Avots: https://xtv.lv/rigatv24/video/9QpxzlXO7kY-kam_jabut_zalu_skapiti
Komentāru sniedz Zane Dzirkale, domnīcas “Veselības aprūpes sistēmas noturība” līdzdibinātāja, sertificēta farmaceite.
"Kam jābūt zāļu skapītī?"
👁 Skaties 👉ŠEIT👈
"Kopēji veselības aprūpes sistēmai ir izdevīgi, ka farmaceits tiek izmantots vairāk."
👁 Skaties 👉ŠEIT👈
"Aptiekas Latvijā"
👁 Skaties 👉ŠEIT👈
Tēmas:
Z.Dzirkale skaidro, kāda ir aptieku pieejamība Latvijā un reģionos. Viņa norāda, ka aptiekas Latvijā ir par daudz uz Latvijas iedzīvotāju skaita. Latvijā ir apmēram 2 tūkstoši iedzīvotāju uz vienu aptieku, jo teritoriāli iedzīvotāju izvietojums ir nevienmērīgs.
Z.Dzirkale komentē to, vai farmaceiti var kompensēt ģimenes ārstus. Viņa norāda, ka daudzās Eiropas valstīs tiek jau piekopta prakse, ka vairākas funkcijas, kuras veica ārsti, tagad veic farmaceiti, piemēram, sezonālā vakcinācija, pretērču vakcīnas.
Iemesls, kāpēc daudzi farmaceiti iet prom no aptiekām ir, ka viņi vēlas būt veselības aprūpes speciālisti nevis tirgotāji. Taču aptieka ir arī bizness, tas ir jāapzinās.
Arī kopējai veselības aprūpes sistēmai ir svarīgi, ka farmaceits tiek vairāk izmantots. Jau šobrīd farmaceiti var sniegt konsultācijas, kā pareizi lietot zāles. Farmaceiti ir gatavi to darīt jau šodien un jau to dara.
Z.Dzirkale komentē arī maksu par farmaceita pakalpojumiem, norādot, ka farmaceiti ir priecīgi par to. Viņa norāda, ka farmaceits ir vienīgais speciālists, kurš nevar saņemt maksu par sniegto konsultāciju, jo aptiekā visām zālēm ir valsts regulēts uzcenojums (bezrecepšu un recepšu medikamentiem).
Tiek izcelta veselības aprūpes pieejamība, ka arī krīzē situācija būtu daudz drošāka, ja aptieku pārklājums visā valstī būtu vienmērīgs.