img

Koalīcija dod zaļo gaismu turpināt darbu pie jauna zāļu uzcenojuma modeļa

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/08.07.2024-koalicija-dod-zalo-gaismu-turpinat-darbu-pie-jauna-zalu-uzcenojuma-modela.a560730/?utm_source=lsm&utm_medium=theme&utm_campaign=theme

Koalīcija devusi Veselības ministrijai zaļo gaismu turpināt darbu pie jaunā zāļu uzcenojuma modeļa. Uz to, ka Latvijā pašlaik ir pacientam visnedraudzīgākā sistēma, kuras dēļ zāļu uzcenojumi un cenas ir būtiski augstākas nekā Lietuvā un Igaunijā, iepriekš norādījusi gan Konkurences padome, gan Valsts kontrole, gan Pasaules Veselības organizācija. Izstrādātais plāns, kā prognozēts, izpelnījies plašu kritiku no farmācijas nozares.

Astoņas farmācijas nozares organizācijas lūgušas premjeri šo modeli apturēt, norādot, ka ieguvuma vietā efekts būšot pretējs.  

Astoņas farmācijas nevalstiskās organizācijas aicina apturēt noteikumus par zāļu cenām Astoņas farmācijas nevalstiskās organizācijas aicina apturēt noteikumus par zāļu cenām

Topošajam medikamentu uzcenojuma modelim aptiekā nopērkamo zāļu cenas vajadzētu samazināt par 15%–20%, sola plāna izstrādātājs – Veselības ministrija.

Plānots ieviest vienu fiksētu uzcenojumu visām kompensējamām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas lieltirgotavā, kā arī fiksētu uzcenojumu aptiekās un maksu par recepti.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") norādīja – plāna ieviešana tiks uzraudzīta. "Mēs izveidosim monitoringu. Katru mēnesi gan cenas, gan arī nozares pieredzi, gan iedzīvotāju pieredzi un jebkuru jautājumu, ko nepieciešams uzlabot, palabot, mēs to izdarīsim. Mēs nepieņemsim vienu modeli, kurš būs uz 20 gadiem, kā līdz šim bija," solīja ministrs.

Jaunais medikamentu uzcenojuma modelis arī paredz maksu farmaceitiem par farmaceita pakalpojumu, lai stiprinātu farmaceita lomu veselības aprūpē – eiro piecdesmit par recepti.

Lauku aptiekās par farmaceita pakalpojumu maksās vairāk – 2,5 eiro par recepti.

Un tomēr Mazo aptieku asociācijas priekšsēdētājs Leonīds Hodacevičs, kurš Rāmkalnos kopā ar ģimeni vada nelielu aptieku, šo plānu kritizē. "Jautājums par maksas pakalpojumu, protams, ir vērtējams pozitīvi, bet vai aptieka varēs izdzīvot tikai no šīs kompensācijas? Es domāju, ka ne.Jo summa ir pārāk niecīga. Šī reforma noteikti skars arī mazās aptiekas, un man ir šaubas, ka visas aptiekas izdzīvos," pauda Hodacevičs.

Ar nozari saistītās asociācijas pārmet plāna sasteigtību, nepietiekamu diskusiju ar nozari. Vēstulēs, kas izsūtītas visām ministrijām un plašsaziņas līdzekļiem, farmācijas nozares pārstāvji norāda, ka jaunā medikamentu uzcenojuma modeļa efekts būšot pretējs gaidītajam.

Ministrs tikmēr pārmetumus noraida. Arī nozare vēl tikšot uzklausīta.

Pirmdien, 8. jūlijā, valdības partijas atbalstīja tālāku plāna virzību, kuram būtu jāmazina pacientu maksājumi par zālēm. Iecerēts, ka nākamnedēļ šim jautājumam vajadzētu tikt skatītam Ministru kabineta sēdē.  

KONTEKSTS:

VM izstrādātais jaunais cenu veidošanas modelis recepšu zālēm paredz, ka šogad rudenī recepšu medikamentu cenām vajadzētu samazināties par 15–20%. Pamatideja ir samazināt pacientu līdzmaksājumus – gan par recepšu apkalpošanu, gan par kompensējamām zālēm.

VM cer vienoties ar ražotājiem, ka zāles kompensācijas sistēmā un arī ārpus tās maksās vienādi. Pašlaik kompensējamām diagnozēm medikamenti var būt ievērojami lētāki nekā ārpus sistēmas.

VM norādīja, ka ražotāju zāļu cena nedrīkstēs pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā.

Savukārt 8 farmācijas nozares sabiedriskās organizācijas lūdz apturēt plāna virzību un sākt konsultācijas ar nozari.