrīvotas no recepšu apkalpošanas maksas. Arī izņemot medikamentu pa daļām, pacienta līdzmaksājums par recepti būs tikai pirmajā reizē, skaidro ministrijā.

VM apgalvo, ka jaunais uzcenojumu modelis "paredz atteikties no necaurspīdīgās procentuālās pieejas uzcenojuma mehānismā lieltirgotavām un aptiekām, kas var motivēt aptiekās pārdot pacientiem dārgākus medikamentus, nevis līdzvērtīgas efektivitātes zāles, kas ir lētākas". Tā vietā no nākamā gada aptiekām tiks ieviests fiksēts uzcenojums visām kompensējamajām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas lieltirgotāvām un fiksētu uzcenojumu trīs cenu grupās.

Ražotāju zāļu cena nedrīkstēs pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, un cena kompensācijas sistēmā būs jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm ārpus kompensācijas - ražotājs cenu izmaiņas varēs veikt tikai reizi 12 mēnešos.

Tikšanās laikā ministrijas speciālisti ar ģimenes ārstiem pārrunāja arī lauku piemaksas piedāvājuma modeli ģimenes ārstu praksēm. Šis atbalsta mehānisms ģimenes ārstu praksēm lauku teritorijā paredzētu piemaksu par prakses pamatteritorijas iedzīvotāju blīvumu, par attālumu līdz universitātes slimnīcām, sākot ar 100 km no Rīgas, kā arī prakses aktivitāti.

Plānots, ka šī maksājuma ieviešana, veicinās ģimenes ārstu piesaisti reģionos un vienlaicīgi arī ārstu nomaiņu.

Līdztekus tika apspriesti arī jautājumi par nākamā gada veselības nozares finansējumu.

Paredzēts, ka veselības aprūpes nozarei nākamā gada budžeta projektā ir plānots piešķirt papildu finansējumu. Summa 4,1 miljonu eiro apmērā tiks novirzīta ārkārtas situāciju pārvaldībai, stiprinot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pamatfunkcijas, kā arī valsts materiālo rezervju veidošanai, atjaunināšanai un papildināšanai.

Tāpat papildu finansējums 21,6 miljonu apmērā paredzēts kompensējamo medikamentu pieejamības uzlabošanai - jaunu inovatīvo medikamentu iekļaušanai sarakstā, līdzšinējo terapiju nodrošinot lielākam pacientu skaitam, kā arī paplašinot kompensācijas nosacījumus.

Jau ziņots, ka nākamgad veselības nozares kopējā budžeta pieaugums plānots līdz 1,91 miljardiem eiro. Likumprojektā "Par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam" par vienīgo prioritāro virzienu noteikta valsts drošība.