Avots: https://kurzemnieks.lv/viedokli/kas-tad-bus-labaks/
Autore: Daina Tāfelberga
No Ministru prezidentes Evikas Siliņas valdības, kas tikko nosvinējusi kopīgi nostrādāta gada jubileju, politikas pētnieki par vienu no redzamākajām figūrām atzinuši veselības ministru Hosamu Abu Meri. Lai arī daļa centienu mainīt veselības aprūpes sistēmu (it kā uz labo pusi) izraisījusi gandrīz vai nosodījumu nozares pārzinātāju vidū, vismaz darbošanās ir redzama. Pēc trim mēnešiem būšot arī jūtama.
Proti, no nākamā gada recepšu medikamentu cenai gaidāms samazinājums par 15–20%, jo to paredz jaunais zāļu pieejamības modelis. Kā priecājas pats ministrs, tas radīs vienkāršu, caurspīdīgu un ilgtspējīgu modeli, kas līdz šim nesamērīgo zāļu uzcenojuma sistēmu mainīs, un slimiem cilvēkiem ārstniecības līdzekļi būšot pieejamāki.
Turpretī Latvijas Zāļu ražotāju asociācija to nosaukusi par „tēla spodrināšanu uz nozares rēķina”, turklāt vēl par nesaudzīgu pret farmācijas uzņēmumiem. Arī iedzīvotājiem nemaz nebūšot tik liela labuma, kā solīts, jo var gadīties, ka kādas zāles nebūs uzreiz nopērkamas un samazināsies aptieku skaits. Ražotāji pārmet, ka ar nozares asociācijām modelis nav apspriests, bet kopā varētu atrast tiešām labāko pieeju un iedzīvotājiem ilgtermiņā zāles būtu vieglāk dabūjamas. Ministra uzslavas izpelnījušies tikai ārvalstu kompāniju pārstāvji, kuri esot gatavi pieciest neērtības un haosu, kāds veidosies: globālie holdingi pelna miljardus, un to resursi nav salīdzināmi ar citiem. Līdz ar to reforma esot sitiens aptiekām, apgādes uzņēmumiem un ražotājiem, kuru iespēja konkurēt vēl vairāk sašaurinoties.
Var taisnoties, ka Veselības ministrijas uzdevumi nav tādi paši kā Ekonomikas ministrijai, kurai būtu jānotur vietējais kapitāls un jāvairo iekšzemes kopprodukts. Tomēr katrai ministrijai un valdībai kopā visās jomās būtu jādomā vispirms par savējiem. Nesen kāds dārzkopis intervijā skumji atzina: vēl joprojām liela daļa pircēju nenovērtē pašu mājās izaudzēto – iet uz lielveikalu, kur poļu ābols vai neskaidras izcelsmes kartupeļi ir lētāki un var nopirkt no agra rīta līdz vēlam vakaram (Kuldīgas tirgus tiešām nespēj konkurēt). Visu nosaka cena un pieejamība. Ja aizslēgs veikalus Rimi, Lidl, Maxima, gan jau ābolus un kartupeļus dabūs citur vai iztiks bez tiem. Veselajiem ārsta nevajag, diemžēl nelāgie kovidi, difterijas un onkoloģiskas nelaimes uzbrūk arvien vairāk, un bez medikamentiem sekas var būt bēdīgas.