Jau no pirmās 2025. gada dienas – 1. janvāra – iedzīvotājus sagaida izmaiņas, iegādājoties recepšu zāles aptiekās, jo Latvijā stāsies spēkā vasarā valdības apstiprinātā zāļu uzcenojuma reforma. Citu izmaiņu starpā - recepšu zāļu uzcenojums veidosies atšķirīgi kā bezrecepšu zālēm, bet kases čekā, iegādājoties recepšu zāles, parādīsies ieraksts "𝐟𝐚𝐫𝐦𝐚𝐜𝐞𝐢𝐭𝐚 𝐩𝐚𝐤𝐚𝐥𝐩𝐨𝐣𝐮𝐦𝐬".
Aptiekas ir komercdarbības uzņēmumi, kurām vienlaicīgi ar zāļu un citu veselības preču pārdošanu obligāti jāpilda tiesību normas farmācijā (Farmācijas likums un no tā izrietošie Ministru kabineta noteikumi) un veselības aprūpē. Kā zināms, zāles nav parasta plaša patēriņa prece, tāpēc pasaulē un, protams, arī Latvijā zāļu izplatīšanu stingri reglamentē starptautiskas normas un valsts. Latvijā zāļu iegāde notiek tikai licencētās aptiekās, savukārt aptiekās sniegt farmaceitisko aprūpi un zāles izplatīt iedzīvotājiem drīkst tikai veselības aprūpes speciālisti – farmaceiti un farmaceita asistenti.
Farmaceiti visas darbības ar medikamentiem veic, ievērojot stingru normatīvo regulējumu, lai iedzīvotāji saņemtu drošus un kvalitatīvus medikamentus un informāciju par tiem. Farmaceita darba prioritāte ir profesionālie pienākumi un uzdevumi. Tas nozīmē veikt veselu rindu darbību, apkalpojot konkrētu aptiekas klientu - receptes pārbaudi un iespējamu kļūdu fiksēšanu un novēršanu, atbilstošu atzīmju izdarīšanu E-receptē, atbilstošā zāļu iepakojuma izvēli, zāļu iepakojumu verifikāciju un noformēšanu, kases čeka sagatavošanu, korektu medikamentu izsniegšanu konkrētam pacientam, informēšanu un konsultēšanu par zālēm, medicīniskajām ierīcēm un citām aptiekas precēm. Recepšu apstrāde un zāļu izsniegšana nav atdalāma no pārējiem farmaceita uzdevumiem, kā zāļu un citu preču sagāde un atbilstoša uzglabāšana aptiekā, saziņa ar ārstiem, konsultēšana par aptiekas apmeklētāja nosauktajiem simptomiem un zāļu izvēli, saslimšanu profilaksi, zāļu lietošanas un blakusparādību uzraudzība, kā arī zāļu gatavošanu aptiekā. Farmaceitam jāinformē un jākonsultē iedzīvotāji par praktiski visiem ar zāļu pareizu un racionālu lietošanu saistītiem jautājumiem. Domājams, iedzīvotājiem ir zināmas situācijas, kad aptieka apmeklēta tikai, lai saņemtu farmaceita padomu, konsultāciju par kādu simptomu vai situāciju saistībā ar veselību, bet pirkums pēc konsultācijas nav izdarīts - farmaceiti nekad neatsaka padomu arī situācijās, ja pirkt neko aptiekā nav paredzēts. 𝐕𝐢𝐬𝐬 𝐚𝐩𝐫𝐚𝐤𝐬𝐭𝐚̄ 𝐦𝐢𝐧𝐞̄𝐭𝐨 𝐝𝐚𝐫𝐛𝐢̄𝐛𝐮 𝐤𝐨𝐩𝐮𝐦𝐬 𝐢𝐫 𝐟𝐚𝐫𝐦𝐚𝐜𝐞𝐢𝐭𝐢𝐬𝐤𝐚̄ 𝐚𝐩𝐫𝐮̄𝐩𝐞 𝐣𝐞𝐛 𝐟𝐚𝐫𝐦𝐚𝐜𝐞𝐢𝐭𝐚 𝐬𝐧𝐢𝐞𝐠𝐭𝐬 𝐩𝐚𝐤𝐚𝐥𝐩𝐨𝐣𝐮𝐦𝐬.
Svarīgi saprast, ka farmaceita pakalpojums vienmēr bijis ietverts zāļu cenā, jo aptiekas netiek finansētas no valsts budžeta līdzekļiem - ieņēmumi tiek gūti no zāļu, medicīnisko ierīču un citu preču pārdošanas, savukārt farmaceitam darba alga tiek izmaksāta kā daļa no šiem ienākumiem, un to veic darba devējs – uzņēmējs. Valsts nav izdalījusi budžeta līdzekļus vai dotācijas farmaceita darba – pakalpojuma apmaksai. Vienmēr recepšu un bezrecepšu zāļu uzcenojums bijis kopīgā aptiekas ieņēmumu daļa. Jaunajā zāļu cenu reformā aptiekas uzcenojuma summa recepšu zālēm būtībā sadalīta divās daļās – konkrēts valsts norādīts uzcenojums katram zāļu iepakojumam, ko drīkst pievienot aptieka, un valsts noteikts farmaceita pakalpojums, kurš būs jāveic par recepti, un no kura daļu segs iedzīvotājs un daļu – valsts. Ar šādu valstī noteiktu cenu veidošanas sistēmu Veselības ministrija cer samazināt iedzīvotāju izdevumus par recepšu zālēm. Līdz šim farmaceita pakalpojums nebija izdalīts atsevišķi kā zāļu uzcenojuma daļa, tomēr no 1. janvāra tas būs redzams aptiekas izsniegtajā kases čekā. Farmaceita pakalpojumam nav jāaprēķina PVN.
Aicinām iedzīvotājus atcerēties, ka farmaceits zāļu cenas nenosaka - 𝐚𝐫𝐢̄ 𝐚𝐩𝐭𝐢𝐞𝐤𝐚̄𝐦 𝐮𝐧 𝐟𝐚𝐫𝐦𝐚𝐜𝐞𝐢𝐭𝐢𝐞𝐦 𝐯𝐚𝐥𝐬𝐭𝐬 𝐧𝐨𝐭𝐞𝐢𝐤𝐭𝐚̄𝐬 𝐳𝐚̄𝐥̧𝐮 𝐜𝐞𝐧𝐮 𝐯𝐞𝐢𝐝𝐨𝐬̌𝐚𝐧𝐚𝐬 𝐢𝐳𝐦𝐚𝐢𝐧̧𝐚𝐬 𝐛𝐮̄𝐬 𝐣𝐚𝐮𝐧𝐮𝐦𝐬. No 1. janvāra izmaiņas veiktas arī E-veselības e-receptē, kurā tiks atspoguļos farmaceita pakalpojums un piemērotas atlaides atsevišķām iedzīvotāju grupām. Jaunās izmaiņas, vismaz sākotnēji, paildzinās recepšu zāļu izsniegšanas laiku. Jārēķinās arī ar to, ka jaunajā cenu sistēmā daļa lētāko recepšu zāļu var kļūt dārgākas, jo pamatā zāļu cenu sākotnēji ietekmē zāļu ražotājs. Savukārt valsts piemēro zālēm uzcenojuma summu, PVN likmi, kā arī nosaka zāļu kompensācijai paredzēto valsts budžetu – tas Latvijā joprojām ir vien no zemākajiem Eiropas Savienībā.
𝐀𝐢𝐜𝐢𝐧𝐚̄𝐦 𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢̄𝐯𝐨𝐭𝐚̄𝐣𝐮𝐬 𝐚𝐫 𝐬𝐚𝐩𝐫𝐚𝐭𝐧𝐢 𝐢𝐳𝐭𝐮𝐫𝐞̄𝐭𝐢𝐞𝐬 𝐩𝐫𝐞𝐭 𝐟𝐚𝐫𝐦𝐚𝐜𝐞𝐢𝐭𝐚 𝐝𝐚𝐫𝐛𝐮, bet jautājumus, kas saistīti tieši ar zāļu cenu reformu un zāļu cenu izmaiņām, adresēt par to atbildīgajām valsts iestādēm - informācija pieejama gan Veselības ministrijas, gan Zāļu valsts aģentūras interneta vietnēs. Iespējams zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐭𝐢̄𝐯𝐨 𝐭𝐚̄𝐥𝐫𝐮𝐧𝐢
𝟖𝟎𝟎𝟎𝟏𝟐𝟑𝟒 𝐯𝐚𝐢 𝐣𝐚𝐮𝐭𝐚̄𝐣𝐮𝐦𝐮𝐬 𝐮𝐳𝐝𝐨𝐭
𝐧𝐯𝐝@𝐯𝐦𝐧𝐯𝐝.𝐠𝐨𝐯.𝐥𝐯.
Farmaceiti aptiekās savu iespēju un kompetences robežās centīsies skaidrot un atbildēt uz iedzīvotāju jautājumiem, tomēr norādām, ka 𝐚𝐫 𝐭𝐢𝐞𝐬𝐢̄𝐛𝐮 𝐚𝐤𝐭𝐢𝐞𝐦 𝐧𝐨𝐭𝐞𝐢𝐤𝐭𝐚̄𝐬 𝐢𝐳𝐦𝐚𝐢𝐧̧𝐚𝐬 𝐟𝐚𝐫𝐦𝐚𝐜𝐞𝐢𝐭𝐬 𝐢𝐞𝐭𝐞𝐤𝐦𝐞̄𝐭 𝐧𝐞𝐬𝐩𝐞̄𝐣. 𝐅𝐚𝐫𝐦𝐚𝐜𝐞𝐢𝐭𝐚 𝐠𝐚𝐥𝐯𝐞𝐧𝐚̄ 𝐚𝐭𝐛𝐢𝐥𝐝𝐢̄𝐛𝐚 𝐢𝐫 𝐤𝐨𝐧𝐜𝐞𝐧𝐭𝐫𝐞̄𝐭𝐢𝐞𝐬 𝐮𝐳 𝐩𝐫𝐞𝐜𝐢̄𝐳𝐮 𝐳𝐚̄𝐥̧𝐮 𝐢𝐳𝐬𝐧𝐢𝐞𝐠𝐬̌𝐚𝐧𝐮 𝐮𝐧 𝐤𝐨𝐧𝐬𝐮𝐥𝐭𝐚̄𝐜𝐢𝐣𝐮 𝐬𝐧𝐢𝐞𝐠𝐬̌𝐚𝐧𝐮 𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢̄𝐯𝐨𝐭𝐚̄𝐣𝐢𝐞𝐦. Precīzs un profesionāls farmaceitu darbs, sniedzot farmaceitisko aprūpi, ir pacientu drošības interesēs.
𝐼𝑛𝑓𝑜𝑟𝑚𝑎̄𝑐𝑖𝑗𝑢 𝑠𝑎𝑔𝑎𝑡𝑎𝑣𝑜𝑗𝑢𝑠𝑖 𝐿𝑎𝑡𝑣𝑖𝑗𝑎𝑠 𝐹𝑎𝑟𝑚𝑎𝑐𝑒𝑖𝑡𝑢 𝑏𝑖𝑒𝑑𝑟𝑖̄𝑏𝑎 - 𝑝𝑟𝑜𝑓𝑒𝑠𝑖𝑜𝑛𝑎̄𝑙𝑎 𝑜𝑟𝑔𝑎𝑛𝑖𝑧𝑎̄𝑐𝑖𝑗𝑎, 𝑘𝑎𝑠 𝑝𝑎̄𝑟𝑠𝑡𝑎̄𝑣 𝑓𝑎𝑟𝑚𝑎𝑐𝑒𝑖𝑡𝑢 𝑢𝑛 𝑓𝑎𝑟𝑚𝑎𝑐𝑒𝑖𝑡𝑎 𝑎𝑠𝑖𝑠𝑡𝑒𝑛𝑡𝑢 𝑝𝑟𝑜𝑓𝑒𝑠𝑖𝑜𝑛𝑎̄𝑙𝑎̄𝑠, 𝑠𝑎𝑖𝑚𝑛𝑖𝑒𝑐𝑖𝑠𝑘𝑎̄𝑠 𝑢𝑛 𝑡𝑖𝑒𝑠𝑖𝑠𝑘𝑎̄𝑠 𝑖𝑛𝑡𝑒𝑟𝑒𝑠𝑒𝑠, 𝑣𝑒𝑖𝑐𝑖𝑛𝑎 𝐿𝑎𝑡𝑣𝑖𝑗𝑎𝑠 𝑠𝑎𝑏𝑖𝑒𝑑𝑟𝑖̄𝑏𝑎𝑠 𝑣𝑒𝑠𝑒𝑙𝑖̄𝑏𝑢 𝑢𝑛 𝑝𝑖𝑙𝑛𝑣𝑒𝑖𝑑𝑜 𝑓𝑎𝑟𝑚𝑎𝑐𝑒𝑖𝑡𝑢 𝑢𝑛 𝑓𝑎𝑟𝑚𝑎𝑐𝑒𝑖𝑡𝑎 𝑎𝑠𝑖𝑠𝑡𝑒𝑛𝑡𝑢 𝑘𝑣𝑎𝑙𝑖𝑓𝑖𝑘𝑎̄𝑐𝑖𝑗𝑢 𝐿𝑎𝑡𝑣𝑖𝑗𝑎̄. 𝐿𝐹𝐵 𝑖𝑟 𝑑𝑖𝑏𝑖𝑛𝑎̄𝑡𝑎 1994. 𝑔𝑎𝑑𝑎̄ 𝑢𝑛 𝑎𝑝𝑣𝑖𝑒𝑛𝑜 𝑎𝑝𝑡𝑢𝑣𝑒𝑛𝑖 1000 𝑏𝑖𝑒𝑑𝑟𝑢.