img

"Ekselī zāles ir lētākas, bet..." – norāda uz zāļu cenu samazināšanas reformas "ēnas pusi"

Avots: https://lnzaa.lv/ekseli-zales-ir-letakas-bet-norada-uz-zalu-cenu-samazinasanas-reformas-enas-pusi/

“Jebkurai reformai ir divas puses – gan saulainā, gan ēnas puse. Gada pirmajā ceturksnī tā ēnas puse līdīs pamazām ārā un tās problēmas tiks apzinātas,” raidījumā “Spried ar Delfi” sacīja Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens, vērtējot, cik veiksmīgi darboties sākusi zāļu cenu samazināšanas reforma. Viņš minēja piemēru, ka pēc reformas ieviešanas var arī gadīties situācijas, kad pacientam, kurš pērk mazāku zāļu iepakojumu, var tomēr nākties pārmaksāt.

“Formāli šīs kompensējamās zāles paliek lētākas, bet ir tāda lieta, ka referenci nosaka pēc lielākā iepakojuma – tātad tabletes cenu rēķina no lielākā iepakojuma. Un tad sanāk, ka formāli uz papīra “ekselī” zāles ir lētākas, bet, ja ražotājs nav atvedis lielo iepakojumu, tad var gadīties, ka, pērkot mazo iepakojumu, pacientam būs jāpārmaksā varbūt 5 un 10 eiro – tikai tāpēc, ka lielais iepakojums nav uz vietas,” secināja Lībķens, norādot, ka te būs milzīgs darbs ministrijai un ražotājiem, lai lielie iepakojumi būtu pieejami.

Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere atzina, ka šādu situāciju iespēja tikusi apspriesta rudenī – vēl pirms reformas ieviešanas: “Ja būs zāles, kurām nevar nodrošināt pieejamību lielajās pakās, tad reference būs mazās pakas.” Viņa norādīja, ka hroniskiem pacientiem, iegādājoties zāles trīs mēnešu patēriņam, tam paredzētie lielie iepakojumi tiešām ir lētāki nekā mazie iepakojumi.

Kaupere skaidroja, ka, iegādājoties zāles šādam garākam – trīs mēnešu patēriņam, iespējams ietaupīt arī uz receptes apkalpošanas maksas rēķina: “Kompensācijas sistēmas ietvaros hroniskam pacientam, ja viņš iegādājas zāles trim mēnešiem, tad arī receptes apkalpošanas maksa – šie 75 centi – ir jādala ar trīs, un ja mēs skatāmies uz viena iepakojuma vai uz viena mēneša devu, tad jebkurā gadījumā arī tas pacientam izmaksas padara mazākas – arī tas ir ieguvums no jaunās reformas.”

Kā ziņots, no šī gada sākuma ir spēkā jaunais zāļu uzcenojuma modelis, kuram vajadzētu samazināt recepšu zāļu cenas.

Kā informēja VM, jaunais uzcenojumu modelis paredz atteikties no necaurspīdīgās procentuālās pieejas uzcenojuma mehānismā lieltirgotavām un aptiekām, kas var motivēt aptiekās pārdot pacientiem dārgākus medikamentus, nevis līdzvērtīgas efektivitātes zāles, kas ir lētākas. Tā vietā ir viens fiksēts uzcenojums visām kompensējamajām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas lieltirgotāvām un fiksēts uzcenojums trīs cenu grupās aptiekām.

Jaunais zāļu cenu modelis paredz, ka lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums 0,50 eiro apmērā. Tāpat tiek ieviesta recepšu apkalpošanas maksa, “lai stiprinātu farmaceita lomu un kompensētu aptiekām ieņēmumu kritumu”. Iedzīvotājiem no savas kabatas būs jāsedz 75 centi par recepti, bet vēl 75 centus lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts, bet vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro.

Ražotāju zāļu cena nedrīkst pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, cena kompensācijas sistēmā jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm ārpus kompensācijas.

Avots: Delfi – “Ekselī zāles ir lētākas, bet…” – norāda uz zāļu cenu samazināšanas reformas “ēnas pusi”