Valsts samazina naudu laboratorijām; daļa plāno celt analīžu cenas Replay.lv Panorāma Dalīties: 6. jūnijs, 20:24 Latvijā Autori: Vita Anstrate (LTV Ziņu dienesta korespondente) No jūnija valsts samazinājusi tarifus jeb izmaksas, ko valsts sedz par apmaksātām analīzēm un citiem laboratoriskajiem izmeklējumiem. "Centrālā laboratorija" jau lēmusi celt cenas asins paraugu noņemšanai un citiem maksas pakalpojumiem, kas būs uz pacientu vai viņu veselības apdrošinātāju pleciem. Līdzīgu lēmumu varētu pieņemt arī "MFD laboratorijā". Nacionālais veselības dienests (NVD) pārmetumus par vēlmi ietaupīt noraida, sakot, ka valsts līdz šim par atsevišķiem pakalpojumiem pat pārmaksājusi, jo laboratorijas tos par maksu veikušas lētāk, nekā maksāja valsts.
ĪSUMĀ:
Laboratorijas saņems mazāku valsts līdzfinansējumu asins analīžu veikšanai. "Centrālā laboratorija" jau cēlusi pakalpojumu cenas, arī "MFD laboratorijā" to plāno darīt. "E. Gulbja laboratorijā" vēl nesteigsies celt cenas. NVD: Atsevišķus pakalpojumus laboratorijas sniedza par zemāku cenu, nekā tos apmaksājusi valsts. Samazinot līdzfinansējumu, valsts ietaupīs 5 miljonus eiro gadā.Kopš šī mēneša sākuma tarifi jeb valsts samaksa par laboratoriju manipulācijām samazināta kopumā 29 pozīcijās. Ir nelieli samazinājumi un tādi tarifi, kas samazināti pat par aptuveni trešdaļu.
Piemēram, par holesterīna līmeņa noteikšanu asinīs valsts laboratorijām iepriekš maksāja 1,70 eiro, bet tagad 1,38 eiro. Tarifs pilnas asinsainas noteikšanai samazināts par nepilnu eiro.
Viena no vadošajām laboratorijām Latvijā – "Centrālā laboratorija" izplatījusi paziņojumu, ka, "valsts rīcības dēļ ceļ pakalpojumu cenas".
Tas nozīmē, ka dārgāki pakalpojumi kļūs cilvēkiem, kas maksā paši vai viņu vietās maksās apdrošināšanas polises.
SIA "Centrālā laboratorija" valdes loceklis Edvīns Kazušs pauda, ka pacienta līdzmaksājuma pieaugums būs ievērojams: "Ja viņš līdz šim par asins noņemšanu maksāja 2,95 eiro, tad tagad būs 4,85 eiro."
Centrālā laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaCentrālā laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaCentrālā laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaCentrālā laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaCentrālā laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaCentrālā laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaAtteikt nevienam pacientam, kas atnācis un gaida rindā, arī nevarot. Arī, ja beigusies valsts kvota, jo nosūtījumu uz analīzēm izsniedzis ārsts.
"Jā, ir riski, ka mēs varētu samazināt savu pakalpojumu klāstu, varētu pāriet tikai uz rentablām analīzēm, jo liela daļa analīžu nav rentablas.
Tai skaitā mēs nodrošinām pakalpojumu pieejamību arī vietās, kur tas ir pilnīgi nerentabli. Ja mums 40 kilometrus ir jābrauc pa to, ko sauc par ceļu, bet tur īstenībā nav nekā, lai paņemtu dažus stobriņus," vērtēja Kazušs.
Bet kādi ir viedokļi citām lielākajām laboratorijām? Celt cenas varētu arī "MFD laboratorijā", apstiprināja iestādes vadītājs Sandis Levčenkovs:
"Mēs būsim diezgan solidāri ar mūsu jomas pārstāvjiem, un šīs cenas noteikti tiks celtas. Ir jārēķinās, ka pacientu līdzmaksājumi noteikti pieaugs. Un tas diapazons varētu būt diezgan dažāds. Tas ir atkarīgs gan no manipulācijas veida, gan no sarežģītības."
Sandis Levčenkovs MFD laboratorijas vadītājs. Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaPagaidām ar šādu lēmumu gan vēl nesteigsies "E. Gulbja laboratorijā". Pārmaiņas procesus nepadarot vieglākus, bet vispirms jāpastrādā pēc jaunās samaksas un tad redzēšot, sacīja SIA "E. Gulbja laboratorija" valdes loceklis Mikus Gavars:
"Mēs gājām uz šīm tikšanās reizēm, kad mūs aicināja. Mēs savus argumentus teicām, bet tas rezultāts ir tāds, kāds ir. Skatīsimies ilgākā laika posmā, kā mēs varam šo situāciju risināt."
E. Gulbja laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaE. Gulbja laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaE. Gulbja laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaE. Gulbja laboratorija.Foto: Vita Anstrate / Latvijas TelevīzijaNVD skaidroja ka par finansējuma samazināšanu lemts, iepazīstoties ar to, kā laboratorijas tērē valsts piešķirto naudu. Esot secināts, ka atsevišķiem laboratoriskajiem izmeklējumiem maksas pakalpojumu cenrāžos laboratorijas bija noteikušas pat zemākas cenas, nekā valsts samaksā ar tarifiem. Un neesot pieļaujams, ka valsts pārmaksā.
"Minētās izmaiņas ir pamatotas, jo tās ir saistītas ar efektīvu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu.
Laboratoriju maksas cenrāžos atsevišķām manipulācijām norādītā cena ir zemāka nekā tarifs, kuru valsts maksā par šādu izmeklējumu veikšanu par valsts budžeta līdzekļiem," pamatoja NVD pārstāve Evija Štālberga.
Samazinot tarifus, valsts novirzītais finansējums laboratorijām samazināsies par pieciem miljoniem eiro gadā. Pērn laboratorijas no valsts saņēmušas vairāk nekā 60 miljonus eiro.
Kļūda rakstā?Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Ziņot par kļūdu