img

Avots: https://pacients.lv/atvainojiet-zalu-nav-pacients-savam-asinsspiedienam-diabetam-vai-iekaisumam-nevar-pateikt-lai-pagaida-kamer-atrisinasies-razosanas-un-birokratijas-problemas/

Mūsu lasītāji vairākkārt pauduši, ka Latvijā nav nopērkamas dažādas zāles. Zāļu temats apspriests daudz, pēdējā laikā gan kontekstā ar zāļu reformu un cenu.

Pašlaik gan jautājums par zāļu cenām kļuvis sekundārs, jo prioritāte ir nodrošināt, lai būtiskie medikamenti Latvijā vispār būtu pieejami. Vieni brauc uz Baltkrieviju, citi meklē tabletes tirgū no “rokas” vai Telegram kanālos (bez garantijām, ka zāles nav viltojums un kāds vispār ir to sastāvs), mēģina paši kaut ko mainīt vai (ja izstāv rindu) iet pie ārsta, lai prasītu, ar ko var esošās zāles aizvietot. 

To, cik “veselīgas” ir zāļu deficīta sekas, parādīs dzīvildzes un saslimstību statistika gada griezumā, ārstu noslodze un, diemžēl arī ne viena vien jauna kapu kopiņa.To, ka Latvija par vairāk nekā 90% ir atkarīga no ārvalstu ražotāju importa medikamentu jomā, ir pauduši nozares pārstāvji vairākkārt.

Kāpēc Latvijā trūkst dažādi medikamenti un kas tam ir par iemeslu, vaicājām nozares pārstāvjiem, kas norāda, ka ir zāles, kas tiešām trūkst.

Europol ziņojums atklāj, ka noziedznieki izmanto digitālās platformas viltotu medikamentu tirdzniecībai Eiropā. Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija (LZVO) aicina zāles iegādāties tikai reģistrētās aptiekās vai ārstniecības iestādēs un saglabāt vērību, iepērkoties tiešsaistē. Avots: Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija

Agnese Ritene, Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja komentē, ka situācija ar zāļu pieejamību aptiekās Latvijā ir ļoti mainīga. Zāļu pieejamības problēmas mēdz būt gan bezrecepšu zālēm, gan valsts kompensējamām un nekompensējamām recepšu zālēm. Zāļu pieejamības jautājums pirmkārt saistās ar zāļu ražotāju, jo tieši zāļu ražotājs rūpējas par zāļu reģistrēšanu, marķējuma nodrošināšanu, ievešanu un krājuma veidošanu Latvijā, skaidro A.Ritene. Viņa turpina: “Pēc ražotāju sniegtās informācijas, zāļu pieejamības problēmu iemesli var būt sekojoši – ražošanas problēmas, piegādes problēmas, neplānots paaugstināts pieprasījums u.c. Mēdz būt situācijas, kad ražotājs vairs nevēlas uzturēt zāles Latvijas zāļu reģistrā un tās tiek svītrotas.” 

A.Ritene norāda, ka, piemēram, šobrīd novēro paaugstinātu mikoplazmas infekciju, kuras ārstēšanai pirmās izvēles antibiotikas ir Klaritromicīns. Tieši tāpēc novēro Klaritromicīna suspensijas iztrūkumu, ka nebija plānots, ka ievērojami pieaugs saslimstība salīdzinājumā ar citiem gadiem. 

“Valsts kompensējamo zāļu pieejamību apgrūtina sistēmas prasības – ja nav pieejamas lētākās vai references zāles, tad aptiekai ir jāveic virkne birokrātisku darbību, lai pacientam varētu izsniegt nākošās lētākās zāles. Zāļu pieejamību aptiekā iespēju robežās varam risināt ar zāļu izgatavošanu individuālam pacientam.  Ja zāles ir svītrotas no Latvijas zāļu reģistra, tad tās var pasūtīt kā nereģistrētas zāles. Mēdz būt situācijas, kad zāļu pieejamībai tiešām nav risinājuma, tad jāsazinās ar ārstu un jādomā par citu alternatīvu farmakoloģisko terapiju. Noteikti aicinām pacientus zāļu sagādi neatstāt uz pēdējo brīdi, bet savlaicīgi rūpēties par zāļu savlaicīgu iegādi,” mudina speciāliste.

Euroaptiekas aptieku tīkla kvalitātes vadītāja, farmaceite Zane Melberga komentē, ka pašlaik medikamentu trūkums novērojams lielākajā daļā medikamentu kategoriju. “Patlaban Latvijā ir ļoti augsta saslimstība ar gripu. Plaši izplatījusies arī ar mikoplazmu izraisīta pneimonija, kā rezultātā trūkst noteiktu grupu antibiotiku un bērniem paredzēto antibiotiku suspensijās. Medikamentu trūkums nav pastāvīgs – situācija katru dienu mainās, jo tie tiek no jauna piegādāti un atkal izpirkti. Varam apstiprināt, ka pieprasījums šobrīd ir lielāks, nekā ražotāji spēj saražot, un tam ir dažādi iemesli, piemēram, izejvielu vai iepakojuma trūkums.”

Z.Melberga uzsver, ka aptieka farmaceiti katru situāciju izvērtē individuāli un vienmēr cenšas rast klientam vispiemērotāko risinājumu, pārbaudot, vai nepieciešamais medikaments nav pieejams citā mūsu tīkla aptiekā, kā arī piedāvājot alternatīvas ar to pašu aktīvo vielu, bet no cita ražotāja.

Kur meklēt zāles?

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) Pacients.lv komentēja, ka lielākā daļa zāļu vienmēr ir pieejamas, un pacienti tās var iegādāties aptiekā vai saņemt ārstniecības iestādē. “Atsevišķos gadījumos reizēm var rasties kādu zāļu pieejamības pārtraukums – situācija, kad pieprasījums pēc kādām zālēm pārsniedz to piedāvājumu. Visbiežāk šādi pārtraukumi ir īslaicīgi, un bieži vien tie ir saistīti ar globālo situāciju visā pasaulē. Piemēram, ja pasaulē vienlaikus ir liels pieprasījums pēc konkrētām zālēm vai ražotājam radušies kādi ražošanas sarežģījumi,” teica ZVA pārstāve Tanita Tamme-Zvejniece, piebilstot, ka īslaicīgi zāļu piegādes pārtraukumi periodiski var tikt novēroti dažādu zāļu grupām. Piegādes parasti atjaunojas vidēji divu nedēļu laikā.

Zāļu viltojumi ir sliktākais iespējamais viltojumu veids, jo apdraud cilvēka dzīvību. Viltoti medikamenti var saturēt nepareizu aktīvās vielas devu vai pat bīstamus piemaisījumus. Avots: Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija

Pēc ZVA datiem, pašlaik nepietiekamas piegādes, kas saistītas ar pastiprinātu lielu pieprasījumu pēc šīm zālēm visā pasaulē, kas pārsniedz piegāžu apjomus, novērojamas cukura diabēta pacientiem nepieciešamajām zālēm – GLP-1 receptoru agonistiem. Tāpat šajā ziemas sezonā periodiski novērots piegādes pārtraukums vienām antibiotikām un citiem atsevišķiem medikamentiem pārsvarā loģistikas dēļ. Bet konkrētajām zālēm – antibiotikām ir aizvietotāji – citas antibiotikas, ko var lietot to vietā, uzsver ZVA.

ZVA norāda: Saskaņā ar ražotāju pārstāvju jeb zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieku sniegtiem paziņojumiem, ZVA informāciju par zāļu pieejamību publicē  Latvijas zāļu reģistrā ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv. Zāļu reģistrā tiek publicēta informācija par zāļu pieejamību lieltirgotavās. Savukārt, lai noskaidrotu informāciju par zāļu faktisko pieejamību aptiekās, iespējams izmantot arī tā dēvēto aptieku tīklu tīmekļvietnēs pieejamos zāļu meklētājus. Informāciju par sev tuvāko aptieku, kā arī aptieku kontaktinformāciju iespējams atrast ZVA tīmekļvietnē esošajā Aptieku kartē.

Veselības drošība kā Polijas prezidentūras prioritāte

Apzinoties šīs problēmas steidzamību, veselības drošība ir kļuvusi par vienu no galvenajām Polijas prezidentūras prioritātēm Eiropas Savienības Padomē. Polijas prezidentūra uzsver, ka Eiropai jāuztver zāļu drošība kā neatņemama daļa no tās aizsardzības stratēģijas.  

Briselē 19. februārī notikušajā augsta līmeņa konferencē “Kritiski svarīgas zāles veselības drošībai – pašreizējie izaicinājumi un nākotnes virzieni” veselības ministri, Eiropas Komisijas pārstāvji un nozares eksperti pulcējās, lai risinātu šo ligu.

Galvenās diskusijas bija vērstas uz Eiropas atkarības mazināšanu no ārpus ES importētajām zālēm un noturības stiprināšanu pret veselības krīzēm un militāriem draudiem. Viens no galvenajiem apspriestajiem jautājumiem bija pieaugošais piegādes traucējumu un zāļu deficīta risks, ko pastiprina ģeopolitiskā spriedze un ekonomiskā nestabilitāte.

Lasi arī:

Avoti:

Euroaptieka

ZVA

Aptieku biedrība