img

Ārste: Latvijā visiem profilaktiski jālieto D vitamīns

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/vecaki-un-berni/15.04.2024-arste-latvija-visiem-profilaktiski-jalieto-d-vitamins.a550466/?utm_source=rss&utm_campaign=rss&utm_medium=links

Mūsu ģeogrāfiskais reģions nosaka, ka gan bērniem, gan pieaugušajiem profilaksē jālieto D vitamīns, kas nepieciešams kaulu sistēmas attīstībai bērniem un kaulu stipruma noturēšanai pieaugušajiem. Nesummējot uzņemto vitamīnu daudzumu, iespējams to pārdozēt, kas var izraisīt sirdsdarbības traucējumus un pat nāvi.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" diskutē Valsts zinātniskā institūta "BIOR" pētniece Inese Siksna un bērnu endokrinoloģe, Bērnu slimnīcas Bērnu slimību klīnikas virsārste Iveta Dzīvīte-Krišāne. Pa tālruni sarunai pievienojas ģimenes ārste Jevgēnija Soboļevska. Ierakstā uzklausa "Mēness aptiekas" farmaceiti Ēriku Pētersoni.

Ņemot vērā, kādā ģeogrāfiskā reģionā mēs dzīvojam, D vitamīna sintēzes laiks Latvijā ir īss, visiem šeit dzīvojošiem bērniem un pieaugušajiem D vitamīnu sezonāli jālieto profilaktiskās devās, pauž Dzīvīte-Krišāne.

D vitamīns mūsu organismam ir nepieciešams – bērniem kaulu nobriešanai un stiprināšanai, pieaugušiem kaulu stipruma noturēšanai.

Mums ir pārtikas produkti ar papildus pievienotu D vitamīnu, tam bieži nepievērš uzmanību.

Dzīvīte-Krišāne akcentēja, ka pēc vadlīnijām bērniem nav nepieciešama D vitamīna noteikšana, bet ar šo gadu apmaksā ar ārsta speciālista norīkojumu veiktu vitamīna līmeņa noteikšanas nosūtījumu.

Ja bērns regulāri profilaktiskās devās lieto D vitamīnu, tad nav jāuztraucas un jāpārbauda D vitamīna līmenis.

Tikai ar produktiem D vitamīnu uzņemt ir ļoti grūti, ja neuzturas ārā, pauda Siksna. Ir arī bērni, kuri atsakās lietot uzturā zivis, kur ir daudz D vitamīna. Ja ilgstošāk kādā periodā bērns uzturas ārā, tad var domāt, ka kādu mēnesi var izlaist papildu D vitamīna lietošanu.

Saules aizsargkrēms aizkavē vitamīna saņemšanu, ja rokas, kājas, seja netiek noziesta ar saules aizsargkrēmu un saulē uzturas 40 minūtes, tad D vitamīns sintezēsies ādā pietiekami. Pēc 40 minūtēm smērē rokas, seju un kājas ar aizsargkrēmu, ādu nedrīkst apdedzināt saulē, tad nenotiek D vitamīna sintēze.

Tāpat jāpievērš uzmanība mazu bērnu pārtikai – ja baro ar maisījumiem, tur ir pievienots D vitamīns, tāpat citiem produktiem pievieno papildus D vitamīnu.

Vecākiem ir jāskatās, kādu pārtiku bērns lieto, jāsummē uzņemto vitamīnu daudzums.

D vitamīns uzkrājas organismā zemādas tauku šūnās. Ja ilgākā laikā vitamīnu pārdozē, tad pārdozēšanas efekts izpaužas, kad organismā kumulējas uzņemtā deva. Pārdozēšanas pazīmes – bērns ir apātisks, atsakās no ēdiena, ir aizcietējumi, vemšana. Bērna stāvoklis var būt nopietns, jo asinīs paaugstinās kalcija līmenis, kas var izraisīt sirdsdarbības traucējumus. Tie ir reti gadījumi, bet pēdējā laikā tādu bija vairāk, tāpēc mediķi cēla trauksmi.

Ar sauļošanos un uzturu D vitamīnu nevar pārdozēt, pauda Dzīvīte-Krišāne.