
“Dr. Lūkina Acu Klīnika” bija pirmā medicīnas iestāde Latvijā, kas sāka piedāvāt vitreolīzi. “Šo lāzerprocedūru veicam jau kopš 2020. gada, tādējādi uzkrāta ievērojama pieredze,” pastāstīja “Dr. Lūkina Acu Klīnikas” vadītājs Fēlikss Lūkins.
Kā izpaužas stiklveida ķermeņa apduļķošanās
Katrs kādreiz piedzīvojis, ka redzeslaukā parādās tā dēvētās “mušiņas” – lielāki vai mazāki plakumi, kas seko acs kustībai. Ja šādi traucējumi kļūst pastāvīgi, speciālisti runā par acs stiklveida ķermeņa apduļķošanos. Laikus vēršoties pēc palīdzības, iespējams iztikt bez operācijas, jo lāzerprocedūra, ko dēvē par vitreolīzi, var šo problēmu novērst ātri un nesāpīgi.
“Jaunībā stiklveida ķermenis ir pilnīgi caurspīdīgs. Laika gaitā, acij novecojot, stiklveida ķermenī var rasties izmaiņas, tam zaudējot formu un sašķidrinoties. Šī iemesla dēļ kolagēna šķiedras sabrūk un savienojas, veidojot sastrēgumus un mezglus. Tieši šīs šķiedras met ēnas uz tīklenes un izskatās kā plankumi, diedziņi vai zirnekļu tīkliņi, ko sadzīvē mēdzam dēvēt par “mušiņām”,” skaidro lāzeroftalmoloģe Simona Fokina.
Šādus redzes traucējumus izraisa apduļķojumi stiklveida ķermenī – dzidrā, želejveida struktūrā, kas piepilda acs dobumu starp lēcu un tīkleni. Tam ir vairākas piestiprināšanās vietas, kur tas cieši pieguļ tīklenei. Par tā apduļķošanos liecina izmaiņas redzē – acu priekšā peld dažāda izmēra un formas kustīgi plankumi ar neizteiktām malām. Pelēkie vai melnie plankumi seko līdz acs kustībām un nepazūd.
Kas ir vitreolīze?
Stiklveida ķermeņa apduļķojumi var ievērojami apgrūtināt redzi, un smagākos gadījumos nepieciešama operācija. Agrīnākās stadijās visā pasaulē stiklveida ķermeņa dzidrināšanai tiek efektīvi izmantota lāzerterapija, kas pazīstama kā vitreolīze.
“Vitreolīze ir minimāli invazīva procedūra, kurā sadala acu apduļķojumus. Terapijas laikā tiek novērsts vai samazināts peldošu plankumu izraisītais redzes diskomforts, lai panāktu funkcionālu uzlabojumu, kad apduļķojuma dēļ cieš ierastās ikdienas aktivitātes,” stāsta dr. Simona Fokina.
Saudzīga procedūra
Vitreolīzes procedūra tiek veikta ambulatori, hospitalizācija nav nepieciešama. Pirms lāzerterapijas pacientam tiek veikta pilna oftalmoloģiskā izmeklēšana. Tiek ņemts vērā pacienta vecums, apduļķošanās pakāpe, lokalizācija un citas slimības.
Tieši pirms procedūras ārsts iepilina acu pilienus, kas paplašina zīlīti. Procedūra ilgst vidēji 15 – 45 minūtes. Pacientam acī tiek ievietota īpaša kontaktlēcas, kas padara apduļķojumus redzamus. Pēc tam ārsts ar lāzera staru tos sašķaida jeb sadala mazāk redzamās šķiedrās, kas tik ļoti netraucē redzei.
Procedūras laikā nanosekunžu lāzera impulsi pārvērš acu apduļķojumā esošās kolagēna un hialuronskābes molekulas gāzē, tā iznīcinot melno plankumu un/vai samazinot to līdz tādam izmēram, kas netraucē redzei. Lielu apduļķojumu gadījumā var būt nepieciešama atkārtota terapija.
Atveseļošanās process
Acu zīlītes paplašinošie pilieni darbojas aptuveni divas līdz četras stundas. Šajā laikā nedrīkst vadīt automašīnu vai citus mehāniskos transportlīdzekļus.
Pacientiem parasti nepieciešami viens līdz trīs seansi, tomēr pirms pirmās procedūras ar katru pacientu individuāli tiek pārrunāta vitreolīzes nepieciešamība, seansu skaits un iespējamais rezultāts.
Tūlīt pēc procedūras iespējams just diskomfortu, var rasties acu apsārtums, asarošana un īslaicīga redzes miglošana. Procedūras iznākumu var novērtēt vienas līdz septiņām dienām.
Lielākajā daļā gadījumu, kad cilvēks acu priekšā pastāvīgi redz kustīgas ēnas, ko izraisa acs stiklveida ķermeņa sabiezējumi, kā arī šķiedru veidošanās un/vai apduļķošanās, lāzerterapija ir ļoti efektīva.
Jāņem vērā, ka pastāv vairāki papildu faktori, piemēram, vecums, dažādu simptomu parādīšanās un plankumu īpašības, kas var noteikt, vai lāzerterapija ir labākā ārstēšanas iespēja. Pirms terapijas ir jāveic izmeklējums pie lāzeroftalmologa, lai noteiktu, vai vitreolīze ir piemērotākais ārstēšanas veids.