img

"Sekas apzinos" – vecākiem, kas nevēlas vakcinēt bērnus, būs jāsniedz atteikuma iemesls

Avots: https://www.delfi.lv/193/politics/120080043/sekas-apzinos-vecakiem-kas-nevelas-vakcinet-bernus-bus-jasniedz-atteikuma-iemesls

Turpmāk vecākiem, kas nevēlas vakcinēt bērnus, būs jāapliecina, ka viņi ir informēti par iespējamām nopietnām sekām bērna veselībai, kā arī jānorāda atteikuma apsvērums vai pamatojums, izriet no otrdien, 15. jūlijā, Ministru kabinetā pieņemtajiem grozījumiem Vakcinācijas noteikumos. Iepriekš vakcinācijas pretinieki izplatīja nepatiesu informāciju, ka par bērnu nevakcinēšanu vecākiem draudēs kriminālatbildība.

Veselības ministrijā (VM) skaidroja, ka, lai uzlabotu vecāku informētību par sekām, kas rodas atsakoties no bērnu vakcinācijas, paredzēta vakcinācijas atteikuma veidlapas pilnveidošana, norādot uz iespējamām sekām veselībai, kas var rasties nevakcinējoties un inficējoties ar kādu no vakcīnregulējamām infekcijas slimībām.

Ministrijā atzīst, ka Latvijā vakcinācija ir obligāti nodrošināma, tomēr ārsti piespiedu kārtā bērnus nevakcinē. Līdz ar to atteikums no vakcinācijas kalpo ārstniecības personai kā pierādījums, ka ārsts ar vecākiem bija pārrunājis vakcinācijas jautājumu un nepieciešamību vakcinēties, tika izskaidroti vakcinācijas ieguvumi un nevakcinēšanās sekas.

"Tomēr atsevišķi vecāki joprojām neuztver nopietni vakcināciju, tādēļ vakcinācijas atteikuma veidlapā nepieciešams detalizētāk norādīt, kādas sekas veselībai var iestāsies gadījumā, ja nevakcinēts bērns smagi saslims ar vakcīnregulējamo slimību," skaidroja VM.

Lai vecāki daudz atbildīgāk izturētos pret savu bērnu vakcināciju, noteikumu izmaiņas paredz papildināt atteikuma no vakcinācijas veidlapu, tajā ietverot informāciju par iespējamajām sekām, kas var iestāties, ja bērns paliek nevakcinēts – uzskaitītas vakcīnregulējamo slimību komplikācijas un sniegts skaidrojums, kādas sekas var rasties tiem sabiedrības pārstāvjiem, kuru veselības stāvoklis neļauj tos vakcinēt.

Atteikuma no vakcinācijas veidlapā personai, kura atsakās no vakcinācijas, būs jāapliecina, ka minētā persona ir informēta par iespējamām nopietnām sekām veselībai, ja netiek veikta vakcinācija pret konkrēto infekcijas slimību, un persona arī apzinās, ka bērna veselībai nevakcinēšanas gadījumā var rasties nopietnas sekas.

VM piebilda, ka ņemti vērā publiskās apspriešanas laikā saņemtie sabiedrības un ārstniecības personu profesionālo asociāciju iebildumi par Atteikuma no vakcinācijas veidlapu. Lai to padarītu īsāku, ir izveidota universāla pieeja, lai veidlapu būtu iespējams aizpildīt gan par bērnu, gan pieaugušu personu, aizpildot tikai nepieciešamos lauciņus.

Turpmāk veidlapā būs saīsināts vakcīnu saraksts, pielikumā uzskaitot tikai bērnu un pieaugušo vakcinācijas kalendārā minētās vakcīnas. Visas sezonālās un rekomendējamās vakcīnas netiks uzskaitītas pielikumā, tomēr nepieciešamības gadījumā būs paredzēta iespēja ārstam pašam veikt ierakstu par rekomendētās vakcīnas nepieciešamību.

VM atsaucas uz arstniecības personu profesionālo asociāciju pārstāvju pausto, ka sezonālo vakcināciju gadījumā ārstniecības personām varētu būt pārāk liels birokrātiskais slogs, jo atteikumi būtu jāaizpilda katru sezonu, ja riska grupu personas atteiktos no vakcinācijas. Savukārt atteikumi no komercvakcīnām varētu būt saistīti arī ar vakcinējamās personas finanšu apsvērumiem.

Ministrijā arī uzsver, ka vecākiem, kas nevēlēsies vakcinēt bērnus, neiestāsies kriminālatbildība.

Grozījumi Vakcinācijas noteikumos tapa, reaģējot uz pērn septembrī notikušo traģēdiju, kad mazs bērns zaudēja dzīvību, saslimstot ar difteriju. Puisēns un pārējie ģimenes bērni pret šo nāvējošo infekcijas slimību nebija vakcinēti, sabiedrībā raisot sašutumu un diskusijas par vecāku pienākumu pasargāt savus bērnus no nāves, kas ir novēršama ar brīvi pieejamām bezmaksas vakcīnām.