img

Ja piemeklējusi mazasinība

Avots: https://lasi.lv/darzs-daba/praktiskais/ja-piemeklejusi-mazasiniba.22339

Ikviens, kurš nodevis asinsanalīzes, ir pamanījis, ka ģimenes ārsts ļoti pieskata hemoglobīna līmeni asinīs. Ja kādam tas zems un jau ilgāku laiku, tautā mēdz teikt, ka viņam trūkst dzelzs – ir piemeklējusi mazasinība. Sīkāk par šo veselības problēmu stāsta "Veselības centra 4" ģimenes ārste Eva Moreino.

Kas ir mazasinība

Mazasinība jeb anēmija, tulkojot no grieķu valodas, nozīmē "asins trūkums". Tikai tas nav jāsaprot tieši – asinis ir pietiekamā daudzumā, bet to sarkanajos asinsķermenīšos eritrocītos sarucis proteīna hemoglobīna daudzums, kurā uzkrājas daļa organisma dzelzs rezervju, pārējās ir galvenokārt aknās, kaula smadzenēs un liesā. Būtībā mazasinība ir dzelzs trūkuma organismā galēja izpausme, kad sirds, smadzenes un citi orgāni nemitīgi karo, kurš dabūs skābekli, jo tā nogādei no plaušām ar asinsriti uz šūnām dzelzs vitāli nepieciešama. Tieši tāpēc tik ļoti jāpieskata hemoglobīna līmenis.

Kas izraisa

Mazasinības cēloņi var būt dažādi.

Visbiežākais ir dzelzs trūkums, krietni retāk B12 vitamīna vai folskābes deficīts, kas ļoti svarīgi eritrocītu formēšanā.

Anēmiju var izraisīt iedzimtas slimības un hroniskas kuņģa-zarnu trakta, sirds-asinsvadu, onkoloģiskas, aknu, nieru slimības.

"Ilgstošas hroniskas slimības parasti pavada hronisks iekaisums, bet, lai to lokalizētu, organisms iztērē daudz iekšējo resursu, arī dzelzi, un tās sākt trūkt asins šūnu veidošanai. Turklāt iekaisuma dēļ aknas papildus ražo vielas, kas bloķē ar uzturu saņemtās dzelzs uzsūkšanos," skaidro ārste. Mazasinība var attīstīties arī hormonālu izmaiņu rezultātā – bērniem straujas augšanas, sievietēm klimaksa laikā, kā arī nepārdomātas diētas rezultātā, pēc operācijām, viņa piebilst. Tā arī var signalizēt par mikrobioma jeb zarnu labo baktēriju problēmām, infekcijas un autoimūnām slimībām.

Arī fizisks asiņu zudums var izraisīt anēmiju. Īpaši ar to jārēķinās sievietēm, kurām ir spēcīgas mēnešreizes – zaudējot 80–100 ml asiņu, tiek zaudēta arī dzelzs. Bet, ja mazasinības cēlonis ir neskaidrs, noteikti jāpārbauda, vai nav kāda slimība, ko pavada iekšēja asiņošana: kuņģa čūla, dzemdes mioma vai polipi, hemoroīdi, arī nemanāmi asiņojoši ļaundabīgi audzēji. Šādu stāvokli var izraisīt audzēju nomākta kaula smadzeņu darbība, ķīmijterapija vai dažādu toksisku faktoru iedarbība. Vērā ņemams mazasinības cēlonis ir nieru darbības traucējumi – nieres izdala hormonu eritropoetīnu, kas piedalās eritrocītu veidošanā.

Anēmija arī var sākties, ja pilnvērtīgi nestrādā liesa, kas satur eritrocītus, un aknas. Paaugstināts mazasinības attīstības risks ir cilvēkiem, kuri regulāri lieto aspirīnu, diklofenaku un citus nesteroīdos pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus, jo tie bojā kuņģa gļotādu, tā izraisot čūlas un gremošanas trakta asiņošanu.

Vēl mazasinību rosinošs liels dzelzs patēriņš ir sievietēm grūtniecības laikā, jo auglis attīstības laikā izmanto mātes organisma dzelzs rezerves, arī bērna zīdīšanas periodā.

Faktiski mazasinība var parādīties jebkurā vecumā, tā var būt arī hroniska. "Visbiežāk tā attīstās, ja netiek meklēts/atklāts īstais mazasinības cēlonis un dzelzs trūkums kādu laiku tiek kompensēts, lietojot dzelzi saturošus uztura bagātinātājus, medikamentus vai ievadīta intravenozi. Bet, ja netiek atrasts cēlonis, mazasinība tāpat atgriezīsies," uzsver Eva Moreino un piebilst, ka ir gadījumi, kad dzelzs tiešām jālieto papildus, piemēram, ja veģetārietis vai vegāns nespēj iztrūkstošo dzelzi aizvietot ar to saturošiem augu valsts produktiem, kā arī grūtniecēm.

Diagnostika

"Galvenais izmeklējums, lai noteiktu mazasinību, ir pilna asinsaina. Tajā speciālists pievērš uzmanību hemoglobīna līmenim un koncentrācijai asins šūnās, eritrocītu daudzumam un lielumam. Šajā gadījumā brīvās dzelzs rādītāji asins plazmā nav tik būtiski, bet noteikti jāpārliecinās par olbaltumvielu kompleksa feritīna koncentrāciju – jo tā augstāka, jo lielāki dzelzs uzkrājumi organismā, arī B grupas vitamīnu, sevišķi B12 un folskābes rādītājiem," skaidro daktere.

Jāpiebilst, ka visvairāk feritīna uzkrājas šūnās kaula smadzenēs, liesā, aknās un skeleta muskuļos. Salīdzinoši asins plazmā tā ir nelielā daudzumā, bet, lai saprastu, cik liela ir dzelzs rezerve, ar tās analīzi pietiek.

Kā sev palīdzēt

Ja asinsanalīzes norāda uz mazasinību, galvenais ir noteikt, kas to izraisa – dzelzs vai kāda cita elementa trūkums, vai vairāku elementu trūkums kopā. Iemesli tam var būt vai nu nepietiekama to uzņemšana ar uzturu, vai arī traucēta šo elementu uzsūkšanās organismā, kam iemesls meklējams kuņģa-zarnu trakta veselības problēmās.

"Vislabāk organismā uzsūcas divvērtīgā dzelzs, ko satur dzīvnieku valsts produkti, sliktāk trīsvērtīgā dzelzs, kas ir augu valsts produktu sastāvā, – lai tā uzsūktos, tai sālsskābes klātbūtnē jāmainās uz divvērtīgo dzelzi. Bet, ja kuņģī ir zems skābes līmenis, kāds tas ir, piemēram, slimojot ar gastrītu, dzelzs organismā neuzsūcas. Ir vēl virkne nosacījumu, kas jāievēro, lai dzelzs organismā uzsūktos pilnvērtīgi. Tie īpaši būtu jāievēro veģetāriešiem," uzsver ārste.

Piemēram, lai trīsvērtīgā dzelzs uzsūktos labāk, to saturošie produkti jālieto kopā ar C vitamīnu saturošajiem. Tātad ēdieniem no sojas, baltajām pupiņām, turku zirņiem, kas var nodrošināt organismu ar dzelzi, vēlams pievienot citrona sulu un/vai čili piparus, ēst tos kopā ar sarkano papriku, lapu kāpostiem, brokoļiem, ziedkāpostiem, Briseles kāpostiem.

Zaļā tēja, kafija kavē dzelzs uzsūkšanos organismā.

Kā atpazīt mazasinību

Par vieglu mazasinību liecinošie vispārējie simptomi:

pastāvīgs, traucējošs nogurums, nespēks, nervozitāte,bāla āda un gļotādas,pastiprināta tieksme pēc cukura un saldumiem,bieža slimošana, jo ir traucēta imūnsistēmas darbība, pastiprināti izkrīt mati, nagi kļūst trausli. Smagāku mazasinības formu gadījumā tiem var pievienoties: galvas reiboņi un galvassāpes,elpas trūkums pēc nelielas slodzes vai pat miera stāvoklī."Izteikti simptomi atkarīgi no anēmijas attīstības gaitas un organisma individuālajām īpatnībām. Vieglos gadījumos simptomu var nebūt, jo mūsu organisms spēj kompensēt šūnu apgādi ar skābekli, bet ilgstošas vai hroniskas mazasinības gadījumā vērojami iekšējo orgānu funkciju traucējumi. Tāpēc, ja ārstam ir kas bilstams par hemoglobīna līmeni, viņa teiktajā noteikti jāieklausās un jāievēro ieteikumi," piekodina Eva Moreino.

Padoms

Ja cilvēkam diagnosticēta dzels trūkuma izraisīta anēmija, līdz tās novēršanai jāierobežo intensīvas fiziskās aktivitātes, jo dzelzs rezerves tiks izsmeltas vēl ātrāk. Dienas laikā organismā absorbējas 1–2 mg dzelzs, un apmēram 1 mg tiek iztērēta. Tāpēc jāgādā, lai organismā vienmēr būtu dzelzs rezerves. Normāla dzelzs līmeņa un tās rezervju uzturēšanai vīriešiem diennaktī jāuzņem 5 mg, bet bērniem un sievietēm menstruāciju laikā – 15 mg dzelzs.

Produkti, kas satur daudz dzelzs (100 g/mg)

Dzīvnieku valsts:

cūku aknas – 23,8asinsdesa – 8,9austeres – 7liellopa gaļa – 2,7Augu valsts:

sezama sēklas – 14,55ķirbja sēklas – 8,82kaņepju sēklas – 7,95Indijas rieksti – 6,68lēcas – 6,6rūgtā šokolāde – 6,32vārīti kartupeļi – 6,07baltmaize – 4,89saulespuķu sēklas – 3,8vārītas baltās pupiņas – 3,7turku zirņi – 2,89sojas pupiņas – 2,5