img

Ģimenes ārsti norāda uz medikamentu trūkumu; ZVA aicina meklēt alternatīvas

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/06.02.2025-gimenes-arsti-norada-uz-medikamentu-trukumu-zva-aicina-meklet-alternativas.a586783/?utm_source=rss&utm_campaign=rss&utm_medium=links

Ģimenes ārsti norāda uz medikamentu trūkumu; ZVA aicina meklēt alternatīvas Dalīties: Novadu Ziņas LTV Vakar, 16:44 Latvijā Autori: Sandra Dieziņa (Latvijas Radio korespondente) Latvijas Ģimenes ārstu asociācija norāda uz vairāku medikamentu trūkumu. Šī problēma saasinājusies pēdējā mēneša laikā. Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) apgalvo, ka tas nav saistīts ar zāļu cenu reformu un iesaka meklēt analogus medikamentus.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente, ģimenes ārste Alise Nicmane-Aišpure pastāstīja, ka šobrīd vērojams dažādu medikamentu trūkums un nepieejamība – sākot ar antibiotikām un astmas zālēm līdz antidepresantiem, ko izmanto psihiatrijā ilgstošai darbībai. Tāpat trūkst gripas preparāta bērniem un zāļu, ko izmanto locītavu slimību ārstēšanai.

"Ja pacientam ir gripa, tad medikaments jāsāk dot pirmajās trīs diennaktīs. Ja gatavo zāļu forma nav pieejama aptiekās, to gatavo no tām zālēm, kas ir, – piemēram, no pieaugušo kapsulētajiem medikamentiem var gatavot bērniem pieejamās suspensijas, bet tas prasa laiku, līdz ar to vēlāk [var] uzsākt ārstēšanu. Un arī ne visā Latvijas teritorijā ir iespējams sagatavot medikamentu, lai to varētu pacientam sākt dot pirmajās slimības trīs diennaktīs," situāciju iezīmēja ārste.

Nicmane-Aišpure norādīja, ka svarīgu medikamentu nepieejamība vērojama tieši pēdējā mēneša laikā un signāli par to tiek saņemti gan no ģimenes ārstiem, gan pacientiem.

Asociācijas vadītāja interesējusies Zāļu valsts aģentūrā, kāpēc kaimiņvalstīs medikamenti ir pieejami, bet Latvijā to nav. Piemēram, medikamentu locītavu sāpēm nav iespējams uzrakstīt e-veselībā ar atlaidi. To var izdarīt papīra recepšu formātā, pacientam ar to jāvēršas aptiekā, jāpasūta un tad jāgaida, kad piegādās. Visbiežāk gaidīšanas laiks ir ap sešām nedēļām.

Arī uz atsāpinošiem plāksteriem onkoloģijā jāgaida četras nedēļas. Satraukumu rada arī tas, ka nav iespējams nodrošināt inhalācijas preparātus bērniem astmas terapijai.

Trūkstot medikamentiem, saasinās hroniski slimu pacientu stāvoklis, kas prasa biežāku speciālistu iesaisti.

Par šīm problēmām bija paredzēts spriest Veselības ministrijas sanāksmē 18. februārī, bet tā pārcelta uz 20. februāri.

Aicina meklēt alternatīvas

Nicmane-Aišpure arī uzsvēra, ka nav taisnība Veselības ministrijas paustajam, ka kompensējošu medikamentu receptes var atprečot pa daļām dažādās aptiekās.

Par atsevišķu medikamentu trūkumu zināja stāstīt arī Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens. Viņš norādīja, ka viens risinājums ir ārstam meklēt citu medikamentu, ar ko aizvietot trūkstošo. Tāpat aptiekās var pagatavot suspensijas bērniem. Tiesa, tas prasīs laiku.

Lībķens atceras, ka arī pērn bija bērniem domāto ibuprofena suspensiju trūkums, bet izdevās atrast analogus to aizvietošanai. Te ir darbs Nacionālajam veselības dienestam un Zāļu valsts aģentūrai ar ražotājiem meklēt risinājumus, piebilda Lībķens:

"Tas ir dialogs starp valsts institūcijām un ražotāju, kā laicīgi identificēt problēmu un risināt, pirms tā ir sākusies.Vēl viens risinājums, ko dara igauņi, kuriem ir stratēģiskie, biežāk lietojamie zāļu krājumi un, ja ir pārrāvumi, viņi izmanto šos krājumus, lai apgādātu aptiekas ar vajadzīgajām zālēm. Latvijā pagaidām nav šāda risinājuma," atzina Lībķens.

Nav krājumu

ZVA Zāļu informācijas izplatīšanas departamenta vadītāja Katrīna Lukša sacīja, ka zāļu pieejamības pārtraukumi ir novērojami visu laiku un tas attiecas uz dažādām zālēm. Arī tagad aģentūra ir saņēmusi signālus par vairāku zāļu trūkumu, tostarp klaritromicīnu saturošiem preparātiem.

"Kas attiecas uz klaritromicīnu, mums ir signāli, ka tas nav tikai Latvijā, bet visā Eiropā nav pietiekamas piegādes. Šajos gadījumos to nevar paredzēt, ka varētu būt pieprasījuma palielinājums tik liels konkrētā sezonā. Arī par astmas ārstēšanai nepieciešamajām zālēm redzam, ka nav krājumu lieltirgotavās," atzina Lukša.

Pirms doties pēc zālēm, Lukša iesaka iedzīvotājiem sazināties ar konkrēto aptieku un pārliecināties, ka zāles tur patiešām ir. Ja nav nevienā aptiekā, jāsazinās ar ārstu, kā mainīt terapiju, vai arī jāsazinās ar ZVA.

Vai varētu līdzēt zāļu stratēģisko rezervju veidošana? Lukša atzina, ka pagaidām plāns vēl nav izstrādāts, bet teorētiski tas ir iespējams.

Zāļu trūkuma iemesli – dažādi

Zāļu vairumtirgotāja "Recipe plus" pārstāve Līga Ribkinska akcentēja, ka uzņēmums var piegādāt tikai to, kas ir saņemts no ražotājiem.

"Laikā, kad iedzīvotāji vairāk slimo ar sezonālajām slimībām, ir bijis vērojams dažu medikamentu trūkums arī iepriekš, taču, salīdzinot ar iepriekšējā gada šo pašu periodu, tas ir pieaudzis un ir vairāk to medikamentu, kuri periodiski nav pieejami," apliecināja Ribinska.

Viņa norādīja, ka situāciju pasliktinājusi arī reforma, kas stājusies spēkā no 1. janvāra.

"Attiecīgi kopumā pasūtījuma izpilde no ražotāju puses ir pasliktinājusies. Vērojams, ka ražotāju minētie iemesli medikamentus Latvijā nepiegādāt ir dažādi – trūkst izejvielu, ierobežotas viņu peļņas iespējas Latvijas tirgū," paskaidroja Ribinska.

Problēmu varētu risināt, veidojot valsts zāļu rezerves krājumus vairākiem mēnešiem, kā arī pārskatot atsevišķus punktus  reformā, kas jau tagad rāda problēmas zāļu apgādē un pieejamībā pacientiem, uzskata vairumtirgotājs.